Neplacené volno dělíme na dva druhy a to na:
- Neplacené volno na které máte ze zákona nárok
- Neplacené volno se kterým musí souhlasit zaměstnavatel
Je dobré vědět, že vám neplacené volno nemůže nařízeno vaším zaměstnavatelem.
Kdy máte na neplacené volno nárok
Jedné se většinou o závažné osobní důvody. Například svatba vás nebo vašich rodičů, narození vašeho dítěte, pohřeb v rodině, stěhování, kolaps dopravy do zaměstnání (např. při povodních) nebo pokud jste zastupitel na městském úřadě a máte zrovna zasedání.
Nárok na neplacené volno ze soukromých důvodů
- k vyšetření nebo ošetření provedeném v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení (k bydlišti nebo pracovišti zaměstnance),
- při přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků,
- na svatbu,
- při narození dítěte,
- při přestěhování,
- k vyhledání nového zaměstnání.
Nárok na neplacené volno z veřejných důvodů
- výkon veřejné funkce,
- výkon občanských povinností: svědků, tlumočníků, soudních znalců i a jiných osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku, při poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, při poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně, při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech a dále v případech, kdy je fyzická osoba povinna podle právních předpisů osobní pomoc poskytnout,
- činnost člena Horské služby a fyzické osoby, která na její výzvu a podle jejích pokynů osobně pomáhá při záchranné akci v terénu,
- činnost zprostředkovatele a rozhodce při kolektivním vyjednávání,
- výkon jiné odborové činnosti než uvedené v ust. § 203 odst. 2 písm. a) zákoníku práce, zejména k účasti na schůzích, konferencích nebo sjezdech.
Kdy není nárok na neplacené volno
Neplacené volno neslouží pro řešení překážek na straně zaměstnavatele (nedostatek zakázek či porucha výrobního stroje). Tyto případy řeší § 207 a 209 zákoníku práce.
Kdy musíte podat žádost o poskytnutí neplaceného volna
Dohodu o poskytnutí neplaceného volna si musíte nechat podepsat v zaměstnavatele ve všech případech kromě výše uvedených, kdy máte na neplacené volno nárok. Většinou se jedná o situace kdy máte vyčerpanou dovolenou, ale přesto potřebujete volno.
Zákoník práce a neplacené volno
Neplacené volno je v zákoníku práce upraveno v dle § 199/1 zákoníku práce, který říká že je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno v případě tzv. jiných důležitých osobních překážek v práci - viz úvod tohoto článku.
Neplacené volno od 1.1.2023
Změnou ke které od začátku tohoto roku došlo je zvýšení minimální mzdy na 17 300 Kč. Tato informace je důležitá ve vztahu zdravotního pojištění a neplaceného volna.
Zdravotní pojištění při neplaceném volnu
Pokud je neplacené volno poskytnuto po celý kalendářní měsíc a zaměstnanec nemá žádný příjem a zároveň nepatří mezi osoby, které nemusí dodržet minimální vyměřovací základ, pak se pojistné zaměstnance stanoví z minimální mzdy. Vyměřovací základ zaměstnance je v takovém případě nulový a zaměstnanec je povinen provést doplatek pojistného ve výši 13,5 % z rozdílu mezi tímto (nulovým) vyměřovacím základem a výší minimální mzdy. Pouze v případě, že by doplatek pojistného vznikl z důvodů překážek na straně zaměstnavatele, musel by rozdíl uhradit zaměstnavatel.
Neplacené volno a sociální pojištění
Jelikož jako zaměstnanec nemáte během čerpání neplaceného volna započitatelný příjem, tak neplatíte sociální pojištění ani daň z příjmu fyzických osob. To ale znamená že v případě nemoci během doby sjednaného čerpání neplaceného volna nemáte nárok na nemocenskou nebo ošetřovné.
Neplacené volno po rodičovské dovolené
Prodloužit si rodičovskou dovolenou o další rok, je poměrně běžné. Děje se to právě za pomoci neplaceného volna. Nutno poznamenat, že v tomto případě by měl zaměstnavatel zaměstnanci vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Zvlášť po přihlednutí k životní situaci zaměstnance. Ale bohužel, automatický nárok na něj nemáte. Stále se může stát, že zaměstnavateli jeho situace nedovolí neplacené volno poskytnout
Z pohledu placení zdravotního pojištění se jedná o výjimkou, kdy při neplaceném volnu není odváděno zdravotní pojištění zaměstnancem, ale místo toho státem, je prodloužení péče o dítě do 4 let věku po vyčerpání rodičovského příspěvku.
