Neplacené volno dělíme na dva druhy a to na:

 • Neplacené volno na které máte ze zákona nárok
 • Neplacené volno se kterým musí souhlasit zaměstnavatel

Je dobré vědět, že vám neplacené volno nemůže nařízeno vaším zaměstnavatelem.

 
 

Kdy máte na neplacené volno nárok

Jedné se většinou o závažné osobní důvody. Například svatba vás nebo vašich rodičů, narození vašeho dítěte, pohřeb v rodině, stěhování, kolaps dopravy do zaměstnání (např. při povodních) nebo pokud jste zastupitel na městském úřadě a máte zrovna zasedání.

Nárok na neplacené volno ze soukromých důvodů

 • k vyšetření nebo ošetření provedeném v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení (k bydlišti nebo pracovišti zaměstnance),
 • při přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků,
 • na svatbu,
 • při narození dítěte,
 • při přestěhování,
 • k vyhledání nového zaměstnání.

Nárok na neplacené volno z veřejných důvodů

 • výkon veřejné funkce,
 • výkon občanských povinností: svědků, tlumočníků, soudních znalců i a jiných osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku, při poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, při poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně, při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech a dále v případech, kdy je fyzická osoba povinna podle právních předpisů osobní pomoc poskytnout,
 • činnost člena Horské služby a fyzické osoby, která na její výzvu a podle jejích pokynů osobně pomáhá při záchranné akci v terénu,
 • činnost zprostředkovatele a rozhodce při kolektivním vyjednávání,
 • výkon jiné odborové činnosti než uvedené v ust. § 203 odst. 2 písm. a) zákoníku práce, zejména k účasti na schůzích, konferencích nebo sjezdech.

Kdy není nárok na neplacené volno

Neplacené volno neslouží pro řešení překážek na straně zaměstnavatele (nedostatek zakázek či porucha výrobního stroje). Tyto případy řeší § 207 a 209 zákoníku práce.  

 
 

Kdy musíte podat žádost o poskytnutí neplaceného volna

Dohodu o poskytnutí neplaceného volna si musíte nechat podepsat v zaměstnavatele ve všech případech kromě výše uvedených, kdy máte na neplacené volno nárok. Většinou se jedná o situace kdy máte vyčerpanou dovolenou, ale přesto potřebujete volno.

Zákoník práce a neplacené volno

Neplacené volno je v zákoníku práce upraveno v dle § 199/1 zákoníku práce, který říká že je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno v případě tzv. jiných důležitých osobních překážek v práci - viz úvod tohoto článku.

Neplacené volno od 1.1.2023

Změnou ke které od začátku tohoto roku došlo je zvýšení minimální mzdy na 17 300 Kč. Tato informace je důležitá ve vztahu zdravotního pojištění a neplaceného volna.

Zdravotní pojištění při neplaceném volnu

Pokud je neplacené volno poskytnuto po celý kalendářní měsíc a zaměstnanec nemá žádný příjem a zároveň nepatří mezi osoby, které nemusí dodržet minimální vyměřovací základ, pak se pojistné zaměstnance stanoví z minimální mzdy. Vyměřovací základ zaměstnance je v takovém případě nulový a zaměstnanec je povinen provést doplatek pojistného ve výši 13,5 % z rozdílu mezi tímto (nulovým) vyměřovacím základem a výší minimální mzdy. Pouze v případě, že by doplatek pojistného vznikl z důvodů překážek na straně zaměstnavatele, musel by rozdíl uhradit zaměstnavatel.

 
 

Neplacené volno a sociální pojištění

Jelikož jako zaměstnanec nemáte během čerpání neplaceného volna započitatelný příjem, tak neplatíte sociální pojištění ani daň z příjmu fyzických osob. To ale znamená že v případě nemoci během doby sjednaného čerpání neplaceného volna nemáte nárok na nemocenskou nebo ošetřovné.

Neplacené volno po rodičovské dovolené

Prodloužit si rodičovskou dovolenou o další rok, je poměrně běžné. Děje se to právě za pomoci neplaceného volna. Nutno poznamenat, že v tomto případě by měl zaměstnavatel zaměstnanci vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Zvlášť po přihlednutí k životní situaci zaměstnance. Ale bohužel, automatický nárok na něj nemáte. Stále se může stát, že zaměstnavateli jeho situace nedovolí neplacené volno poskytnout

Z pohledu placení zdravotního pojištění se jedná o výjimkou, kdy při neplaceném volnu není odváděno zdravotní pojištění zaměstnancem, ale místo toho státem, je prodloužení péče o dítě do 4 let věku po vyčerpání rodičovského příspěvku.

Žádost o neplacené volno formulář

Zde si můžete stáhnout vzor žádosti o neplacené volno

Attachments:
Download this file (zadost-neplacene-volno.docx)zadost-neplacene-volno.docx[ ]12 kB
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #135 Pracomat.cz 2023-01-27 16:19
Cituji Lucie:
Dobrý den,mám dotaz.Jsem na RD...


Dobrý den Lucie,

výpověď podat rozhodně můžete, jen nezapomínejte na výpovědní lhůtu která běží. Alternativou je zkusit domluvit se na ukončení pracovního poměru dohodou, pak je možné skončit hned.
Citovat
0 #134 Lucie 2023-01-26 21:00
Dobrý den,mám dotaz.Jsem na RD.Od zamestnavatele mam prodlouzene do 4 let veku ditete..RD mi končí 23.2.2023.Nyni se mi podarilo dostat nabidku jine prace a pokud me budou chtit vzit..Je mozne podat vypoved zamestnavateli tesne pred koncem RD?..pokud zatim vim,tak misto pro me zatim ani firma nenasla..A ja se tam ani popravde vratit nechci..tato jina nabidka prisla nahodou a je pro me dulezita..dekuji za odpoved.
Citovat
+1 #133 Pracomat.cz 2022-08-15 08:50
Cituji Alice:
Dobrý den. Prosím o radu. Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď z důvodu ukončení činnosti pracoviště...


Dobrý den Alice,

chtít to po vás může, nicméně vy nemáte povinnost mu vyhovět.
Citovat
+1 #132 Alice 2022-08-14 22:53
Dobrý den. Prosím o radu. Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď z důvodu ukončení činnosti pracoviště. Běží dvouměsíční výpovědní doba a zaměstnavatel po mě chce abych na poslední měsíc souhlasila se zkrácením pracovní doby, tím pádem změnu smlouvy. Může něco takového po mě chtít a musím mu vyjít vstříc? Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #131 Pracomat.cz 2022-04-27 06:25
Cituji Martina:
Dobrý den,
momentálně mám u stávajícího zaměstnavatele neplacené volno ...


Dobrý den Martino,

výpověď můžete podat kdykoliv, to je vaše právo. Neplacené volno je dohodou obou zúčastněných stran. Neznám přesné podmínky vaší dohody, ale předpokládám že podání výpovědi by ji nijak narušit nemělo. Pokud podáte výpověď ještě během dubna, tak pracovní poměr skončí k poslednímu červnu (předpokládám, že máte klasickou dvou měsíční výpovědní lhůtu).
Citovat
+2 #130 Martina 2022-04-26 20:00
Dobrý den,
momentálně mám u stávajícího zaměstnavatele neplacené volno až do konce srpna.
Chtěla bych se zeptat, zda mohu dát výpověď u stávajícího zaměstnavatele a dál automaticky čerpat i ve výpovědí době neplacené volno.
Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #129 Pracomat.cz 2022-03-03 16:58
Cituji Martina:
Dobrý den, jsem studentem dálkového studia a současně i pracuji. Se zaměstnavatelem ...


