Neplacené volno dělíme na dva druhy a to na:

  • Neplacené volno na které máte ze zákona nárok
  • Neplacené volno se kterým musí souhlasit zaměstnavatel

Je dobré vědět, že vám neplacené volno nemůže nařízeno vaším zaměstnavatelem.

Kdy máte na neplacené volno nárok

Jedné se většinou o závažné osobní důvody. Například svatba vás nebo vašich rodičů, narození vašeho dítěte, pohřeb v rodině, stěhování, kolaps dopravy do zaměstnání (např. při povodních) nebo pokud jste zastupitel na městském úřadě a máte zrovna zasedání.

Kdy musíte podat žádost o poskytnutí neplaceného volna

Dohodu o poskytnutí neplaceného volna si musíte nechat podepsat v zaměstnavatele ve všech případech kromě výše uvedených, kdy máte na neplacené volno nárok. Většinou se jedná o situace kdy máte vyčerpanou dovolenou, ale přesto potřebujete volno.

Zákoník práce a neplacené volno

Neplacené volno je v zákoníku práce upraveno v dle § 199/1 zákoníku práce, který říká že je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno v případě tzv. jiných důležitých osobních překážek v práci - viz úvod tohoto článku.

Neplacené volno od 1.1.2019

Změnou ke které od začátku tohoto roku došlo je zvýšení minimální mzdy na 13 350 Kč. Tato informace je důležitá ve vztahu zdravotního pojištění a neplaceného volna.

Zdravotní pojištění při neplaceném volnu

Pokud je neplacené volno poskytnuto po celý kalendářní měsíc a zaměstnanec nemá žádný příjem a zároveň nepatří mezi osoby, které nemusí dodržet minimální vyměřovací základ, pak se pojistné zaměstnance stanoví z minimální mzdy. Vyměřovací základ zaměstnance je v takovém případě nulový a zaměstnanec je povinen provést doplatek pojistného ve výši 13,5 % z rozdílu mezi tímto (nulovým) vyměřovacím základem a výší minimální mzdy. Pouze v případě, že by doplatek pojistného vznikl z důvodů překážek na straně zaměstnavatele, musel by rozdíl uhradit zaměstnavatel.

Neplacené volno a sociální pojištění

Jelikož jako zaměstnanec nemáte během čerpání neplaceného volna započitatelný příjem, tak neplatíte sociální pojištění ani daň z příjmu fyzických osob. To ale znamená že v případě nemoci během doby sjednaného čerpání neplaceného volna nemáte nárok na nemocenskou nebo ošetřovné.

Neplacené volno po rodičovské dovolené

Zde se jedná o jedinou výjimkou, kdy při neplaceném volnu není odváděno zdravotní pojištění zaměstnancem, ale místo toho státem, je prodloužení péče o dítě do 4 let věku po vyčerpání rodičovského příspěvku.

Žádost o neplacené volno formulář

Zde si můžete stáhnout vzor žádosti o neplacené volno

 

Attachments:
Download this file (zadost-neplacene-volno.docx)zadost-neplacene-volno.docx[ ]12 kB
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #77 Pracomat.cz 2019-09-03 14:44
Cituji Věra P.:
Dobrý den,
mohu se zeptat. V současné době mám sjednáno se ...


Dobrý den Věro,

obecně tomu mít dvě zaměstnání nic nebrání. Samozřejmě musíte být schopna vykonávat a plnit svoje povinnosti v obou z nich. Pokud vám jeden ze zaměstnavatelů povolí neplacené volno, tak vám to situaci zjednoduší. Alternativou může být dohoda o ukončení pracovního poměru, kdy by vás původní zaměstnavatel hned uvolnil.
Citovat
0 #76 Věra P. 2019-09-02 21:20
Dobrý den,
mohu se zeptat. V současné době mám sjednáno se zaměstnavatelem neplacené volné (po ukončení rodičovské dovolené). Ale nyní jsem si našla novou práci kde bych měl za měsíc nastoupit. Mohu mít v tomto případě druhé zaměstnání? Budu podávat výpověď ale zaměstnavatel mě nepustí dříve jak za 2 měsíce.
Citovat
0 #75 Pracomat.cz 2019-08-13 16:57
Cituji Jarka:
Dobrý den, mám asi trochu neobvyklý dotaz.... V současné době čerpám RD do 3 let věku dítěte, tj. do 1.5.2020, u svého zaměstnavatele....