Žádost o neplacené volno formulář
Zde si můžete stáhnout vzor žádosti o neplacené volno
Komentáře
Dobrý den Lucie,
výpověď podat rozhodně můžete, jen nezapomínejte na výpovědní lhůtu která běží. Alternativou je zkusit domluvit se na ukončení pracovního poměru dohodou, pak je možné skončit hned.
Dobrý den Alice,
chtít to po vás může, nicméně vy nemáte povinnost mu vyhovět.
Dobrý den Martino,
výpověď můžete podat kdykoliv, to je vaše právo. Neplacené volno je dohodou obou zúčastněných stran. Neznám přesné podmínky vaší dohody, ale předpokládám že podání výpovědi by ji nijak narušit nemělo. Pokud podáte výpověď ještě během dubna, tak pracovní poměr skončí k poslednímu červnu (předpokládám, že máte klasickou dvou měsíční výpovědní lhůtu).
momentálně mám u stávajícího zaměstnavatele neplacené volno až do konce srpna.
Chtěla bych se zeptat, zda mohu dát výpověď u stávajícího zaměstnavatele a dál automaticky čerpat i ve výpovědí době neplacené volno.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Martino,
jedná se o omluvenou absenci, za ni se dovolená nekrátí.
Předem děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
ano budete mít nárok na odstupné (z HPP, z DPČ odstupné není)
Chtela jsem se zeptat. Jsem na RD a pracuji stejny zamestnani jako DPČ. RD mi konči 04.02.2021 a zamestnanec mi nabydnul o NV protoze pro me nemaji volna pozice. Muj syn stejne jeste nechodi na MŠ tak pro me bude take vyhodna prodlouzit NV do 4 let Zamestnani mi nabydli pri NV pokracovani pracovat DPČ. Pokut za rok stale nebudou mit pro me zadna volna pozice mam narok na odstupne 3+2? Pracovni smlouvu mam na dobu neurcitou i DPČ smlouvu na dobu neurčitou.
Dobrý den Ivano,
za osobu, která čerpá rodičovský příspěvek, je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, a to bez ohledu na to, zda je rodičovský příspěvek poskytován po dobu dvou, tří či čtyř let. Tudíž dokud ho pobíráte, nemusíte platbu zdravotního či sociálního pojištění řešit
Dobrý den Zdeňku,
vámi uvedené překážky v práci mohou vyústit v placené volno, ale pouze za určitých okolností. Například pokud se jedná o stěhování, které je v zájmu zaměstnavatele. Pokud není, je nárok na neplacené volno.
Podobně je to i s úmrtím - pokud se jedná o blízkého rodinného příslušníka typu - partner, dítě, prarodič .. Tak nárok na placené volno je. Pokud se jedná o vzdáleného příbuzného nebo kamaráda tak nárok není.
Podrobně se tomuto tématu věnuje Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Děkuji a hezký den.
Zdeněk Š.
Dobrý den Naděždo,
chápu to správně, že se nejedná o zvyšování kvalifikace na základě s dohody se zaměstnavatelem (§ 232 ZP - pracomat.cz/.../...), ale čistě o vaši soukromou aktivitu? Pokud ano, tak nárok na neplacené volno není a je to o dohodě se zaměstnavatelem zda neplacené volno povolí či nikoliv. Pokud se jedná o vzdělání dohodnuté se zaměstnavatelem v rámci zvyšování Vaší kvalifikace, tak máte nárok dokonce na placené volno (viz znova § 232 ZP), ale obávám se podle popisu že toto nebude Váš případ.
Čekají mě teď dvě státní zkoušky - dva absolventské koncerty, ty se sice nekonají přímo v den, kdy mám vyučovací povinnost na zuš, ale potřebuji mít volno už dva dny před koncertem kvůli zkouškám se spoluúčkujícími a hodinám se svou vyučující. To už do mé výuky zasahuje a ráda bych si na to vzala neplacené volno. Za normálních okolností zameškané hodiny nahrazujeme, ale já na to tentokrát nebudu mít kapacitu časovou ani mentální.