Dobrý den Martino,

jedná se o omluvenou absenci, za ni se dovolená nekrátí.
Citovat
+1 #128 Martina 2022-03-03 07:57
Dobrý den, jsem studentem dálkového studia a současně i pracuji. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že když bude potřeba schválí mi kvůli škole i neplacené volno. Pokud bych měla za rok například 5 dní neplaceného volna (předem nahlášeného a schváleného zaměstnavatelem), můžou mi to krátit dovolenou?

Předem děkuji za případnou odpověď.
Citovat
+1 #127 Pracomat.cz 2021-12-30 07:16
Cituji Orneková:
Dobrý den,
Chtela jsem se zeptat. Jsem na RD a pracuji stejny zamestnani ....


Dobrý den,

ano budete mít nárok na odstupné (z HPP, z DPČ odstupné není)
Citovat
+1 #126 Orneková 2021-12-26 04:50
Dobrý den,
Chtela jsem se zeptat. Jsem na RD a pracuji stejny zamestnani jako DPČ. RD mi konči 04.02.2021 a zamestnanec mi nabydnul o NV protoze pro me nemaji volna pozice. Muj syn stejne jeste nechodi na MŠ tak pro me bude take vyhodna prodlouzit NV do 4 let Zamestnani mi nabydli pri NV pokracovani pracovat DPČ. Pokut za rok stale nebudou mit pro me zadna volna pozice mam narok na odstupne 3+2? Pracovni smlouvu mam na dobu neurcitou i DPČ smlouvu na dobu neurčitou.
Citovat
+1 #125 Pracomat.cz 2021-12-15 18:53
Cituji Ivana:
Dobrý den, mám dotaz. 7/2018 jsem porodila syna, rodičovský příspěvek pobírám do 5/2022. V zaměstnání jsem se domluvila n...


Dobrý den Ivano,

za osobu, která čerpá rodičovský příspěvek, je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, a to bez ohledu na to, zda je rodičovský příspěvek poskytován po dobu dvou, tří či čtyř let. Tudíž dokud ho pobíráte, nemusíte platbu zdravotního či sociálního pojištění řešit
Citovat
0 #124 Ivana 2021-12-15 09:40
Dobrý den, mám dotaz. 7/2018 jsem porodila syna, rodičovský příspěvek pobírám do 5/2022. V zaměstnání jsem se domluvila na neplaceném volnu do konce letošního roku. Jsem ale znovu těhotná a chtěla bych neplacené volno prodloužit do nástupu na mateřskou 6/2022. Pokud mi zaměstnavatel vyhoví, jak to bude s placením zdravotního a sociálního pojištění? Stále ho za mě platí stát? Tudíž bude mít zaměstnavatel na mě nulové poplatky? Syn chodí do školky jen dopoledne, ale chtěla bych ho dát i celodenně. Děkuji za odpověď. Ivana
Citovat
+1 #123 Pracomat.cz 2021-10-13 10:28
Cituji Zdeněk Štětka:
Zdravím. Chápu dobře,že dříve omluvený ...


Dobrý den Zdeňku,

vámi uvedené překážky v práci mohou vyústit v placené volno, ale pouze za určitých okolností. Například pokud se jedná o stěhování, které je v zájmu zaměstnavatele. Pokud není, je nárok na neplacené volno.

Podobně je to i s úmrtím - pokud se jedná o blízkého rodinného příslušníka typu - partner, dítě, prarodič .. Tak nárok na placené volno je. Pokud se jedná o vzdáleného příbuzného nebo kamaráda tak nárok není.

Podrobně se tomuto tématu věnuje Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Citovat
+1 #122 Zdeněk Štětka 2021-10-12 12:47
Zdravím. Chápu dobře,že dříve omluvený a placený den volna - pohřeb,svatba,stěhování atd. byl z důvodu navýšení min.mzdy zrušen a je třeba si na tyto věci brát neplacené volno?
Děkuji a hezký den.
Zdeněk Š.
Citovat
+1 #121 Pracomat.cz 2021-09-23 15:54
Cituji Naděžda:
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem a prosbou o radu. Pracuji na základní umělecké škole. Vedle toho studuji ...


Dobrý den Naděždo,

chápu to správně, že se nejedná o zvyšování kvalifikace na základě s dohody se zaměstnavatelem (§ 232 ZP - pracomat.cz/.../...), ale čistě o vaši soukromou aktivitu? Pokud ano, tak nárok na neplacené volno není a je to o dohodě se zaměstnavatelem zda neplacené volno povolí či nikoliv. Pokud se jedná o vzdělání dohodnuté se zaměstnavatelem v rámci zvyšování Vaší kvalifikace, tak máte nárok dokonce na placené volno (viz znova § 232 ZP), ale obávám se podle popisu že toto nebude Váš případ.
Citovat
+1 #120 Naděžda 2021-09-23 14:28
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem a prosbou o radu. Pracuji na základní umělecké škole. Vedle toho studuji na univerzitě v Rakousku, toto vzdělání přímo souvisí s výkonem mého povolání, jsem učitelka na hudební škole a zdokonaluji svou hru na nástroj na univerzitě. Studium však nutně nepotřebuji ke své aprobaci, je to už nadstandard.
Čekají mě teď dvě státní zkoušky - dva absolventské koncerty, ty se sice nekonají přímo v den, kdy mám vyučovací povinnost na zuš, ale potřebuji mít volno už dva dny před koncertem kvůli zkouškám se spoluúčkujícími a hodinám se svou vyučující. To už do mé výuky zasahuje a ráda bych si na to vzala neplacené volno. Za normálních okolností zameškané hodiny nahrazujeme, ale já na to tentokrát nebudu mít kapacitu časovou ani mentální.
Tak bych se chtěla zeptat, nakolik v tomto případě budu mít na neplacené volno nárok. Budu moc ráda i za konkrétní paragrafy ze zákona. Děkuji moc, s pozdravem Naděžda
Citovat
+1 #119 Pracomat.cz 2021-09-14 16:58
Cituji NikolaM:
Dobrý den, po MD jsem nastoupila na poloviční úvazek zpět do původní práce ...


Dobrý den,

ano o neplacené volno můžete zažádat. Pokud vám však váš zdravotní stav nedovoluje pracovat, tak doporučuji řešit tuto situaci s lékařem.
Citovat
+1 #118 NikolaM 2021-09-14 13:34
Dobrý den, po MD jsem nastoupila na poloviční úvazek zpět do původní práce, ale zjistila jsem, že jsem opět těhotná. Můžu nyní zažádat o neplacené volno nebo jediná možnost, jak nechodit do práce je výpověď nebo nemocenská? Jedná se o 1-2 měsíce. Děkuji
Citovat
+1 #117 Pracomat.cz 2021-06-24 16:46
Cituji Zuzana:
Dobrý den,
může zaměstnanec požádat o neplacené volno z důvodu přípravy na státní závěrečné zkoušky? Jedná se o studenta, který pracuje na zkrácený úvazek.
Děkuji za odpověď


Dobrý den Zuzano,

zde je důležité, zda se jedná o o studium, které je nezbytné pro řádný výkon sjednané práce. V takovém případě se postupuje podle § 205 ZP a jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu. O tom, zda je zvýšení kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele rozhoduje zaměstnavatel sám. Pokud se nejedná o vzdělání v souladu s výkonem práce u zaměstnavatele, může se zaměstnavatel domluvit na neplaceném volnu, případně si vybrat dovolenou.
Citovat
+1 #116 Zuzana 2021-06-23 10:43
Dobrý den,
může zaměstnanec požádat o neplacené volno z důvodu přípravy na státní závěrečné zkoušky? Jedná se o studenta, který pracuje na zkrácený úvazek.
Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #115 Pracomat.cz 2021-03-01 10:26
Cituji Jana:
Dobrý den, známá čerpá po rodičovské dovolené zaměstnavatelem schválené ...