Dobrý den Jarko,

požádat o neplacené volno můžete, ale zaměstnavatel vám ho nemusí dát. Doporučuji připravit si věrohodnou argumentaci proč chcete neplacené volno a ideálně i odpověď na to proč chcete během této doby pracovat pro jiného zaměstnavatele (kdyby na to během rozhovoru došlo). Úpravu pracovní doby (jako matce pečující o dítě) je zaměstnavatel na základě písmené žádosti povinnen poskytnout, nicméně pokud by mu v tom bránili "vážné provozní důvody" (které však musí být schopen obhájit), tak může odmítnout. Ve zkratce, pokud vám původní zaměstnavatel nevyjde vstříct, tak mnoho vyjednávacího prostoru nemáte.
Citovat
0 #74 Jarka 2019-08-13 11:51
Dobrý den, mám asi trochu neobvyklý dotaz.... V současné době čerpám RD do 3 let věku dítěte, tj. do 1.5.2020, u svého zaměstnavatele.
Zárověň, mám ale uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s jiným zaměstnavatelem, kam docházím na 0,5 úvazku. Jelikož mi tento druhý zaměstnavatel vychází vstříc se službami podle mých potřeb ( pouze noční), ráda bych u něj zůstala i nadále. Od 2.5.2020 bych ale měla nastoupit po ukonení RD zpět k původnímu zaměstnavateli, který mi vstříc se službami ale nevyjde. Ukončit pracovní poměr s ním nechci, jelikož s ním mám uzavřenou kvalifikační dohodu a musela bych tedy uhradit celou částku za vzdělání.... Na co mám tedy u prvního zaměstnavatele nárok ze zákona po návratu do prac.poměru, když budou moje děti ve věku necelých 6 let a 3 roky? Mohu požádat o neplacené volno? Musí mi umožnit pouze noční směny, pokud o ně požádám, přestože jsem předtím pracovala jen na ranní? Je možné u něj požádat o neplacené volno a přitom být dále zaměstananá a docházet k zaměstnavateli číslo dvě, který mi umožní jakékoliv směny??? Děkuji za odpověď. Jarka
Citovat
0 #73 Pracomat.cz 2019-08-01 13:21
Cituji Hanka:
Doplnění dotazu - Co prosím myslíte tím, ....


Dobrý den Hanko,

pokud pro vás bude mít zaměstnavatel pracovní využití, kterou bude v souladu s náplní vaší pracovní pozice, může vás v rámci výpovědní lhůty pro tuto práci využít. Pokud nebude, pak nejspíš dojde k dohodě, kde budou zohledněny i ty dva měsíce odstupného navíc.
Citovat
0 #72 Hanka 2019-07-31 19:27
Doplnění dotazu - Co prosím myslíte tím, pokud bude zaměstnavatel souhlasit? Pokud bude např. půlka září a NV je do 1.10. a moje pozice neexistuje, jak by tedy mohla běžet výpovědní doba? Pak by šlo tedy o domluvu s 5 platy, ne? Nebo si může zaměstnavatel sám určit, že to bude 3 nebo 5? Prý je to určeno dle Kolektivní smlouvy, ale když k ní nemám teď přístup a nikdo mi nic neřekne.. Nevím, na co mám doopravdy nárok. Moc děkuji
Citovat
0 #71 Pracomat.cz 2019-07-30 14:22
Cituji Hanka:
Doplnění dotazu - výpověď jsem zatím nedostala...


Dobrý den Hanko,

tři platy by to byly kdyby celá výpovědní lhůta proběhla v rámci NV. Pokud se tak nestane, tak budete mít klasickou výpovědní lhůtu 2 měsíce, případně se nabízí ukončení pracovního poměru dohodou a tam to může být i 5 měsíců, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit.
Citovat
0 #70 Hanka 2019-07-30 13:24
Doplnění dotazu - výpověď jsem zatím nedostala. Jsem ve fázi, kdy se snažím v rámci NV najít jinou pozici ve firmě. Bohužel zatím jediná, která mi byla nabídnuta a byla jsem na pohovoru, byla ta na dobu určitou. Takže pokud bychom s HR hledali třeba do půlky září a nenašlo by se nic, pak by už stejně výpovědní doba běžet nemohla, když mám NV do 1.10. Takže na NV se jedná vždy o odstupné 3 platy? Díky za info.
Citovat
0 #69 Pracomat.cz 2019-07-30 11:41
Cituji Hanka:
Dobrý den, mám u zaměstnavatele NV do října z důvodu školky...


Dobrý den Hanko,

předpokládám, že jste výpověď dostala během neplaceného volna. V takovém případě by vám běžela výpovědní doba (v rámci neplaceného volna) a poté co dojde k jejímu ukončení, dojde ke zrušení pracovního poměru a ukončení neplaceného volna. Nárok bude na tříměsíční odstupné. Takže záleží na vás, zda zvolíte jinou práci u stejného zaměstnavatele bez odstupného, či odstupné a hledání nového zaměstnání.
Citovat
0 #68 Hanka 2019-07-30 10:40
Dobrý den, mám u zaměstnavatele NV do října z důvodu školky. Moje místo bylo už dříve zrušeno kvůli reorganizaci, mám možnost nastoupit na jiné místo, ale to je na dobu určitou na 1 rok. Já měla PS na dobu neurčitou. Pokud místo nevezmu a nenajde se jiná práce podle smlouvy, mám nárok na odstupné? V jaké výši? Jsou to 3 nebo 5 platů? Prý je to 5, ale když mi nemá jak běžet výpovědní doba (že se nastoupí na 1 den)? Odkdy by se počítala? Zatím se snažím najít jinou práci, ale většina pozic je dostupná max 2 měsíce předem.. takže bych čekala třeba do půlky září a pak řešila příp. výpověď? Jak? Děkuji za radu.
Citovat
0 #67 Pracomat.cz 2019-06-24 11:18
Cituji Kristyna:
Hezký den
Chci se zeptat když si musím si vzít neplacené volno na 5 hodin celkem za 2 x 2,5 hodiny co nas poslali domu kdo platí zdzdravotní já či zaměstnavatel