Tak bych se chtěla zeptat, nakolik v tomto případě budu mít na neplacené volno nárok. Budu moc ráda i za konkrétní paragrafy ze zákona. Děkuji moc, s pozdravem Naděžda
Dobrý den,
ano o neplacené volno můžete zažádat. Pokud vám však váš zdravotní stav nedovoluje pracovat, tak doporučuji řešit tuto situaci s lékařem.
Dobrý den Zuzano,
zde je důležité, zda se jedná o o studium, které je nezbytné pro řádný výkon sjednané práce. V takovém případě se postupuje podle § 205 ZP a jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu. O tom, zda je zvýšení kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele rozhoduje zaměstnavatel sám. Pokud se nejedná o vzdělání v souladu s výkonem práce u zaměstnavatele, může se zaměstnavatel domluvit na neplaceném volnu, případně si vybrat dovolenou.
může zaměstnanec požádat o neplacené volno z důvodu přípravy na státní závěrečné zkoušky? Jedná se o studenta, který pracuje na zkrácený úvazek.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Jano,
platí, že žena která bude čerpat neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let, bude vedena právě v kategorii státních pojištěnců - tzn. za ni platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění není povinné a neplatí se. Práce na ŽL možná je, ale budete muset odvádět zálohy na sociální pojištění. Jako rozumnější mi přijde práce na DPP nebo DPČ, kdy do limitu (u DPP 10 000 Kč) vychází opravdu výhodně a pojištění nemusíte odvádět.
Dobrý den Ireno,
sociální pojištění povinné není - tato doba se pak nepočítá do nároku na důchod. Zdravotní pojištění povinné je a platit ho musíte. Jen připomenu, že na neplacené volno nemáte automatický nárok a zaměstnavatel ho musí schválit.
Dobrý den Hanko,
bude mít nárok na poměrnou část dovolené za rok (nejčastěji čtyři či pět týdnů), dále záleží na tom, zda si v průběhu pracovního poměru část dovolené vybral, či ji má k proplacení celou. Potom však moc nerozumím tomu, proč zbývající dny v září nebyly určeny pro dočerpání dovolené.
zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 6.1.2020. Podal výpověď, takže jeho prac. poměr končí 30.9.2020. Od 17.9. do 30.9.2020 má s ředitelem domluvené neplacené volno. Můžete mi říct na kolik dnů má nárok na dovolenou? Ta se mu totiž musí proplatit. Děkuji.Hanka
Dobrý den Ivano,
pokud pro vás zaměstnavatel nemá práci (a vy zároveň nemáte od lékaře zdravotní omezení -> neschopenku), pak se jedná o překážky na straně zaměstnavatele.
Dobrý den Petro,
odpověď není úplně jednoduchá. Zaměstnavatel je vám povinne dát neplacené volno či upravit pracovní dobu v péči o dítě, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Nikde však není přesně definované jaké jsou. Ve váš prospěch hraje i rozsudek nejvyššího soudu v podobné situaci - kraken.slv.cz/21Cdo4411/2007 . Ten označil takto danou výpověď jako neplatnou. Tyto informace můžete použít pro přesvědčení zaměstnavatele. Pokud s ním dohoda stále nebude možná, obávám se že situaci budete muset řešit soudní cestou.
Dobrý den Kristýno,
ptáte se zda, jste během neplaceného volna po skončení rodičovské dovolené chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele? Pokud ano, tak po skončení rodičovské dovolené (během neplaceného volna) žádnou zvláštní ochranu nepožívate a zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr. Samozřejmě se všemi náležitostmi - zejména výpovědní lhůta a odstupné.
rada bych se zeptala, zda je nejaky rozdil mezi vypovedi danou zamestnavatelem zamestnanci v dobe neplaceneho volna (cerpani nasledne po RD) a mimo ni, pokud je pracovni pomer sjednan na dobu neurcitou. Dekuji za odpoved.