Dobrý den Jano,

platí, že žena která bude čerpat neplacené volno z důvodu péče o dítě do 4 let, bude vedena právě v kategorii státních pojištěnců - tzn. za ni platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění není povinné a neplatí se. Práce na ŽL možná je, ale budete muset odvádět zálohy na sociální pojištění. Jako rozumnější mi přijde práce na DPP nebo DPČ, kdy do limitu (u DPP 10 000 Kč) vychází opravdu výhodně a pojištění nemusíte odvádět.
Citovat
+1 #114 Jana 2021-03-01 09:25
Dobrý den, známá čerpá po rodičovské dovolené zaměstnavatelem schválené neplacené volno - do 4 let věku dítěte. Stále jí chodí rodičovskž příspěvek a dítě má ve školce. Tedy ze začátku chodilo velice dlouho jen na půl dne, pak celodenně, kvůli covidu často vůbec a nyní také ne... Můj dotaz. Zdravotní a sociální pojištění platí v tomto neplaceném volnu stát, je to tak? Mohla by během této doby chvíli pracovat na živnostenský list? Děkuji za informace. Hezký den
Citovat
+2 #113 Pracomat.cz 2020-11-28 07:50
Cituji Irena:
Dobrý den chtěla bych se zeptat. 25.11 ...


Dobrý den Ireno,

sociální pojištění povinné není - tato doba se pak nepočítá do nároku na důchod. Zdravotní pojištění povinné je a platit ho musíte. Jen připomenu, že na neplacené volno nemáte automatický nárok a zaměstnavatel ho musí schválit. 
Citovat
+1 #112 Irena 2020-11-27 23:10
Dobrý den chtěla bych se zeptat. 25.11 mi kokonci RD. Od 30.11 nastupuji do práce mám smlouvu na neurčito. Ale nemám dovolenou na vánoce. Když si vezmu neplacené volno 8dni tak musím platit sociální a zdravotní
Citovat
+1 #111 Pracomat.cz 2020-10-03 22:31
Cituji Hanka:
Dobrý den,
zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 6.1.2020...


Dobrý den Hanko,

bude mít nárok na poměrnou část dovolené za rok (nejčastěji čtyři či pět týdnů), dále záleží na tom, zda si v průběhu pracovního poměru část dovolené vybral, či ji má k proplacení celou. Potom však moc nerozumím tomu, proč zbývající dny v září nebyly určeny pro dočerpání dovolené.
Citovat
+1 #110 Hanka 2020-09-30 10:46
Dobrý den,
zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 6.1.2020. Podal výpověď, takže jeho prac. poměr končí 30.9.2020. Od 17.9. do 30.9.2020 má s ředitelem domluvené neplacené volno. Můžete mi říct na kolik dnů má nárok na dovolenou? Ta se mu totiž musí proplatit. Děkuji.Hanka
Citovat
+1 #109 Pracomat.cz 2020-09-25 09:40
Cituji Ivana:
Dobrý den, od března do konce září jsem na neplacením volnu (březen 2020 - dítě 3 roky), pobírám do března 2021 do 4 let ....


Dobrý den Ivano,

pokud pro vás zaměstnavatel nemá práci (a vy zároveň nemáte od lékaře zdravotní omezení -> neschopenku), pak se jedná o překážky na straně zaměstnavatele.
Citovat
+1 #108 Ivana 2020-09-25 09:25
Dobrý den, od března do konce září jsem na neplacením volnu (březen 2020 - dítě 3 roky), pobírám do března 2021 do 4 let dítěte ridičovský příspěvek. Chtěla jsem se od října vrátit do práce (dítě mi vzali do školky), ale zjistila jsem že jsem těhotná. nyní nevím na co mám nárok. V podniku mi řekli, že mám jít na neschopenku, ale dr. mi jí nedá, jelikož nemám žádné zdravotní potíže a já na druhou stranu bych do práce i šla (jsem THP pracovník). Musí mi do nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnavatel umožnit pracovat, nebo mám nárok, když pro mě práci nemají na překážku v práci? Děkuji za odpověď.
Citovat
+2 #107 Pracomat.cz 2020-09-10 14:28
Cituji Petra:
Dobrý den, po 3 letech rodičovské dovolené nemůžu nastoupit do práce, dceru mi nevzali do školky. Zaměstnavatel ...


Dobrý den Petro,

odpověď není úplně jednoduchá. Zaměstnavatel je vám povinne dát neplacené volno či upravit pracovní dobu v péči o dítě, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody. Nikde však není přesně definované jaké jsou. Ve váš prospěch hraje i rozsudek nejvyššího soudu v podobné situaci - kraken.slv.cz/21Cdo4411/2007 . Ten označil takto danou výpověď jako neplatnou. Tyto informace můžete použít pro přesvědčení zaměstnavatele. Pokud s ním dohoda stále nebude možná, obávám se že situaci budete muset řešit soudní cestou.
Citovat
+1 #106 Petra 2020-09-10 14:11
Dobrý den, po 3 letech rodičovské dovolené nemůžu nastoupit do práce, dceru mi nevzali do školky. Zaměstnavatel mi po telefonu řekl, že neplacené volno neumožňuje a když jsem se zeptala jestli mi upraví pracovní dobu podle potřeby, tak odpověď byla, že v žádném případě, prý je to můj problém, že nemůžu nastoupit a mám podat výpověď. Je nějaká možnost v tomhle případě uspět s žádostí o neplacené volno nebo výpověď s odstupnym od zaměstnavatele? Děkuji
Citovat
+1 #105 Pracomat.cz 2020-08-21 12:11
Cituji Kristyna B.:
Dobry den,
rada bych se zeptala, zda je nejaky rozdil mezi vypovedi danou ....


Dobrý den Kristýno,

ptáte se zda, jste během neplaceného volna po skončení rodičovské dovolené chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele? Pokud ano,  tak po skončení rodičovské dovolené (během neplaceného volna) žádnou zvláštní ochranu nepožívate a zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr. Samozřejmě se všemi náležitostmi - zejména výpovědní lhůta a odstupné.
Citovat
+1 #104 Kristyna B. 2020-08-21 05:40
Dobry den,
rada bych se zeptala, zda je nejaky rozdil mezi vypovedi danou zamestnavatelem zamestnanci v dobe neplaceneho volna (cerpani nasledne po RD) a mimo ni, pokud je pracovni pomer sjednan na dobu neurcitou. Dekuji za odpoved.
Pekny den
Kristyna
Citovat
+1 #103 Pracomat.cz 2020-08-09 14:45
Cituji Oksana:
Dobrý den. V dubnu 2020 jsem bylaa mimo ČR. kvule karanténě Covid 19...