Dobrý den Kristýno,

zdravotní pojištění zaplatíte vy, ale fakticky platbu provede zaměstnavatel, který vám o ni poníží vaší mzdu.
Citovat
0 #66 Kristyna 2019-06-24 07:04
Hezký den
Chci se zeptat když si musím si vzít neplacené volno na 5 hodin celkem za 2 x 2,5 hodiny co nas poslali domu kdo platí zdzdravotní já či zaměstnavatel
Citovat
0 #65 Pracomat.cz 2019-06-08 21:43
Cituji Marie:
Jsem na RD, ale jiz jsem vycerpala kvotu prispevku na RD tusim nyni tech 220 000. Tzn. posledni rodicovskou ...


Dobrý den Marie,

rodiny, které 1. ledna 2020 budou mít dítě mladší čtyř let, ale rodičovský příspěvek už vyčerpaly, nebudou mít na zvýšení příspěvku nárok. Oficiálně je RD do 3 let věku dítěte, pokud chcete zůstam doma déle, je třeba se domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. To vám zaměstnavatel může, ale nemusí poskytnout. Během tohoto neplaceného volna se nemůžete registrovat na ÚP.
Citovat
0 #64 Marie 2019-06-08 13:01
Jsem na RD, ale jiz jsem vycerpala kvotu prispevku na RD tusim nyni tech 220 000. Tzn. posledni rodicovskou davku jsme dostala v dubnu 2019. Kdyz uz mam financne vycerpyno, byt mi RD konci 27.6.2019, kdy budou dceri tri....mam nejakou sanci RD prodlouzit tak, abych dosahla na projednavane navyseni celkove sumy RD tusim 330 000, tedy abych mela narok na tech cca 80 000 navic? Jak prodlouzit RD na 4 roky, a pomuze mi to v mem pripade popsanem vyse?
2. Je zamestnavatel povinen odsouhlasit mi prodlouzeni RD z 3 na 4 roky? Nemame uplne dobre vztaky, ma tu povinnost? Jak to pripadne udelat? K zamestnavateli jit s Zadosti o neplacene volno? Je to formalne neplacene volno? A zaroven jit na Upad Prace? Dekuji
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2019-05-28 13:31
Cituji Petra Pomezná:
Dobry den synovi 19.7. budou 3roky a potrebuji nastoupit az 2.1. 2020 mohu zadat o neplacene volno az do 19. 7. 2020 4let veku ditete(kvuli navyseni rodicovske o 80tis?) ale po dohode nastoupit uz 2.1. 2020? Diky


Dobrý den Petro,

čerpání rodičovského příspěvku není závislé na rodičovské dovolené. Pokud chcete dosáhnout plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, tak stačí upravit jeho měsíční výši tak, aby k jeho vyčerpání došlo až v roce 2020. Můžete se vrátit do práce a přitom čerpat rodičovský příspěvek. Za předpokladu, že zajistíte péči o dítě (školka, babička ...)
Citovat
0 #62 Petra Pomezná 2019-05-27 18:18
Dobry den synovi 19.7. budou 3roky a potrebuji nastoupit az 2.1. 2020 mohu zadat o neplacene volno az do 19. 7. 2020 4let veku ditete(kvuli navyseni rodicovske o 80tis?) ale po dohode nastoupit uz 2.1. 2020? Diky
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2019-05-23 15:47
Cituji Marcela:
Dobrý den mám dotaz.Momental jsem na RP a od září budu žádat ...


Dobrý den Marcelo,

RP myslíte rodičovský příspěvek? U neplaceného volna si sociální pojištění hradit nemusíte, to není povinné. Zdravotní ano. Na úřad práce se hlásit nemusíte, ale pak si budete muset i nadále platit sama zdravotní pojištění. Pokud se na něj přihlásíte, bude ho ÚP platit za vás.
Citovat
0 #60 Marcela 2019-05-23 11:10
Dobrý den mám dotaz.Momental jsem na RP a od září budu žádat o neplacené volno.Stale budu pobírat RP 1800 kč budu si muset hradit sama sociální a zdravotní pojištění.A druhý dotaz pokud zaměstnavatel neposkytne placené volno a podám vypoved musím se na hlásit na ÚP děkuji za odpoved
Citovat
0 #59 Pracomat.cz 2019-03-18 21:43
Cituji Hana:
Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená (příspěvek už mám vyčerpán)....