Pekny den
Kristyna
Dobrý den Oksano,
zákoník práce, který platný v ČR, není na některé situace připraven. A v tomto případě se jedná o jednu z oblastí kde v současné době panují nejasnosti ohledně právního výkladu. Když se na to díváte objektivně, tak není chybou zaměstnance, že došlo k uzavření hranic. Rovněž za to nemůže ani zaměstnavatel, který kvůli tomu přichází o pracovní sílu. Osobně mi přijde (pokud je možná) nejrozumnější domluva mezi zaměstnancem a zaměstnavatel. Tedy neplacené volno, kdy musíte uhradit pojištění, ale i následná částečná kompenzace ze strany zaměstnavatele.
Dobrý den Zuzano,
do kategorie osob celodenně pečujících o jedno dítě do 7 let věku (tedy aby za vás stát hradil zdravotní pojištění) můžete být podle zákona zařazena jen tehdy, pokud nemáte příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti. Tudíž, pokud budete mít brigádu, musíte si hradit zdravotní pojištění sama. Případně se registrovat na ÚP kde lze mít tzv. nekolidující zaměstnání, kdy můžete při registraci na ÚP pobírat až polovinu minimální mzdy.
Dobrý den Zuzano,
pokud se budete starat o dítě jak jste uváděla v předchozím příspěvku, tak se na ÚP hlásit nemusíte. Ale musíte se nahlásit na zdravotní pojišťovnu, jako osoba pečující o dítě do sedmi let. V takovém případě však za vás stát neplatí sociální pojištění.
Dobrý den Zuzano,
neznám vaše přesné záměry, takže jen obecně:
- nárok na neplacené volno automaticky nemáte, zaměstnavatel vám ho musí povolit
- můžete však chodit do práce a u toho současně čerpat rodičovský příspěvek, u dětí starších 2 let se toto nijak nekontroluje a můžete pracovat bez obav
- pokud by jste se na zdravotní pojišťovnu nahlásila (po výpovědi) jako osoba pečující o dítě do sedmi let, tak za vás bude pojištění hradit stát
Dobrý den Nikolo,
zaměstnvatel by měl dát vědět zdravotní pojišťovně. Samozřejmě si to můžete ověřit, a pojišťovnu kontaktovat pro ověření této skutečnosti.
Děkuji za odpověď, a je z třeba toto někde řešit, někde o něco žádat, aby se věděli, že s tím dítětem jsem doma a pečuji o něj. Zaměstnavatel to samozřejmě vědět bude, když mi schválí to neplacené volno. Děkuji moc
Dobrý den Nikolo,
z vašeho popisu se zdá, že budete spadat do kategorie státních pojištěnců, tedy že za vás bude zdravotní platit zdravotní pojištění stát (sociální není povinné, pokud nemáte v danou dobu příjem). Přesněji je podmínka definována takto - osoba, za kterou platí pojistné stát je ta, která zajištuje celodenní osobní a řádnou péči alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku.
Dobrý den Terezo,
těžko říct, bez přesné formulace vaší dohody o NV. Berte to tak, že situace pro vašeho zaměstnavatele může být komplikovaná. Mohl za vaše NV najít nahrádní pracovní sílu, teď se chcete vrátit a on může mít dva pracovníky na jednu pozici/pracovní sílu. Nejrozumnější co dle mého můžete udělat je vklidu se zaměstnavatelem pobavit a zjistit jaké jsou možnosti na obou stranách. Obávám se, že z pozice "síly" to z vaší strany nepůjde.
o něj žádala (hlídání dítěte po rodičovské), jsem však vyřešila a chci nastoupit do práce. Zaměstnavatel trvá na neplaceném volnu a nechce mi umožnit nástup do práce dříve. V současné době ještě NV nečekám. Má na to právo? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jaromíre,
celoroční nárok na dovolenou se krátí v případě, že zaměstnanec neodpracuje pro překážky v práci, alespoň 100 dnů. Tudíž by ve vašem případě ke krácení dovolené nedojde.
Ma neplacené volno vliv na dovolenou?
Jakože jestli budu mit za rok treba 10 dnů neplaceneho volna, tak se mi sníží i počet dnů dovolené od zaměstnavatele?