Dobrý den Oksano,

zákoník práce, který platný v ČR, není na některé situace připraven. A v tomto případě se jedná o jednu z oblastí kde v současné době panují nejasnosti ohledně právního výkladu. Když se na to díváte objektivně, tak není chybou zaměstnance, že došlo k uzavření hranic. Rovněž za to nemůže ani zaměstnavatel, který kvůli tomu přichází o pracovní sílu. Osobně mi přijde (pokud je možná) nejrozumnější domluva mezi zaměstnancem a zaměstnavatel. Tedy neplacené volno, kdy musíte uhradit pojištění, ale i následná částečná kompenzace ze strany zaměstnavatele.
Citovat
+1 #102 Oksana 2020-08-07 18:38
Dobrý den. V dubnu 2020 jsem bylaa mimo ČR. kvule karanténě Covid 19,hranice se uzavřeli a neměla jsem možnost se vrátit. Zaměstnavatel mi nabídl neplacené volno. Teď jsem se dozvěděla že dlužím jemu za zaplacení zdravotní tní pojištění, a sociální v tu dobu neplaceno.je li to správně.? Jak to má bejt když jsem odcestovala ještě, před pandemii. Děkuji za radu
Citovat
+1 #101 Pracomat.cz 2020-07-19 18:52
Cituji Zuzana:
Děkuji za odpověď. Takže chápu správně když odejdu z práce tak ...


Dobrý den Zuzano,

do kategorie osob celodenně pečujících o jedno dítě do 7 let věku (tedy aby za vás stát hradil zdravotní pojištění) můžete být podle zákona zařazena jen tehdy, pokud nemáte příjmy ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti. Tudíž, pokud budete mít brigádu, musíte si hradit zdravotní pojištění sama. Případně se registrovat na ÚP kde lze mít tzv. nekolidující zaměstnání, kdy můžete při registraci na ÚP pobírat až polovinu minimální mzdy.
Citovat
+1 #100 Zuzana 2020-07-18 21:11
Děkuji za odpověď. Takže chápu správně když odejdu z práce tak nemusím na ÚP jen se nahlásit na zdr pojišťovnu.Jeste se tedy zeptám. Bylo by to i v případě pokud by šel syn do školky a já měla na pár hodin brigádu? Moc děkuji
Citovat
+1 #99 Pracomat.cz 2020-07-18 18:49
Cituji Zuzana:
Dobrý den reaguji ještě na vaši odpověď. Pokud bych dala tet ...


Dobrý den Zuzano,

pokud se budete starat o dítě jak jste uváděla v předchozím příspěvku, tak se na ÚP hlásit nemusíte. Ale musíte se nahlásit na zdravotní pojišťovnu, jako osoba pečující o dítě do sedmi let. V takovém případě však za vás stát neplatí sociální pojištění.
Citovat
+1 #98 Zuzana 2020-07-18 09:17
Dobrý den reaguji ještě na vaši odpověď. Pokud bych dala tet přes skončením neplaceného volna výpověď dohodou.Domfy se musím hlásit na Úřad práce. Děkuji
Citovat
+1 #97 Pracomat.cz 2020-07-18 07:33
Cituji Zuzana:
Dobrý den. Chci se zeptat.RD mi končí tet 21.7 ale rodičovský přízpěvek budu mít ještě do vyčerpání ...


Dobrý den Zuzano,

neznám vaše přesné záměry, takže jen obecně:

- nárok na neplacené volno automaticky nemáte, zaměstnavatel vám ho musí povolit

- můžete však chodit do práce a u toho současně čerpat rodičovský příspěvek, u dětí starších 2 let se toto nijak nekontroluje a můžete pracovat bez obav

- pokud by jste se na zdravotní pojišťovnu nahlásila (po výpovědi) jako osoba pečující o dítě do sedmi let, tak za vás bude pojištění hradit stát
Citovat
+1 #96 Zuzana 2020-07-17 23:06
Dobrý den. Chci se zeptat.RD mi končí tet 21.7 ale rodičovský přízpěvek budu mít ještě do vyčerpání takže mi to vychází skoro do 4 let dítěte. V práci mám neplacené volno do srpna. Chtěla bych zkusit zda mi dají NV až do těch 4 let nebo mám raději dát výpověď dohodou? Pak tedy bych se musela nahlásit na ÚP nebo ne a jak je to se zdr. A šicí. pojištěním? Děkuji
Citovat
+1 #95 Pracomat.cz 2020-07-12 11:58
Cituji Nikola:
Děkuji za odpověď, a je z třeba toto někde ...


Dobrý den Nikolo,

zaměstnvatel by měl dát vědět zdravotní pojišťovně. Samozřejmě si to můžete ověřit, a pojišťovnu kontaktovat pro ověření této skutečnosti.
Citovat
+1 #94 Nikola 2020-07-10 23:48
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Nikola:
Dobrý den. Syn má 28.7.2020 tři roky,mám zažadano u zaměstnavatele...


Dobrý den Nikolo,

z vašeho popisu se zdá, že budete spadat do kategorie státních pojištěnců, tedy že za vás bude zdravotní platit zdravotní pojištění stát (sociální není povinné, pokud nemáte v danou dobu příjem). Přesněji je podmínka definována takto - osoba, za kterou platí pojistné stát je ta, která zajištuje celodenní osobní a řádnou péči alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku.


Děkuji za odpověď, a je z třeba toto někde řešit, někde o něco žádat, aby se věděli, že s tím dítětem jsem doma a pečuji o něj. Zaměstnavatel to samozřejmě vědět bude, když mi schválí to neplacené volno. Děkuji moc
Citovat
+1 #93 Pracomat.cz 2020-07-10 13:40
Cituji Nikola:
Dobrý den. Syn má 28.7.2020 tři roky,mám zažadano u zaměstnavatele...


Dobrý den Nikolo,

z vašeho popisu se zdá, že budete spadat do kategorie státních pojištěnců, tedy že za vás bude zdravotní platit zdravotní pojištění stát (sociální není povinné, pokud nemáte v danou dobu příjem). Přesněji je podmínka definována takto - osoba, za kterou platí pojistné stát je ta, která zajištuje celodenní osobní a řádnou péči alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku.
Citovat
+1 #92 Nikola 2020-07-09 21:46
Dobrý den. Syn má 28.7.2020 tři roky,mám zažadano u zaměstnavatele, u kterého mam smlouvu na dobu neurčitou, žádost o neplacene volno, do konce léta, protože jde syn do školy až od září, a hlídání nemam. Zajímá me, zda v obdobi neplaceneho volna, musim ja platit za sebe socialni a zdravotni?? Podotykam, ze rodičovský příspěvek budu pobírat do rijna. Děkuji za odpověď
Citovat
+1 #91 Pracomat.cz 2020-05-08 16:47
Cituji Tereza:
Dobrý den, zaměstnavatel souhlasil s mou žádostí o NV....


