Určitě jste slyšeli, že osoby se zdravotně postižené a znevýhodněné jsou zvýhodněny na trhu práce. O jaké formy zvýhodnění se jedná? Podívejme se na ně společně.

 
 

Povinnost zaměstnat osoby zdravotně postižené

Zaměstnavatelé s více než 25ti zaměstnanci mají povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením a to ve výši podílu 4% osob se zdravotním postižením na celkovém počtu zaměstnanců. Firma o 100 zaměstnancích má tedy povinnost zaměstnat 4 osoby se zdravotním postižením. Tuto povinnost lze také splnit tím, že firma odebírá výrobky nebo služby od organizace, která zaměstnává více než 50% osob zdravotně postižených. Tato povinnost vychází z § 67 zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti.

Výhody pro zaměstnavatele 

Mají nárok na slevu na dani ve výši 18 000 Kč za každou zaměstnanou osobu se zdravotním postižením. A 60 000 Kč, když se jedná o zaměstnance s těžším zdravotním postižením.

Mohou být příjemci dotací od Úřadu práce, konkrétně se jedná o:

  • příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa nebo chráněné pracovní dílny
  • příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
  • hmotná podpora nových pracovních míst, rekvalifikací a školení v rámci investičních pobídek
  • příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa
  • příspěvek na zapracování

Na tyto dotace nemá zaměstnavatel žádný právní nárok a musí si o ně požádat u příslušného Úřadu práce, který rozhodne o jejich schválení a o jejich výši.

Osoby se zdravotním postižením mají díky své snížení pracovní schopnosti nárok na nižší minimální mzdu

Firmy, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením mají také výhodněnou pozici u veřejných zakázek. Platí, že účastní-li se firma otevřeného nebo užšího řízení při zadávání podlimitní veřejné zakázky na dodávky nebo služby dodavatel zaměstnávající více než 25 zaměstnanců, z nichž je více než 50 % zaměstnanců osobami se zdravotním postižením, musí být nabídková cena tohoto dodavatele hodnocena jako nejnižší, nepřekročí-li nejnižší nabídkovou cenu předloženou ostatními uchazeči o více než 15 %.

Propouštění osob zdravotně postižených

Zákoník práce vychází z rovného postavení všech zaměstnanců a zákazu jakékoliv diskriminace. Stejné podmínky jako pro všechny ostatní zaměstnance platí i pro osoby zdravotně postižené - nemají žádnou další speciální ochranu ve vztahu vůči zaměstnavateli. Zaměstnavatel je může propustit pouze ze zákonných důvodů. Pokud zaměstnanec ztratí status osoby zdravotně postižené nebo znevýhodněné, nemůže tento fakt být důvodem k ukončení pracovního poměru.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #29 Pracomat.cz 2022-05-09 19:37
Cituji Pavel:
Dobrý den,
mám vrozený tělesný handicap. Pobírám Invalidní důchod a Příspěvek na péči. Nyní dokončuji studium na vysoké škole a následně ...


Dobrý den Pavle,

rozumím vaší situaci a ambici uplatnit se na pracovním trhu. Pokud bude zaměstnání takové, že (jak píšete) vyhovuje vašemu handicapu, tak bych se odebrání příspěvku ani invalidního důchodu nebál. Pro jistotu však doporučuji (až budete mít nabídku konkrétního zaměstnání či představu jaké by mělo být), konzultovat situaci ještě s ÚP. Neexistuje přesná metodika, která by řekla co je ještě a co nikoliv. Záleží na posouzení pracovníka ÚP.
Citovat
0 #28 Pavel 2022-05-09 18:13
Dobrý den,
mám vrozený tělesný handicap. Pobírám Invalidní důchod a Příspěvek na péči. Nyní dokončuji studium na vysoké škole a následně se chystám najít zaměstnání. Ačkoliv mám nějaká omezení, rozhodně se chci uplatnit na trhu práce a pracovat. Jen stále nevím přesně jak je to se zaměstnáním když mám invalidní důchod a příspěvek na péči. Pokud bych si našel zaměstnání, které by vyhovovalo mému handicapu a zvládal bych ho, je zde nějaké riziko, že by úřady řešily, že pobírám příspěvek na péči či invalidní důchod?