Dobrý den Katko,
pokud vám zaměstnavatel poskytne neplacené volno, můžete mít dítě ve školce. Jedná se však o dobrovlný akt zaměstnavatele. K poskytnutí neplaceného volna není zákonem nucen.
Dobrý den Beáto,
požádat o neplacené volno pro prodloužení pobírání rodičovského příspěvku můžete. Zdravotní pojištění za vás v takovém případě (dokud pobíráte rodičovský příspěvek) platí stát, sociální není povinné a platit ho nemusíte.
Dobrý den Pavlo,
pokud si vezmete neplacené volno na dva týdny v kuse a v nich se objeví státní svátek, tak nárok na jeho proplacení nemáte. Protože během něj nemáte plánovanou pracovní směnu. Pokud si sjednáte neplacené volno jen na dny mimo státní svátek, je to věc jiná. Ale zaměstnavatel vám takové neplacené volno nemusí schválit. Respektive je to pro něj nevýhodné.
Dobrý den Hanko,
neplacené volno se dělí na dva typy. Na to na které má zaměstnanec ze zákona nárok a na to s kterým musí zaměstnavatel souhlasit. Jak asi tušíte, váš případ spadá do toho druhého typu. Je tedy čistě na dohodě vás a zaměstnavatele, zda se na poskytnutí neplaceného volna dohodnote nebo nikoliv. Z toho vyplývá, že vám ho nemusí schválit a rovněž není stanoven žádný časový limit, do kterého musí odpověť. Doporučoval bych zaměstnavateli nabídnout v době vaší nepřítomnosti alternativu, třeba kamarádku, která by práci mohla dočasně konat za vás. Pak zaměstnavatele nebude trápit vaše nepřítomnost a snáze se domluvíte.
Dobrý den Pavlo,
záleží na formě domluvy o neplacené volno. Pokud byla pouze slovní, těžko ji budete dokazovat a budete ji muset sjednat s novým majitelem znova. Pokud byla písemná, přechází tato dohoda na nového majitele. Říct, či spíše připomenout, mu tento fakt je však rozumné za všech okolností.
Pred 3 lety jsem nastoupila na rodicovskou dovolenou, v praci jsem nahlasila,ze ji budu vyuzivat do 3 let ditete, zaroven jsem uz pozadala o neplacene volno, od 3 let ditete do 4let, v praci mi vse potvrdili. Jelikoz jsem vedela, ze nesezenu skolku v pulce roce. V prubehu tech 3 let se firma prodala.
Otazka
1. Mohla jsem pozadat o neplacene volno uzpred 3 lety? I kdyz mi to zamestnavatel potvrdil
2. Kdyz ma firma noveho majitele, musim ho nejak informovat,ze jsme se uz pres 3 lety domluvili s byvalym zamestnavatelem, ze mohu od unora 2020 cerpat neplacene volno do 4 let veku ditete?
Dobrý den Věro,
obecně tomu mít dvě zaměstnání nic nebrání. Samozřejmě musíte být schopna vykonávat a plnit svoje povinnosti v obou z nich. Pokud vám jeden ze zaměstnavatelů povolí neplacené volno, tak vám to situaci zjednoduší. Alternativou může být dohoda o ukončení pracovního poměru, kdy by vás původní zaměstnavatel hned uvolnil.
mohu se zeptat. V současné době mám sjednáno se zaměstnavatelem neplacené volné (po ukončení rodičovské dovolené). Ale nyní jsem si našla novou práci kde bych měl za měsíc nastoupit. Mohu mít v tomto případě druhé zaměstnání? Budu podávat výpověď ale zaměstnavatel mě nepustí dříve jak za 2 měsíce.
Dobrý den Jarko,
požádat o neplacené volno můžete, ale zaměstnavatel vám ho nemusí dát. Doporučuji připravit si věrohodnou argumentaci proč chcete neplacené volno a ideálně i odpověď na to proč chcete během této doby pracovat pro jiného zaměstnavatele (kdyby na to během rozhovoru došlo). Úpravu pracovní doby (jako matce pečující o dítě) je zaměstnavatel na základě písmené žádosti povinnen poskytnout, nicméně pokud by mu v tom bránili "vážné provozní důvody" (které však musí být schopen obhájit), tak může odmítnout. Ve zkratce, pokud vám původní zaměstnavatel nevyjde vstříct, tak mnoho vyjednávacího prostoru nemáte.