Dobrý den Terezo,

těžko říct, bez přesné formulace vaší dohody o NV. Berte to tak, že situace pro vašeho zaměstnavatele může být komplikovaná. Mohl za vaše NV najít nahrádní pracovní sílu, teď se chcete vrátit a on může mít dva pracovníky na jednu pozici/pracovní sílu. Nejrozumnější co dle mého můžete udělat je vklidu se zaměstnavatelem pobavit a zjistit jaké jsou možnosti na obou stranách. Obávám se, že z pozice "síly" to z vaší strany nepůjde.
Citovat
+1 #90 Tereza 2020-05-07 18:59
Dobrý den, zaměstnavatel souhlasil s mou žádostí o NV. Situaci, kvůli které jsem o
o něj žádala (hlídání dítěte po rodičovské), jsem však vyřešila a chci nastoupit do práce. Zaměstnavatel trvá na neplaceném volnu a nechce mi umožnit nástup do práce dříve. V současné době ještě NV nečekám. Má na to právo? Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #89 Pracomat.cz 2020-04-16 15:04
Cituji Jaromír:
Dobry den,

Ma neplacené volno vliv na dovolenou?
Jakože jestli budu mit za rok treba ...


Dobrý den Jaromíre,

celoroční nárok na dovolenou se krátí v případě, že zaměstnanec neodpracuje pro překážky v práci, alespoň 100 dnů. Tudíž by ve vašem případě ke krácení dovolené nedojde.
Citovat
+1 #88 Jaromír 2020-04-16 13:06
Dobry den,

Ma neplacené volno vliv na dovolenou?
Jakože jestli budu mit za rok treba 10 dnů neplaceneho volna, tak se mi sníží i počet dnů dovolené od zaměstnavatele?
Citovat
+1 #87 Pracomat.cz 2020-01-21 10:49
Cituji Katka:
Dobrý den, v září 2020 bude mít dcera 3roky,pokud to bude možné chtěla jsme ji postupně dávat na zvykání do ...


Dobrý den Katko,

pokud vám zaměstnavatel poskytne neplacené volno, můžete mít dítě ve školce. Jedná se však o dobrovlný akt zaměstnavatele. K poskytnutí neplaceného volna není zákonem nucen.
Citovat
+1 #86 Katka 2020-01-20 00:11
Dobrý den, v září 2020 bude mít dcera 3roky,pokud to bude možné chtěla jsme ji postupně dávat na zvykání do školky, maximálně na dopoledne. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila až do září 2021. U zaměstnavatele si chci teprve zažádat o rok neplaceného volna až do vyčerpání rodičovského příspěvku tedy do září 2021, můžu tedy žádat o neplacené volno a mít dítě na dopoledne ve školce? Kdybych si na dopoledne sehnala brigádu, musí s tím zaměstnavatel souhlasit, pokud bude z jiného oboru. Můj dotaz je podobný jako tazatelky přede mnou, ovšem neodpověděli jste ji, zda může mít dítě ve školce a zároveň mít neplacené volno, to mě také zajímá. Děkuji za vaši ochotu a odpovědi. Katka
Citovat
+1 #85 Pracomat.cz 2019-12-14 07:11
Cituji Beáta:
Dobrý den, v lednu bude mít dítě 3roky...


Dobrý den Beáto,

požádat o neplacené volno pro prodloužení pobírání rodičovského příspěvku můžete. Zdravotní pojištění za vás v takovém případě (dokud pobíráte rodičovský příspěvek) platí stát, sociální není povinné a platit ho nemusíte.
Citovat
+1 #84 Beáta 2019-12-14 00:45
Dobrý den, v lednu bude mít dítě 3roky, Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila až do září, zároveň v lednu nastupuje díte do školky na dopoledne. U zaměstnavatele si chci zažádat o neplacené volno až do vyčerpání rodičovského příspěvku tedy do září, můžu tedy žádat o neplacené volno a dítě být na dopoledne ve školce? Kdyby mi zaměstnavatel poskytl neplacené volno, kdo za mě uhradí sociální a zdravotní? Děkuji
Citovat
+1 #83 Pracomat.cz 2019-11-06 16:35
Cituji Pavla:
Dobrý den, pokud si vezmu v rámci plného úvazku např. dva týdny ....


Dobrý den Pavlo,

pokud si vezmete neplacené volno na dva týdny v kuse a v nich se objeví státní svátek, tak nárok na jeho proplacení nemáte. Protože během něj nemáte plánovanou pracovní směnu. Pokud si sjednáte neplacené volno jen na dny mimo státní svátek, je to věc jiná. Ale zaměstnavatel vám takové neplacené volno nemusí schválit. Respektive je to pro něj nevýhodné.
Citovat
0 #82 Pavla 2019-11-06 00:31
Dobrý den, pokud si vezmu v rámci plného úvazku např. dva týdny neplacené volno a během těchto dvou týdnů budou dva svátky, jsou tyto svátky zaplacené (jako při čerpání dovolené)? Děkuji.
Citovat
+1 #81 Pracomat.cz 2019-10-23 15:46
Cituji Hanka:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s neplaceným volnem, když mám brigádu na DPP v kavárně. Chtěla bych si vzít měsíc ....


Dobrý den Hanko,

neplacené volno se dělí na dva typy. Na to na které má zaměstnanec ze zákona nárok a na to s kterým musí zaměstnavatel souhlasit. Jak asi tušíte, váš případ spadá do toho druhého typu. Je tedy čistě na dohodě vás a zaměstnavatele, zda se na poskytnutí neplaceného volna dohodnote nebo nikoliv. Z toho vyplývá, že vám ho nemusí schválit a rovněž není stanoven žádný časový limit, do kterého musí odpověť. Doporučoval bych zaměstnavateli nabídnout v době vaší nepřítomnosti alternativu, třeba kamarádku, která by práci mohla dočasně konat za vás. Pak zaměstnavatele nebude trápit vaše nepřítomnost a snáze se domluvíte.
Citovat
+1 #80 Hanka 2019-10-23 00:41
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je s neplaceným volnem, když mám brigádu na DPP v kavárně. Chtěla bych si vzít měsíc (neplaceného) volna na cestování. Může mi to zaměstnavatel nepovolit, i když bych to třeba oznámila třeba 2 měsíce dopředu? Je nějaký časový limit, kdy se to musí oznámit? Může mi to i nepovolit, když jsem pouze na DPP (do 10 000 měsíčně), takže za mě nic neplatí? Děkuji
Citovat
+1 #79 Pracomat.cz 2019-10-22 22:39
Cituji Pavla:
Dobry den, mam par dotazu.
Pred 3 lety jsem nastoupila na rodicovskou dovolenou...


Dobrý den Pavlo,

záleží na formě domluvy o neplacené volno. Pokud byla pouze slovní, těžko ji budete dokazovat a budete ji muset sjednat s novým majitelem znova. Pokud byla písemná, přechází tato dohoda na nového majitele. Říct, či spíše připomenout, mu tento fakt je však rozumné za všech okolností.
Citovat
+1 #78 Pavla 2019-10-22 08:48
Dobry den, mam par dotazu.
Pred 3 lety jsem nastoupila na rodicovskou dovolenou, v praci jsem nahlasila,ze ji budu vyuzivat do 3 let ditete, zaroven jsem uz pozadala o neplacene volno, od 3 let ditete do 4let, v praci mi vse potvrdili. Jelikoz jsem vedela, ze nesezenu skolku v pulce roce. V prubehu tech 3 let se firma prodala.
Otazka
1. Mohla jsem pozadat o neplacene volno uzpred 3 lety? I kdyz mi to zamestnavatel potvrdil
2. Kdyz ma firma noveho majitele, musim ho nejak informovat,ze jsme se uz pres 3 lety domluvili s byvalym zamestnavatelem, ze mohu od unora 2020 cerpat neplacene volno do 4 let veku ditete?
Citovat
+1 #77 Pracomat.cz 2019-09-03 14:44
Cituji Věra P.:
Dobrý den,
mohu se zeptat. V současné době mám sjednáno se ...