Snad jsem se situaci pokusil dostatečně popsat.

Děkuji
Citovat
0 #27 Pracomat.cz 2022-03-15 06:53
Cituji Jana Havrdová:
Dobrý den. Jsem OSVČ a mám obchod, kde potřebuji prodavačku a současně profesi výrobce bižuterie. Chtěla jsem ...


Dobrý den Jano,

nový zaměstnanec musí absolvovat vstupní lékařskou prohlídku (klidně u svého lékaře, jako živnostník nemáte povinnost mí svého "závodního") nejpozději jeden pracovní den před vznikem pracovního poměru.
Citovat
0 #26 Jana Havrdová 2022-03-14 21:08
Dobrý den. Jsem OSVČ a mám obchod, kde potřebuji prodavačku a současně profesi výrobce bižuterie. Chtěla jsem zaměstnat paní s 1. stupnem invalidity, má ji na psychiku. Nenastoupila, jeden den tvrdí, že ano a zkušebně pracuje, pak se nehlásí a nebere telefon. Mám nějakou možnost , popřípadě povinnost, získat od lékaře potvrzení na to, že je schopna danou práci vykonávat? Nemám závodního lékaře, je možné, aby ta zpráva předaná mé OL?Děkuji
Citovat
0 #25 Pracomat.cz 2021-12-02 08:15
Cituji Leoš:
Dobrý den, jsem v invalidním důchodu I.stupně momentálně dlouhodobě marodim a čekám na průzkum ...


Dobrý den Leoši,

u příjemců invalidního důchodu prvního stupně platí, že zaměstnanec může pobírat nemocenskou po dobu maximálně 380 dní. Tato doba platí i pokud skončí váš pracovní poměr a vy jste stále na nemocenské.
Citovat
0 #24 Leoš 2021-12-01 22:41
Dobrý den, jsem v invalidním důchodu I.stupně momentálně dlouhodobě marodim a čekám na průzkum invalidity. Jsem zaměstnaný na částečný úvazek a pracovní smlouva je na dobu určitou a konci mi 31.12.2021. Nevím jestli budu dal pobírat nemocenskou když mám invalidituI.stupně a jsem stále v neschopnosti. Děkuji za odpověď Leoš
Citovat
0 #23 Pracomat.cz 2020-02-28 16:30
Cituji Marie:
Dobrý den, potřebuji se zeptat.
Byla jsem dlouhodobě nemocná a nyní jsem už pracovně schopná, ale budu mít ...


Dobrý den Marie,

za předpokladu, že by výkon současné práce nebyl s invalidním důchodem druhého stupně možný pak uvedený postup dává smysl. Samozřejmě je zde riziko (spíše teoretické, nechci vašeho zaměstnavatele obviňovat), že po ukončení současného pracovního  poměru vám už nový nemusí nabídnout. 
Citovat
0 #22 Pracomat.cz 2020-02-28 16:26
Cituji eva Novakova:
jsem starobni duchodce s prukazem ZTP, mohu si privydelat?


Dobrý den Evo,

ano, můžete.
Citovat
0 #21 eva Novakova 2020-02-28 10:23
jsem starobni duchodce s prukazem ZTP, mohu si privydelat?
Citovat
0 #20 Marie 2020-02-28 08:14
Dobrý den, potřebuji se zeptat.
Byla jsem dlouhodobě nemocná a nyní jsem už pracovně schopná, ale budu mít invalidní důchod druhého stupně. Zaměstnavatel mi slíbil práci na zkrácený úvazek s tím, že nejdřív spolu uzavřeme dohodu o ukončení pracovního poměru a pak dostanu novou smlouvu. A já se ptám, zda je tenhle postup správný nebo jak by se mělo postupovat.Děkuji
Citovat
0 #19 Pracomat.cz 2019-05-17 08:13
Cituji Jana:
Dobrý den, jsem OZP - mohu podat ...