Zárověň, mám ale uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s jiným zaměstnavatelem, kam docházím na 0,5 úvazku. Jelikož mi tento druhý zaměstnavatel vychází vstříc se službami podle mých potřeb ( pouze noční), ráda bych u něj zůstala i nadále. Od 2.5.2020 bych ale měla nastoupit po ukonení RD zpět k původnímu zaměstnavateli, který mi vstříc se službami ale nevyjde. Ukončit pracovní poměr s ním nechci, jelikož s ním mám uzavřenou kvalifikační dohodu a musela bych tedy uhradit celou částku za vzdělání.... Na co mám tedy u prvního zaměstnavatele nárok ze zákona po návratu do prac.poměru, když budou moje děti ve věku necelých 6 let a 3 roky? Mohu požádat o neplacené volno? Musí mi umožnit pouze noční směny, pokud o ně požádám, přestože jsem předtím pracovala jen na ranní? Je možné u něj požádat o neplacené volno a přitom být dále zaměstananá a docházet k zaměstnavateli číslo dvě, který mi umožní jakékoliv směny??? Děkuji za odpověď. Jarka
Dobrý den Hanko,
pokud pro vás bude mít zaměstnavatel pracovní využití, kterou bude v souladu s náplní vaší pracovní pozice, může vás v rámci výpovědní lhůty pro tuto práci využít. Pokud nebude, pak nejspíš dojde k dohodě, kde budou zohledněny i ty dva měsíce odstupného navíc.
Dobrý den Hanko,
tři platy by to byly kdyby celá výpovědní lhůta proběhla v rámci NV. Pokud se tak nestane, tak budete mít klasickou výpovědní lhůtu 2 měsíce, případně se nabízí ukončení pracovního poměru dohodou a tam to může být i 5 měsíců, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit.
Dobrý den Hanko,
předpokládám, že jste výpověď dostala během neplaceného volna. V takovém případě by vám běžela výpovědní doba (v rámci neplaceného volna) a poté co dojde k jejímu ukončení, dojde ke zrušení pracovního poměru a ukončení neplaceného volna. Nárok bude na tříměsíční odstupné. Takže záleží na vás, zda zvolíte jinou práci u stejného zaměstnavatele bez odstupného, či odstupné a hledání nového zaměstnání.
Dobrý den Kristýno,
zdravotní pojištění zaplatíte vy, ale fakticky platbu provede zaměstnavatel, který vám o ni poníží vaší mzdu.
Chci se zeptat když si musím si vzít neplacené volno na 5 hodin celkem za 2 x 2,5 hodiny co nas poslali domu kdo platí zdzdravotní já či zaměstnavatel
Dobrý den Marie,
rodiny, které 1. ledna 2020 budou mít dítě mladší čtyř let, ale rodičovský příspěvek už vyčerpaly, nebudou mít na zvýšení příspěvku nárok. Oficiálně je RD do 3 let věku dítěte, pokud chcete zůstam doma déle, je třeba se domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. To vám zaměstnavatel může, ale nemusí poskytnout. Během tohoto neplaceného volna se nemůžete registrovat na ÚP.
2. Je zamestnavatel povinen odsouhlasit mi prodlouzeni RD z 3 na 4 roky? Nemame uplne dobre vztaky, ma tu povinnost? Jak to pripadne udelat? K zamestnavateli jit s Zadosti o neplacene volno? Je to formalne neplacene volno? A zaroven jit na Upad Prace? Dekuji
Dobrý den Petro,
čerpání rodičovského příspěvku není závislé na rodičovské dovolené. Pokud chcete dosáhnout plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, tak stačí upravit jeho měsíční výši tak, aby k jeho vyčerpání došlo až v roce 2020. Můžete se vrátit do práce a přitom čerpat rodičovský příspěvek. Za předpokladu, že zajistíte péči o dítě (školka, babička ...)
Dobrý den Marcelo,
RP myslíte rodičovský příspěvek? U neplaceného volna si sociální pojištění hradit nemusíte, to není povinné. Zdravotní ano. Na úřad práce se hlásit nemusíte, ale pak si budete muset i nadále platit sama zdravotní pojištění. Pokud se na něj přihlásíte, bude ho ÚP platit za vás.
