Kdy je úraz pracovním úrazem? Podle §105 Zákoníku práce se jedná o situaci kdy došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k poškození zdraví nebo jeho smrti úrazem. V tomto případě odpovídá za škodu tímto způsobenou zaměstnavatel u něhož byl zaměstnanec v době úrazu v pracovním poměru.
Plnění pracovních úkolů v tomto případě znamená tyto činnosti:
- výkon pracovních povinností uvedených v pracovní smlouvě
- jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele
- činnost, která je předmětem pracovní cesty
Důležité informace
Pokud se zaměstnanci stane úraz během jeho cesty do stravovacího zařízení během pracovní doby (typicky cesta do restaurace/podnikové jídelny na oběd), nejedná se o pracovní úraz, pokud se stane mimo prostory zaměstnavatele.
Pokud se ale stane cestou za stravováním a v objektu zaměstnavatele, tak pracovním úrazem je.
Samotné stravování se nepočítá v přímé souvislosti s plněním pracovních úkonů, cesta na něj v objektu zaměstnavatele v rámci pracovní doby, však ano.
Pokud se spor o to zda byl úraz pracovní nebo nikoliv dostane až k soudu, tak k němu soud přistupuje z hlediska s ohledem na okolnosti. Pokud si zaměstnanec v pracovní době na výrobním stroji vyrábí věci pro sebe a stane se mu úraz nejedná se o pracovní úraz. Naopak když je profesionální řidič v rámci své povinné přestávky během jízdy, sražen jiným automobilem, o pracovní úraz se jedná.
Judikát nejvyššího soudu v podobném případu můžete najít k dispozici zde.
Kdy zaměstnavatel nemá povinnost nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu
- když zaměstnanec svým zaviněním porušil právní, nebo jiné předpisy a pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány
- když byl zaměstnanec opilý nebo pod vlivem jiných návykových látek
- když si zaměstnanec počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování tak, že ačkoliv neporušil právní nebo ostatní předpisy a pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jednal lehkomyslně, přestože si musel vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem být vědom, že si může způsobit újmu na zdraví. Za lehkomyslné jednání není možné považovat běžnou neopatrnost a jednání vyplývající z rizika práce.
Zaměstnavatel se nemůže zprostit povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu v případě, kdy zaměstnanec utrpěl pracovní úraz při odvracení škody hrozící zaměstnavateli nebo nebezpečí přímo hrozící životu nebo zdraví, pokud zaměstnanec tento stav úmyslně nevyvolal.
Druhy náhrad za pracovní úraz
- Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
- Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
- Náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění
- Účelně vynaložené náklady spojené s léčením
- Náhrada věcné škody
- Náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčením a náhrada přiměřených nákladů spojených s pohřbem
- Náhrada nákladů na výživu pozůstalých
- Jednorázové odškodnění pozůstalých