Dobrý den Věro,

obecně tomu mít dvě zaměstnání nic nebrání. Samozřejmě musíte být schopna vykonávat a plnit svoje povinnosti v obou z nich. Pokud vám jeden ze zaměstnavatelů povolí neplacené volno, tak vám to situaci zjednoduší. Alternativou může být dohoda o ukončení pracovního poměru, kdy by vás původní zaměstnavatel hned uvolnil.
Citovat
+1 #76 Věra P. 2019-09-02 21:20
Dobrý den,
mohu se zeptat. V současné době mám sjednáno se zaměstnavatelem neplacené volné (po ukončení rodičovské dovolené). Ale nyní jsem si našla novou práci kde bych měl za měsíc nastoupit. Mohu mít v tomto případě druhé zaměstnání? Budu podávat výpověď ale zaměstnavatel mě nepustí dříve jak za 2 měsíce.
Citovat
+1 #75 Pracomat.cz 2019-08-13 16:57
Cituji Jarka:
Dobrý den, mám asi trochu neobvyklý dotaz.... V současné době čerpám RD do 3 let věku dítěte, tj. do 1.5.2020, u svého zaměstnavatele....


Dobrý den Jarko,

požádat o neplacené volno můžete, ale zaměstnavatel vám ho nemusí dát. Doporučuji připravit si věrohodnou argumentaci proč chcete neplacené volno a ideálně i odpověď na to proč chcete během této doby pracovat pro jiného zaměstnavatele (kdyby na to během rozhovoru došlo). Úpravu pracovní doby (jako matce pečující o dítě) je zaměstnavatel na základě písmené žádosti povinnen poskytnout, nicméně pokud by mu v tom bránili "vážné provozní důvody" (které však musí být schopen obhájit), tak může odmítnout. Ve zkratce, pokud vám původní zaměstnavatel nevyjde vstříct, tak mnoho vyjednávacího prostoru nemáte.
Citovat
+1 #74 Jarka 2019-08-13 11:51
Dobrý den, mám asi trochu neobvyklý dotaz.... V současné době čerpám RD do 3 let věku dítěte, tj. do 1.5.2020, u svého zaměstnavatele.
Zárověň, mám ale uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s jiným zaměstnavatelem, kam docházím na 0,5 úvazku. Jelikož mi tento druhý zaměstnavatel vychází vstříc se službami podle mých potřeb ( pouze noční), ráda bych u něj zůstala i nadále. Od 2.5.2020 bych ale měla nastoupit po ukonení RD zpět k původnímu zaměstnavateli, který mi vstříc se službami ale nevyjde. Ukončit pracovní poměr s ním nechci, jelikož s ním mám uzavřenou kvalifikační dohodu a musela bych tedy uhradit celou částku za vzdělání.... Na co mám tedy u prvního zaměstnavatele nárok ze zákona po návratu do prac.poměru, když budou moje děti ve věku necelých 6 let a 3 roky? Mohu požádat o neplacené volno? Musí mi umožnit pouze noční směny, pokud o ně požádám, přestože jsem předtím pracovala jen na ranní? Je možné u něj požádat o neplacené volno a přitom být dále zaměstananá a docházet k zaměstnavateli číslo dvě, který mi umožní jakékoliv směny??? Děkuji za odpověď. Jarka
Citovat
+1 #73 Pracomat.cz 2019-08-01 13:21
Cituji Hanka:
Doplnění dotazu - Co prosím myslíte tím, ....


Dobrý den Hanko,

pokud pro vás bude mít zaměstnavatel pracovní využití, kterou bude v souladu s náplní vaší pracovní pozice, může vás v rámci výpovědní lhůty pro tuto práci využít. Pokud nebude, pak nejspíš dojde k dohodě, kde budou zohledněny i ty dva měsíce odstupného navíc.
Citovat
+1 #72 Hanka 2019-07-31 19:27
Doplnění dotazu - Co prosím myslíte tím, pokud bude zaměstnavatel souhlasit? Pokud bude např. půlka září a NV je do 1.10. a moje pozice neexistuje, jak by tedy mohla běžet výpovědní doba? Pak by šlo tedy o domluvu s 5 platy, ne? Nebo si může zaměstnavatel sám určit, že to bude 3 nebo 5? Prý je to určeno dle Kolektivní smlouvy, ale když k ní nemám teď přístup a nikdo mi nic neřekne.. Nevím, na co mám doopravdy nárok. Moc děkuji
Citovat
+1 #71 Pracomat.cz 2019-07-30 14:22
Cituji Hanka:
Doplnění dotazu - výpověď jsem zatím nedostala...


Dobrý den Hanko,

tři platy by to byly kdyby celá výpovědní lhůta proběhla v rámci NV. Pokud se tak nestane, tak budete mít klasickou výpovědní lhůtu 2 měsíce, případně se nabízí ukončení pracovního poměru dohodou a tam to může být i 5 měsíců, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit.
Citovat
+1 #70 Hanka 2019-07-30 13:24
Doplnění dotazu - výpověď jsem zatím nedostala. Jsem ve fázi, kdy se snažím v rámci NV najít jinou pozici ve firmě. Bohužel zatím jediná, která mi byla nabídnuta a byla jsem na pohovoru, byla ta na dobu určitou. Takže pokud bychom s HR hledali třeba do půlky září a nenašlo by se nic, pak by už stejně výpovědní doba běžet nemohla, když mám NV do 1.10. Takže na NV se jedná vždy o odstupné 3 platy? Díky za info.
Citovat
+1 #69 Pracomat.cz 2019-07-30 11:41
Cituji Hanka:
Dobrý den, mám u zaměstnavatele NV do října z důvodu školky...


Dobrý den Hanko,

předpokládám, že jste výpověď dostala během neplaceného volna. V takovém případě by vám běžela výpovědní doba (v rámci neplaceného volna) a poté co dojde k jejímu ukončení, dojde ke zrušení pracovního poměru a ukončení neplaceného volna. Nárok bude na tříměsíční odstupné. Takže záleží na vás, zda zvolíte jinou práci u stejného zaměstnavatele bez odstupného, či odstupné a hledání nového zaměstnání.
Citovat
+1 #68 Hanka 2019-07-30 10:40
Dobrý den, mám u zaměstnavatele NV do října z důvodu školky. Moje místo bylo už dříve zrušeno kvůli reorganizaci, mám možnost nastoupit na jiné místo, ale to je na dobu určitou na 1 rok. Já měla PS na dobu neurčitou. Pokud místo nevezmu a nenajde se jiná práce podle smlouvy, mám nárok na odstupné? V jaké výši? Jsou to 3 nebo 5 platů? Prý je to 5, ale když mi nemá jak běžet výpovědní doba (že se nastoupí na 1 den)? Odkdy by se počítala? Zatím se snažím najít jinou práci, ale většina pozic je dostupná max 2 měsíce předem.. takže bych čekala třeba do půlky září a pak řešila příp. výpověď? Jak? Děkuji za radu.
Citovat
+1 #67 Pracomat.cz 2019-06-24 11:18
Cituji Kristyna:
Hezký den
Chci se zeptat když si musím si vzít neplacené volno na 5 hodin celkem za 2 x 2,5 hodiny co nas poslali domu kdo platí zdzdravotní já či zaměstnavatel


Dobrý den Kristýno,

zdravotní pojištění zaplatíte vy, ale fakticky platbu provede zaměstnavatel, který vám o ni poníží vaší mzdu.
Citovat
+1 #66 Kristyna 2019-06-24 07:04
Hezký den
Chci se zeptat když si musím si vzít neplacené volno na 5 hodin celkem za 2 x 2,5 hodiny co nas poslali domu kdo platí zdzdravotní já či zaměstnavatel
Citovat
+1 #65 Pracomat.cz 2019-06-08 21:43
Cituji Marie:
Jsem na RD, ale jiz jsem vycerpala kvotu prispevku na RD tusim nyni tech 220 000. Tzn. posledni rodicovskou ...