Dobrý den Hano,

po skončení rodičovské dovolené vám zaměstnavatel skutečně nemusí držet stejnou pracovní pozici. Pokud pro vás nebude mít stejnou pracovní pozici (náplň práce), tak jím nabízenou pozici nemusíte přijmout a v takovém případě máte nárok na odstupné. Práci na zkrácený pracovní úvazek vám zaměstnavatel poskytnout nemusí, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody. V praxi tedy záleží na jeho ochotě, zda vám ho nabídne či odsouhlasí.
Citovat
0 #58 Hana 2019-03-18 15:32
Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená (příspěvek už mám vyčerpán). U zaměstnavatele mám schváleno NV z důvodu školky, dítě mi vezmou až od září. Zaměstnavatel mi teď nezaručí, že v září bude pro mě pozice. Pokud ne, mám na NV nárok na odstupné? (2+3?) Pokud nějaká práce bude, musím vzít cokoli co mi nabídne? Nebo se musí pohybovat alespoň v platové třídě, kterou jsem měla.. (netrvám striktně na stejné pozici, ale nerada bych šla s penězi úplně dolů). Vím, že zaměstnavatel drží stejnou/podobnou pozici ty 3 roky, ale jak je to dál netuším...A pokud mám ve smlouvě určitou platovou třídu, ale za dobu mé RD se změnila kolektivní smlouva a moje pozice se přesunula do nižší platové třídy, musí souhlasit s třídou v mé smlouvě nebo se automaticky mění podle nové kolektivní smlouvy? A musí mi povolit práci na zkrácený úvazek (kvůli dětem)? Díky
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2019-03-11 18:24
Cituji Marieta:
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý požiadal o neplatené voľno...


Dobrý den Marieto,

v první řadě, zaměstnanci neplacené volno pro práci u jiného zaměstnavatele nemusíte poskytnout. Je to poměrně nezvyklý požadavek, navíc na relativně dlouhou dobu. Pro vás by bylo výhodnější, kdyby dal klasickou výpověď a přešel k jinému zaměstnavateli. Bude záležet na jaký druh pracovní smlouvy spolu budou mít pracovní vztah (HPP,DPP,DPČ) a zda ten bude zakládat účast na pojištění. Velmi pravděpodobně tak budete muset za zaměstnance pojištění dále odvádět.
Citovat
0 #56 Marieta 2019-03-11 14:23
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý požiadal o neplatené voľno na tri mesiace /poistné platíme za ňho v ČR/ s tým, že sa zamestná v inej organizácii v ČR. Ako v takomto prípade postupovať, musíme za nho odvádzat poistne?
Citovat
0 #55 Pracomat.cz 2019-03-04 09:21
Cituji Alena:
Dobrý den,mám dotaz na neplacené volno po ....


Dobrý den Aleno,

platí, že zaměstnavatel nemůže propustit těhotnou zaměstnankyni a i v době neplaceného volna váš pracovní poměr dále trvá.
Citovat
0 #54 Alena 2019-03-04 07:08
Dobrý den,mám dotaz na neplacené volno po rodičovské dovolené. Od 1.4. bych se měla vracet po RD do práce. Zaměstnavatel by mi po dohodě poskytl ještě 1/2 roku neplacené volno. Chtěla bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel propustit, pokud bych po nástupu po neplaceném volnu byla těhotná a musela bych jit na pracovní neschopnost? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2019-02-22 14:45
Cituji Kamila:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na neplacené volno...


Dobrý den Kamilo,

zaměstnavatel nemůže neplacené volno nařídit, to může být jen po vzájemné dohodě.
Citovat
0 #52 Kamila 2019-02-21 14:31
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na neplacené volno. Měla jsem pravděpodobně nějakou virozu a nešla jeden den do práce. Nadřízený mi ale dovolenou nedal ikdyz jí mám s argumentem, že se ze dne na den brát nebude a rovnou mi dal neplacené volno. Opravdu mi nemohl dát dovolenou? Děkuji přeji hezký den.
Citovat
0 #51 Pracomat.cz 2019-02-05 13:46
Cituji Mar:
Dobrý den, můžu podat v době neplaceného volna vypověď? Zatím jsem ve zkušební době. Děkuji


Dobrý den,

můžete, jen technicky se nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době.
Citovat
0 #50 Mar 2019-02-05 12:50
Dobrý den, můžu podat v době neplaceného volna vypověď? Zatím jsem ve zkušební době. Děkuji
Citovat
0 #49 Pracomat.cz 2019-01-31 15:37
Cituji Zuzana:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat bude mi končit rodičovský příspěvek 20.2.2019...


Dobrý den Zuzano,

když vám skončí rodičovská dovolená, měla by jste nastoupit zpět do práce. Samozřejmě to lze řešit neplaceným volnem, případně ukončením pracovního poměru a registrací na ÚP. Neplacené volno mi v tomto případě přijde jako rozumnější řešení.
Citovat
0 #48 Zuzana 2019-01-31 14:58
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat bude mi končit rodičovský příspěvek 20.2.2019, častka bude vybraná celá, potřebovala bych prodloužit na 4 roky. Mám požadat zaměstavatele, o neplacené vono? Pracovní poměr v CR, bydlím SK. Bohužel se po mateřské do práce nevrátim.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #47 Pracomat.cz 2019-01-27 22:33
Cituji Bronislava:
Zamestnanec nastoupi od 1.2. do HPP. Od 4.2. bude cerpat tyden neplaceneho volna. Kdy mu skonci zkusebni doba?