Dobrý den Hano,
po skončení rodičovské dovolené vám zaměstnavatel skutečně nemusí držet stejnou pracovní pozici. Pokud pro vás nebude mít stejnou pracovní pozici (náplň práce), tak jím nabízenou pozici nemusíte přijmout a v takovém případě máte nárok na odstupné. Práci na zkrácený pracovní úvazek vám zaměstnavatel poskytnout nemusí, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody. V praxi tedy záleží na jeho ochotě, zda vám ho nabídne či odsouhlasí.
Dobrý den Marieto,
v první řadě, zaměstnanci neplacené volno pro práci u jiného zaměstnavatele nemusíte poskytnout. Je to poměrně nezvyklý požadavek, navíc na relativně dlouhou dobu. Pro vás by bylo výhodnější, kdyby dal klasickou výpověď a přešel k jinému zaměstnavateli. Bude záležet na jaký druh pracovní smlouvy spolu budou mít pracovní vztah (HPP,DPP,DPČ) a zda ten bude zakládat účast na pojištění. Velmi pravděpodobně tak budete muset za zaměstnance pojištění dále odvádět.
Dobrý den Aleno,
platí, že zaměstnavatel nemůže propustit těhotnou zaměstnankyni a i v době neplaceného volna váš pracovní poměr dále trvá.
Dobrý den Kamilo,
zaměstnavatel nemůže neplacené volno nařídit, to může být jen po vzájemné dohodě.
Dobrý den,
můžete, jen technicky se nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době.
Dobrý den Zuzano,
když vám skončí rodičovská dovolená, měla by jste nastoupit zpět do práce. Samozřejmě to lze řešit neplaceným volnem, případně ukončením pracovního poměru a registrací na ÚP. Neplacené volno mi v tomto případě přijde jako rozumnější řešení.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Bronislavo,
o čas ve kterém čerpal neplacené volno se zkušební doba prodlužuje, viz §35 ZP odstavec 4.
Dobrý den Rudolfe,
k okamžité výpovědi můžete přistoupit, pokud vám zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Jinak musíte respektovat klasickou výpovědní lhůtu a běžnou výpověď. Druhou možností je ukončení pracovního poměru dohodou. Tam je to jen na vás a zaměstnavateli, na čem se domluvíte. Doporučuji zkusit dohodu a když to nevyjde, tak podat výpověď.
Dobrý den Andreo,
zaměstnavatel má povinnost vás po návratu z rodičovské dovolené zaměstnat. Nemusí to být na zcela stejnou pozici, ale musí vám dál zadávat práci dle pracovní smlouvy. Pokud pro vás nemá uplatnění, musí vám dát výpověď včetně odstupného. Můžete tedy trvat na návratu v rozsahu své pracovní smlouvy a nebo si jen prodloužit rodičák a za rok uvidíte. Rozhodně nepřistupujte na ždánou dohodu o ukončení pracovního poměru bez odstupného.
pracuji jako učitelka 2.st.Rodičák mi končí v listopadu 2019.Chtěla jsem nastoupit jen na částečný úvazek už od září.Původně to šlo,teď mi škola tvrdí,že mi dá jen celý. A že pokud nenastoupím na celý,mají již náhradu. Jaké mám možnosti? Uvažuji i o prodloužení rodičáku až do 4let věku dítěte. S tím,že bych hledala místo jiné.Jak postupovat dál? Děkuji.
Dobrý den Jane,
v takovém případě se jedná o jinou důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou mu nepřísluší náhrada mzdy. Není nutné to řešit skrze neplacené volno.
Dobrý den Ivano,
jako invalidní důchodce nemusíte platit zdravotní pojištění, pokud nemáte jiný příjem než důchod. To se týká i dnů neplaceného volna. Pro jistotu bych si možná zavolala na zdravotní pojišťovnu, pro ověření aby to zaměstnavatel správně nahlásil.
Dobrý den Aleno,
v takovém případě musíte odvádět zdravotní pojištění přinejmenším z minimálního vyměřovacího základu - pokud váš příjem není vyšší.
Děkuji za odpověď :)