Dobrý den Marie,

rodiny, které 1. ledna 2020 budou mít dítě mladší čtyř let, ale rodičovský příspěvek už vyčerpaly, nebudou mít na zvýšení příspěvku nárok. Oficiálně je RD do 3 let věku dítěte, pokud chcete zůstam doma déle, je třeba se domluvit se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. To vám zaměstnavatel může, ale nemusí poskytnout. Během tohoto neplaceného volna se nemůžete registrovat na ÚP.
Citovat
+1 #64 Marie 2019-06-08 13:01
Jsem na RD, ale jiz jsem vycerpala kvotu prispevku na RD tusim nyni tech 220 000. Tzn. posledni rodicovskou davku jsme dostala v dubnu 2019. Kdyz uz mam financne vycerpyno, byt mi RD konci 27.6.2019, kdy budou dceri tri....mam nejakou sanci RD prodlouzit tak, abych dosahla na projednavane navyseni celkove sumy RD tusim 330 000, tedy abych mela narok na tech cca 80 000 navic? Jak prodlouzit RD na 4 roky, a pomuze mi to v mem pripade popsanem vyse?
2. Je zamestnavatel povinen odsouhlasit mi prodlouzeni RD z 3 na 4 roky? Nemame uplne dobre vztaky, ma tu povinnost? Jak to pripadne udelat? K zamestnavateli jit s Zadosti o neplacene volno? Je to formalne neplacene volno? A zaroven jit na Upad Prace? Dekuji
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2019-05-28 13:31
Cituji Petra Pomezná:
Dobry den synovi 19.7. budou 3roky a potrebuji nastoupit az 2.1. 2020 mohu zadat o neplacene volno az do 19. 7. 2020 4let veku ditete(kvuli navyseni rodicovske o 80tis?) ale po dohode nastoupit uz 2.1. 2020? Diky


Dobrý den Petro,

čerpání rodičovského příspěvku není závislé na rodičovské dovolené. Pokud chcete dosáhnout plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, tak stačí upravit jeho měsíční výši tak, aby k jeho vyčerpání došlo až v roce 2020. Můžete se vrátit do práce a přitom čerpat rodičovský příspěvek. Za předpokladu, že zajistíte péči o dítě (školka, babička ...)
Citovat
-1 #62 Petra Pomezná 2019-05-27 18:18
Dobry den synovi 19.7. budou 3roky a potrebuji nastoupit az 2.1. 2020 mohu zadat o neplacene volno az do 19. 7. 2020 4let veku ditete(kvuli navyseni rodicovske o 80tis?) ale po dohode nastoupit uz 2.1. 2020? Diky
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2019-05-23 15:47
Cituji Marcela:
Dobrý den mám dotaz.Momental jsem na RP a od září budu žádat ...


Dobrý den Marcelo,

RP myslíte rodičovský příspěvek? U neplaceného volna si sociální pojištění hradit nemusíte, to není povinné. Zdravotní ano. Na úřad práce se hlásit nemusíte, ale pak si budete muset i nadále platit sama zdravotní pojištění. Pokud se na něj přihlásíte, bude ho ÚP platit za vás.
Citovat
0 #60 Marcela 2019-05-23 11:10
Dobrý den mám dotaz.Momental jsem na RP a od září budu žádat o neplacené volno.Stale budu pobírat RP 1800 kč budu si muset hradit sama sociální a zdravotní pojištění.A druhý dotaz pokud zaměstnavatel neposkytne placené volno a podám vypoved musím se na hlásit na ÚP děkuji za odpoved
Citovat
0 #59 Pracomat.cz 2019-03-18 21:43
Cituji Hana:
Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená (příspěvek už mám vyčerpán)....


Dobrý den Hano,

po skončení rodičovské dovolené vám zaměstnavatel skutečně nemusí držet stejnou pracovní pozici. Pokud pro vás nebude mít stejnou pracovní pozici (náplň práce), tak jím nabízenou pozici nemusíte přijmout a v takovém případě máte nárok na odstupné. Práci na zkrácený pracovní úvazek vám zaměstnavatel poskytnout nemusí, pokud mu v tom brání vážné provozní důvody. V praxi tedy záleží na jeho ochotě, zda vám ho nabídne či odsouhlasí.
Citovat
0 #58 Hana 2019-03-18 15:32
Dobrý den, končí mi rodičovská dovolená (příspěvek už mám vyčerpán). U zaměstnavatele mám schváleno NV z důvodu školky, dítě mi vezmou až od září. Zaměstnavatel mi teď nezaručí, že v září bude pro mě pozice. Pokud ne, mám na NV nárok na odstupné? (2+3?) Pokud nějaká práce bude, musím vzít cokoli co mi nabídne? Nebo se musí pohybovat alespoň v platové třídě, kterou jsem měla.. (netrvám striktně na stejné pozici, ale nerada bych šla s penězi úplně dolů). Vím, že zaměstnavatel drží stejnou/podobnou pozici ty 3 roky, ale jak je to dál netuším...A pokud mám ve smlouvě určitou platovou třídu, ale za dobu mé RD se změnila kolektivní smlouva a moje pozice se přesunula do nižší platové třídy, musí souhlasit s třídou v mé smlouvě nebo se automaticky mění podle nové kolektivní smlouvy? A musí mi povolit práci na zkrácený úvazek (kvůli dětem)? Díky
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2019-03-11 18:24
Cituji Marieta:
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý požiadal o neplatené voľno...


Dobrý den Marieto,

v první řadě, zaměstnanci neplacené volno pro práci u jiného zaměstnavatele nemusíte poskytnout. Je to poměrně nezvyklý požadavek, navíc na relativně dlouhou dobu. Pro vás by bylo výhodnější, kdyby dal klasickou výpověď a přešel k jinému zaměstnavateli. Bude záležet na jaký druh pracovní smlouvy spolu budou mít pracovní vztah (HPP,DPP,DPČ) a zda ten bude zakládat účast na pojištění. Velmi pravděpodobně tak budete muset za zaměstnance pojištění dále odvádět.
Citovat
0 #56 Marieta 2019-03-11 14:23
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý požiadal o neplatené voľno na tri mesiace /poistné platíme za ňho v ČR/ s tým, že sa zamestná v inej organizácii v ČR. Ako v takomto prípade postupovať, musíme za nho odvádzat poistne?
Citovat
0 #55 Pracomat.cz 2019-03-04 09:21
Cituji Alena:
Dobrý den,mám dotaz na neplacené volno po ....