Dobrý den Bronislavo,

o čas ve kterém čerpal neplacené volno se zkušební doba prodlužuje, viz §35 ZP odstavec 4.
Citovat
0 #46 Bronislava 2019-01-27 13:41
Zamestnanec nastoupi od 1.2. do HPP. Od 4.2. bude cerpat tyden neplaceneho volna. Kdy mu skonci zkusebni doba?
Citovat
0 #45 Pracomat.cz 2019-01-23 15:16
Cituji Rudolf:
Dobrý den,mám dotaz .jsem invalidní důchodce 3.st ...


Dobrý den Rudolfe,

k okamžité výpovědi můžete přistoupit, pokud vám zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Jinak musíte respektovat klasickou výpovědní lhůtu a běžnou výpověď. Druhou možností je ukončení pracovního poměru dohodou. Tam je to jen na vás a zaměstnavateli, na čem se domluvíte. Doporučuji zkusit dohodu a když to nevyjde, tak podat výpověď.
Citovat
0 #44 Rudolf 2019-01-23 15:06
Dobrý den,mám dotaz .jsem invalidní důchodce 3.st a jsem zaměstnán na dobu neurčitou , v současné době jsem ze zdravotních důvodů na neplaceném volnu. V průběhu neplaceného volna (při zlepšení zdravotního stavu) bych chtěl změnit zaměstanavatele. Prosím o info jak postupovat (okamžitá výpověď, výpověď dohodou, výpověď s výpovědní lhůtou,...). Děkuji
Citovat
0 #43 Pracomat.cz 2019-01-21 17:41
Cituji Andrea:
Dobrý den,
pracuji jako učitelka 2.st.Rodičák mi končí v listopadu 2019.Chtěla jsem nastoupit jen na ....


Dobrý den Andreo,

zaměstnavatel má povinnost vás po návratu z rodičovské dovolené zaměstnat. Nemusí to být na zcela stejnou pozici, ale musí vám dál zadávat práci dle pracovní smlouvy. Pokud pro vás nemá uplatnění, musí vám dát výpověď včetně odstupného. Můžete tedy trvat na návratu v rozsahu své pracovní smlouvy a nebo si jen prodloužit rodičák a za rok uvidíte. Rozhodně nepřistupujte na ždánou dohodu o ukončení pracovního poměru bez odstupného.
Citovat
0 #42 Andrea 2019-01-21 12:02
Dobrý den,
pracuji jako učitelka 2.st.Rodičák mi končí v listopadu 2019.Chtěla jsem nastoupit jen na částečný úvazek už od září.Původně to šlo,teď mi škola tvrdí,že mi dá jen celý. A že pokud nenastoupím na celý,mají již náhradu. Jaké mám možnosti? Uvažuji i o prodloužení rodičáku až do 4let věku dítěte. S tím,že bych hledala místo jiné.Jak postupovat dál? Děkuji.
Citovat
0 #41 Pracomat.cz 2018-11-27 09:53
Cituji Jan:
Dobry den ,mám dotaz .jsem zaměstnám na dobu neurčitou...


Dobrý den Jane,

v takovém případě se jedná o jinou důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou mu nepřísluší náhrada mzdy. Není nutné to řešit skrze neplacené volno.
Citovat
0 #40 Jan 2018-11-26 22:24
Dobry den ,mám dotaz .jsem zaměstnám na dobu neurčitou ,ale buhužel mám nastuptup trestu na 5 měsicu .jak to mám řešit se zaměstnavatelem ,formou neplaceneho volna nebo jak mi mporadíte ..děkuji
Citovat
0 #39 Pracomat.cz 2018-11-12 09:30
Cituji Ivana:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.jsem invalidní důchodce 2st. pracuji...


Dobrý den Ivano,

jako invalidní důchodce nemusíte platit zdravotní pojištění, pokud nemáte jiný příjem než důchod. To se týká i dnů neplaceného volna. Pro jistotu bych si možná zavolala na zdravotní pojišťovnu, pro ověření aby to zaměstnavatel správně nahlásil.
Citovat
0 #38 Ivana 2018-11-12 07:57
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.jsem invalidní důchodce 2st. pracuji, ale potřebuji si vzít 3dny neplaceného volna mezi vánocemi.Musím platit zdravotní a sociální pojištění? Děkuji za odpověď Ivana Hellingerová
Citovat
0 #37 Pracomat.cz 2018-09-07 17:47
Cituji Alena Vránová:
Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené...


Dobrý den Aleno,

v takovém případě musíte odvádět zdravotní pojištění přinejmenším z minimálního vyměřovacího základu - pokud váš příjem není vyšší.
Citovat
0 #36 Alena Vránová 2018-09-06 22:42
Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, při které mám živnost (vedlejší činnost). U zaměstnavatele bych chtěla zažádat o proudloužení na 4 roky. Co by to pro mě znamenalo v případě že mám tu živnost a zároveň bych byla na neplaceném volnu po dobu jednoho roku ???
Děkuji za odpověď :)
Citovat
0 #35 Pracomat.cz 2018-04-22 19:32
Cituji Eva:
Dobrý den, mám dotaz. Zaměstnanec nastoupil do práce 2.1.18 na plný úvazek...


Dobrý den Evo,

neplacené volno není výkon práce a proto ke krácení dovolené dochází. Viz § 223 ZP (pracomat.cz/.../...), ve kterém najdete více informací.
Citovat
0 #34 Eva 2018-04-22 09:50
Dobrý den, mám dotaz. Zaměstnanec nastoupil do práce 2.1.18 na plný úvazek. Od 15.1.18 čerpá po dohodě se zaměstnavatelem každý den půl dne neplaceného volna z rodinných důvodů. Tato situace bude dočasná, na cca 4 měsíce, proto neupravovali úvazek v pracovní smlouvě. Jak se v tomto případě počítá nárok na dovolenou? Do konce března 18 bylo 63 pracovních dní + svátek, ale ve skutečnosti zaměstnanec odpracoval celých jen 31,5 dne...
Citovat
0 #33 Pracomat.cz 2018-03-27 19:05
Cituji Jitka:
Děkuji za odpověď. Lze tyto 2 dny doplatit zpětně na OSSZ? Děkuji.


Dobrý den Jitko,

přiznám se, že nevím, takovou situaci dosud nikdo z mého okolí neřešil. Ideální bude zavolat na OSSZ. Když nám poté napíšete výsledek, budeme i za ostatní čtenáře vděčni.
Citovat
0 #32 Jitka 2018-03-26 21:09
Děkuji za odpověď. Lze tyto 2 dny doplatit zpětně na OSSZ? Děkuji.
Citovat
0 #31 Pracomat.cz 2018-03-26 19:42
Cituji Jitka:
Dobrý den,

chci se zeptat na neplacené volno ....


Dobrý den Jitko,

obávám se, že v takovém případě skutečně nárok na podporu mít nebudete, protože v době neplaceného volna za vás zaměstnavatel odvádí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění se neodvádí. Doba neplaceného volna se tedy nezapočítává do doby důchodového pojištění ve smyslu požadovaném zákonem o podpoře v nezaměstnanosti.
Citovat
-1 #30 Jitka 2018-03-26 09:30
Dobrý den,

chci se zeptat na neplacené volno, které jsem měla v prosinci 2 dny. Je to moje první práce na dobu určitou 1 rok. Kdybych do té doby nenašla další zaměstnání a musela se přihlásit na ÚP, tak tyto dva dny vypadnou na důchodovém pojištění a nebudu mít tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji.
Citovat
0 #29 Pracomat.cz 2018-03-18 09:46
Cituji Veronika:
Moc děkuji za odpověď...


Bohužel pro vás může. Dovolenou určuje zaměstnavatel s tím, že by podle §217 ZP (pracomat.cz/.../...) měl přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. Což je právě třeba to, abyste měla volno přes vánoce. Nicméně to co zákoník práce zaměstnavateli nařizuje, je že by to měl zvážit. Ne že vám musí nechat volno přes vánoce. Pokud se s ním nemůžete domluvit, aby vám nějakou dovolenou na vánoce nechal, budete nejspíš muset využít pro toto období neplacené volno.
Citovat
0 #28 Veronika 2018-03-18 09:41
Moc děkuji za odpověď.
Jen prosím o upřesnění dovolené.Zaměstnavatel chce využít celou mojí dovolenou na pokrytí provozních překážek v létě. Skutečně nemám nárok na dovolenou pro mé osobní věci? Nezůstane mi ani dovolená mezi Vánocemi.
Citovat
0 #27 Pracomat.cz 2018-03-18 09:12
Cituji Veronika:
Dobrý den, pracuji v mateřské školce jako kuchařka.Chtěla bych se zeptat dza mi zaměstnavatel může nakázet celých 25 dní dovolené a ktomu ještě týden neplaceného volna bez náhrady...děkuji za odpověď


Dobrý den Veroniko,

dovolenou vám zaměstnavatel nařídit může. Musí vám však dát vědět písemně nejméně 14 dní předem. Neplacené volno vám nařídit nemůže, to je vždy o vzájemné dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Citovat
+1 #26 Veronika 2018-03-18 08:03
Dobrý den, pracuji v mateřské školce jako kuchařka.Chtěla bych se zeptat dza mi zaměstnavatel může nakázet celých 25 dní dovolené a ktomu ještě týden neplaceného volna bez náhrady...děkuji za odpověď
Citovat
0 #25 Pracomat.cz 2018-02-20 09:43
Cituji Kristýna Kejdová:
Dobrý den,pokud zaměstnanec čerpal dva dny neplaceného volna z důvodu vyčerpání řádné dovolené.Musí si zaplatit sám sociální a zdravotní pojištění,nebo to platí zaměstnavatel? Děkuji za info.Horká