Dobrý den Aleno,

platí, že zaměstnavatel nemůže propustit těhotnou zaměstnankyni a i v době neplaceného volna váš pracovní poměr dále trvá.
Citovat
0 #54 Alena 2019-03-04 07:08
Dobrý den,mám dotaz na neplacené volno po rodičovské dovolené. Od 1.4. bych se měla vracet po RD do práce. Zaměstnavatel by mi po dohodě poskytl ještě 1/2 roku neplacené volno. Chtěla bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel propustit, pokud bych po nástupu po neplaceném volnu byla těhotná a musela bych jit na pracovní neschopnost? Děkuji za odpověď
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2019-02-22 14:45
Cituji Kamila:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na neplacené volno...


Dobrý den Kamilo,

zaměstnavatel nemůže neplacené volno nařídit, to může být jen po vzájemné dohodě.
Citovat
0 #52 Kamila 2019-02-21 14:31
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na neplacené volno. Měla jsem pravděpodobně nějakou virozu a nešla jeden den do práce. Nadřízený mi ale dovolenou nedal ikdyz jí mám s argumentem, že se ze dne na den brát nebude a rovnou mi dal neplacené volno. Opravdu mi nemohl dát dovolenou? Děkuji přeji hezký den.
Citovat
0 #51 Pracomat.cz 2019-02-05 13:46
Cituji Mar:
Dobrý den, můžu podat v době neplaceného volna vypověď? Zatím jsem ve zkušební době. Děkuji


Dobrý den,

můžete, jen technicky se nejedná o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době.
Citovat
0 #50 Mar 2019-02-05 12:50
Dobrý den, můžu podat v době neplaceného volna vypověď? Zatím jsem ve zkušební době. Děkuji
Citovat
0 #49 Pracomat.cz 2019-01-31 15:37
Cituji Zuzana:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat bude mi končit rodičovský příspěvek 20.2.2019...


Dobrý den Zuzano,

když vám skončí rodičovská dovolená, měla by jste nastoupit zpět do práce. Samozřejmě to lze řešit neplaceným volnem, případně ukončením pracovního poměru a registrací na ÚP. Neplacené volno mi v tomto případě přijde jako rozumnější řešení.
Citovat
0 #48 Zuzana 2019-01-31 14:58
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat bude mi končit rodičovský příspěvek 20.2.2019, častka bude vybraná celá, potřebovala bych prodloužit na 4 roky. Mám požadat zaměstavatele, o neplacené vono? Pracovní poměr v CR, bydlím SK. Bohužel se po mateřské do práce nevrátim.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #47 Pracomat.cz 2019-01-27 22:33
Cituji Bronislava:
Zamestnanec nastoupi od 1.2. do HPP. Od 4.2. bude cerpat tyden neplaceneho volna. Kdy mu skonci zkusebni doba?


Dobrý den Bronislavo,

o čas ve kterém čerpal neplacené volno se zkušební doba prodlužuje, viz §35 ZP odstavec 4.
Citovat
0 #46 Bronislava 2019-01-27 13:41
Zamestnanec nastoupi od 1.2. do HPP. Od 4.2. bude cerpat tyden neplaceneho volna. Kdy mu skonci zkusebni doba?
Citovat
0 #45 Pracomat.cz 2019-01-23 15:16
Cituji Rudolf:
Dobrý den,mám dotaz .jsem invalidní důchodce 3.st ...


Dobrý den Rudolfe,

k okamžité výpovědi můžete přistoupit, pokud vám zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Jinak musíte respektovat klasickou výpovědní lhůtu a běžnou výpověď. Druhou možností je ukončení pracovního poměru dohodou. Tam je to jen na vás a zaměstnavateli, na čem se domluvíte. Doporučuji zkusit dohodu a když to nevyjde, tak podat výpověď.
Citovat
-1 #44 Rudolf 2019-01-23 15:06
Dobrý den,mám dotaz .jsem invalidní důchodce 3.st a jsem zaměstnán na dobu neurčitou , v současné době jsem ze zdravotních důvodů na neplaceném volnu. V průběhu neplaceného volna (při zlepšení zdravotního stavu) bych chtěl změnit zaměstanavatele. Prosím o info jak postupovat (okamžitá výpověď, výpověď dohodou, výpověď s výpovědní lhůtou,...). Děkuji
Citovat
0 #43 Pracomat.cz 2019-01-21 17:41
Cituji Andrea:
Dobrý den,
pracuji jako učitelka 2.st.Rodičák mi končí v listopadu 2019.Chtěla jsem nastoupit jen na ....


Dobrý den Andreo,

zaměstnavatel má povinnost vás po návratu z rodičovské dovolené zaměstnat. Nemusí to být na zcela stejnou pozici, ale musí vám dál zadávat práci dle pracovní smlouvy. Pokud pro vás nemá uplatnění, musí vám dát výpověď včetně odstupného. Můžete tedy trvat na návratu v rozsahu své pracovní smlouvy a nebo si jen prodloužit rodičák a za rok uvidíte. Rozhodně nepřistupujte na ždánou dohodu o ukončení pracovního poměru bez odstupného.
Citovat
0 #42 Andrea 2019-01-21 12:02
Dobrý den,
pracuji jako učitelka 2.st.Rodičák mi končí v listopadu 2019.Chtěla jsem nastoupit jen na částečný úvazek už od září.Původně to šlo,teď mi škola tvrdí,že mi dá jen celý. A že pokud nenastoupím na celý,mají již náhradu. Jaké mám možnosti? Uvažuji i o prodloužení rodičáku až do 4let věku dítěte. S tím,že bych hledala místo jiné.Jak postupovat dál? Děkuji.
Citovat
0 #41 Pracomat.cz 2018-11-27 09:53
Cituji Jan:
Dobry den ,mám dotaz .jsem zaměstnám na dobu neurčitou...


Dobrý den Jane,

v takovém případě se jedná o jinou důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou mu nepřísluší náhrada mzdy. Není nutné to řešit skrze neplacené volno.
Citovat
0 #40 Jan 2018-11-26 22:24
Dobry den ,mám dotaz .jsem zaměstnám na dobu neurčitou ,ale buhužel mám nastuptup trestu na 5 měsicu .jak to mám řešit se zaměstnavatelem ,formou neplaceneho volna nebo jak mi mporadíte ..děkuji
Citovat
0 #39 Pracomat.cz 2018-11-12 09:30
Cituji Ivana:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.jsem invalidní důchodce 2st. pracuji...


Dobrý den Ivano,

jako invalidní důchodce nemusíte platit zdravotní pojištění, pokud nemáte jiný příjem než důchod. To se týká i dnů neplaceného volna. Pro jistotu bych si možná zavolala na zdravotní pojišťovnu, pro ověření aby to zaměstnavatel správně nahlásil.
Citovat
0 #38 Ivana 2018-11-12 07:57
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.jsem invalidní důchodce 2st. pracuji, ale potřebuji si vzít 3dny neplaceného volna mezi vánocemi.Musím platit zdravotní a sociální pojištění? Děkuji za odpověď Ivana Hellingerová
Citovat
0 #37 Pracomat.cz 2018-09-07 17:47
Cituji Alena Vránová:
Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené...


Dobrý den Aleno,

v takovém případě musíte odvádět zdravotní pojištění přinejmenším z minimálního vyměřovacího základu - pokud váš příjem není vyšší.
Citovat
0 #36 Alena Vránová 2018-09-06 22:42
Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, při které mám živnost (vedlejší činnost). U zaměstnavatele bych chtěla zažádat o proudloužení na 4 roky. Co by to pro mě znamenalo v případě že mám tu živnost a zároveň bych byla na neplaceném volnu po dobu jednoho roku ???
Děkuji za odpověď :)
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]