Dobrý den Kristýno,

za neplacené volno se sociální pojištění neplatí, zaměstnanec platí jen zdravotní. Většinou se to řeší tak, že to za něj zaplatí zaměstnavatel a poté mu o tuto částku poníží výplatu.
Citovat
0 #24 Kristýna Kejdová 2018-02-20 08:42
Dobrý den,pokud zaměstnanec čerpal dva dny neplaceného volna z důvodu vyčerpání řádné dovolené.Musí si zaplatit sám sociální a zdravotní pojištění,nebo to platí zaměstnavatel? Děkuji za info.Horká
Citovat
0 #23 Pracomat.cz 2018-02-15 09:15
Dobrý den Lucie,

jako student denního studia na VŠ patříte do kategorie osob, za které je plátcem pojistného stát. Za dny neplaceného volna si tedy žádné zdravotní pojištění doplácet nemusíte.
Citovat
0 #22 Lucie 2018-02-14 19:11
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Jsem student denního studia VŠ, zároveň jsem k tomu teď v lednu začala pracovat na HPP. Minulý týden jsem měla 3 dny neplaceného volno, ze studijních důvodů. Tento týden jsem si od dnešního dne do pátku vzala neplacené volno z důvodu nemoci - neschopenkou jsem to řešit nechtěla. Jak to je z placením zdravotního pojištění, když mám statut studenta? Děkuji za odpověď. LS
Citovat
0 #21 Pracomat.cz 2018-02-12 12:17
Za vás platí nejspíše zdravotní pojištění stát. Předpokládám, že splňujete tuto podmínku. Po skončení rodičovské dovolené na neplaceném volnu pečujete o dítě mladší sedmi let.
Citovat
0 #20 Pavla 2018-02-12 11:26
Dekuji za odpoved. Snad s tim zamestnavatel nebude mit problem,nebylo to v planovane tehotenstvi.A nemocenska se mi bude pocitat normalne kdyz ukoncim neplacene volno?Teprve se na personalni chystam,tak omluvte me otazky,chtela jsem byt pripravena na to co me ceka. Moc dekuji.
Citovat
0 #19 Pracomat.cz 2018-02-12 10:15
Dobrý den Pavlo,

základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Takže pokud budete zaměstnaná, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. Pokud máte možnost přejít kvůli rizikovému těhotenství na pracovní neschopnost, tak bych ji využil.
Citovat
0 #18 Pavla 2018-02-12 09:58
Dobry den,rada bych se zeptala. Momentalne mam neplacene volno o ktere jsem zadala po rodicovske dovolene,protoze syn jeste nebyl prijat do skolky. Neplacene volno mam od ledna do konce cervna. Zjistila jsem,ze jsem tehotna,jak mam tedy v tomto pripade postupovat? ukoncit neplacene volno a prejit do pracovni neschopnosti? budu mit v tomto pripade pak narok na penezitou pomoc v materstvi? dekuji za odpoved
Citovat
+1 #17 Pracomat.cz 2018-02-01 15:28
Dobrý den Veroniko,

jelikož jste na rodičovské dovolené, tak zdravotní pojištění platit nemusíte.
Citovat
0 #16 Veronika 2018-01-31 21:47
Dobry den, jsem nyni na rodicovske dovolene, ktera mi trva do kvetna. V lednu jsem vsak nastoupila do noveho zamestnani,pobiram zaroven i rodicovsky prispevek. Nyni jsem potrebovala jeden den neplaceneho volna. Jsem povinna zaplatit zdravotni pojisteni, kdyz jsem nebyla ten den v zamestnani nebo jsem,, chranena,, tom, ze mi stale trva rodicovska dovolena? Dekuji za Vasi odpoved.
Citovat
0 #15 Pracomat.cz 2018-01-08 15:29
Dobrý den Aleno,

ano musíte.
Citovat
+1 #14 Alena 2018-01-08 14:25
Dobrý den když má někdo 5 dni neplacené volno musí si zaplatit zdravotní pojištění?
Děkuji
Citovat
0 #13 Pavla 2018-01-03 22:44
Ano, polovinu pracovní doby jsem odpracovala. Děkuju za odpověď :-)
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2018-01-03 18:32
Dobrý den Lenko,

jste povinna dodržet závazky z pracovní smlouvy, to v případě výpovědi znamená výpovědní lhůtu. Druhou možností, je ukončit po vzájemné shodě pracovní poměr dohodou. Jinak vám nic nebrání ke změně zaměstnání.
Citovat
0 #11 Lenka 2018-01-03 15:23
Dobrý den,
skončila mi tříletá rodičovská dovolená. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacené volno na 6 měsíců. Vyhověl mi. Během tohoto neplaceného volná se mi ale naskytla lepší pracovní nabídka, takže zvažuji, že do původního zaměstnání nenastoupím. Mám vůči původnímu zaměstnavateli nějaké povinnosti (např. když on mi poskytl neplacené volno, jsem pak já povinná zpět do původního zaměstnání nastoupit)? Nebo stačí podat výpověď. Děkuji
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-01-02 13:45
Dobrý den Pavlo,

pokud jste druhý půlden pracovala, tak pojišťovně zdravotní platit nemusíte.
Citovat
0 #9 Pavla 2018-01-02 13:24
Dobrý den, z osobních důvodů jsem si koncem roku musela vzít půl dne neplaceného volna.
Je v tomto případě nutno řešit nějaké doplatky pojišťovně, či v případě takto krátké doby se nic neplatí?
Děkuji
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2017-12-11 19:33
Dobrý den Marcelo,

bohužel v této těžké situaci nemáte jinou možnost než přijmout ranní směny nebo hledat novou práci. Rád bych vám pomohl víc, ale ze zákona pro vás zaměstnavatel víc udělat nemusí. Zkuste vydržet po nějakou dobu ranní směny a u toho hledat místo s lepší pracovní dobou. Nyní je dobrá doba pro hledání místa, věřím že budete mít štěstí.
Citovat
0 #7 Marcela Jáchymová 2017-12-11 19:25
Dobrý den,zaměstnavatel mi neupraví pracovní dobu.Musel by upravit celý pracovní proces. Dále pro mě nemají práci na ranní v rámci podniku.Co mám dělat?Musím přijmout směny,nebo dát výpověď dohodou.Když tak učiním,nebudu mít nárok na odstupné a dostanu podporu životní minimum cca 3200,-Kč.Děkuji J.
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2017-12-11 17:24
Dobrý den Marcelo,

dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, má právo na úpravu stanovené týdenní pracovní doby. A zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti, nebráníli tomu vážné provozní důvody. Važnými provozními důvody se převážně myslí, že by musel upravit celý svůj pracovní proces kvůli vám. Z vašeho popisu se zdá, že je vám zaměstnavatel nápomocen a snaží se najít řešení. Pokud by ho pro vás přesto nenašel, tak můžete ukončit pracovní poměr dohodou a zkusit najít vhodnější práci.
Citovat
0 #5 Marcela Jáchymová 2017-12-11 15:35
Dobrý den.Ráda bych se zeptala na toto.Do 31.12.2017 jsem čerpala neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4.let.Smlouvu mám na dobu neurčitou a pracovala jsem jako referentka na ranní. Dnes jsem byla oznámit svému zaměstnavateli,že 2.1.2018 nastupuji do práce.Bylo mi řečeno,že má pro mě místo pouze na směny(krátký,dlouhý týden).To bohužel nemůžu přijmout,protože by nemohl nikdo malou vyzvedávat ze školky.Zaměstnavatel mi řekl,že tedy mám jít na osobní se zeptat zda budou mít pro mě práci na ranní.Chtěla jsem se zeptat,pokud mi neseženou práci na ranní.Jsem povinna nastoupit na směny?Co mám dělat dál,když nebudou mít pro mě práci na ranní abych dostala odstupné.Děkuji M.
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2017-11-28 17:20
Dobrý den Magdaleno,

v tomto případě to záleží čistě na dohodě mezí vámi a zaměstnavatelem. Pokud zaměstnavatel bude souhlasit, může mít takto dlouhé neplacené volno.
Citovat
0 #3 Magdalena Stibůrková 2017-11-27 17:46
Dobrý den,mám dotaz na neplacené volno. Jsem onkologický pacient a 2.12.2017 mi bude končit neschopnost /380 dní/. Od 3.12.2017 mám přiznaný ID důchod III.stupně.U současného zaměstnavatele jsem zaměstnaná 32 let a nerada bych o místo přišla.Do práce ještě nastoupit nemohu ze zdravotních důvodů.Proto bych ráda požádala o neplacené volno /3 měsíce/.Je to možné a za jakých podmínek. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-10-23 16:07
Dobrý den Petro,

z pracovní smlouvy vyplývají oběma stranám určité závazky, mimojiné i délka výpovědní lhůty. Pokud se zaměstnavatelem nedohodnote, musíte ji dodržet. V případě, že ne, mohl by po vás zaměstnavatel mohl chtít náhradu zisku za dobu, kdy jste nepracovala i když jste podle pracovní smlouvy měla. Neplacené volno si z těchto důvodů vzít nemůžete, můžete o něj zaměstnavatele požádat, ale ten vám ho nejspíše neschválí (když nechce ukončit pracovní poměr na dohodu).

Sice máte nárok na neplacené volno na hledání nového zaměstnání. Ale to je v délce půl dne za každý týden. Váš problém to tedy neřeší.
Citovat
-1 #1 Petra Petra 2017-10-23 11:40
Dobry den mohu se zeptat pokud jsemdala v práci výpověď ale nedohodly jsem se na dohodě ale na dvouměsíční výpovědní lhůtě ale ale opravdu nemohou ve stávající práci setrvat déle než 14 dní a výpověď mi běží od 1.11. Mohu si na tu dobu vzít neplacené volno a nastoupit do nové práce?díky za odpověď
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.