Dobrý den Jano,

pokud máte potvrzení od lékaře, že nejste schopna vykonávat svoji současnou práci, tak vám zaměstnavatel musí nabídnout přesunutí na jinou pracovní pozici (tu nemusíte přijmou) a pokud žádnou vhodnou práci nemá, tak vás čeká výpověď ze strany zaměstnavatele včetně odstupného. Případně to lze řešit dohodou. Přijde mi to rozumnější než dávat výpověď sama a nevyužít odstupného. Jinak výpovědní lhůta vždy platí, ale zároveň vás zaměstnavatel nesmí nutit dělat práci ke které nejste zdravotně způsobilá. Takže pokud by ji pro vás neměl, tak budete mít ve výpovědní lhůtě překážky v práci na straně zaměstnavatele a nejspíš strávíte výpovědní lhůtu doma.
Citovat
+1 #18 Jana 2019-05-17 08:05
Dobrý den, jsem OZP - mohu podat okamžitou výpověď ze zdravotních důvodů?Potvrzení od lékaře mám, bude i tak probíhat dvouměsíční výpovědní lhůta?
Citovat
+1 #17 Pracomat.cz 2019-04-05 16:15
Cituji Roman Z.:
Dobrý den, jsem ID 3. stupně. Manželka je OSVČ na vedlejší činnost....


Dobrý den Romane,

nemáme s problematikou zaměstnanců na chráněných pracovních místech hlubší zkušenosti, ale obecně platí, že z pohledu administrace i zdanění je v naprosté většině případů výhodnější OSVČ. Případně v takto malém rozsahu, možná může být zajímavá i DPP. Co se výhodnosti z pohledu finanční podpory týče, tak to bohužel nedovedeme posoudit.
Citovat
0 #16 Roman Z. 2019-04-05 09:01
Dobrý den, jsem ID 3. stupně. Manželka je OSVČ na vedlejší činnost. Může mne manželka zaměstnat v chr. pracovním místě u nás doma jako např. účetní, finanční poradce, chov zvířat (chovatelská stanice)? Nebo si mám jako ID sám zařídit OSVČ na vedlejší činnost a přivydělat sám nějakou korunu měsíčně? Jedná se o práci asi tak na 1-2 hodiny denně, pružná doba. Co bude pro mne, nebo pro manželku, lepší?
Pokud budu já OSVČ, mohu požádat o nějakou finanční podporu, nebo pokud budu zaměstnanec manželky, může ona požádat v rámci CHPM o příspěvek? Děkuji.
Citovat
+2 #15 Pracomat.cz 2019-03-06 15:07
Cituji Jana Hnilicova:
Dobrý den mám přiznán důchod 1 stupně kolik hodin můžu pracovat. Před přiznání jsem pracovala 7.15.hod.dekuji


Dobrý den Jano,

neexistuje žádné plošné hodinové omezení. Jen platí, že vámi vykonávaná práce by měla být v souladu s vaším zdravotním omezením. Typicky pokud máte problémy s nohama, těžko můžete vykonávat práci kde celý den stojíte na nohou.
Citovat
0 #14 Jana Hnilicova 2019-03-06 12:34
Dobrý den mám přiznán důchod 1 stupně kolik hodin můžu pracovat. Před přiznání jsem pracovala 7.15.hod.dekuji
Citovat
+1 #13 Pracomat.cz 2019-01-07 15:01
Cituji Drahomíra:
Pracuji v chráněné dílně, jsem hluchá na pravé ucho, v levém mám sluchsdlo,mám invalidní důchod 1. stupen a jsem po operaci páteře...


Dobrý den Drahomíro,

pokud nelze lékaře navštívit mimo pracovní dobu a zároveň se jedná o akutní potřebu návštěvy lékaře. Tak samozřejmě máte nárok to učinit během ní a za tímto účelem dostat ze zaměstnání propustku. Zaměstnavatel vás nemůže omezovat v době potřebné pro výkon lékařského ošetření. Všeobecně je uvedeno na nazbytně nutnou dobu, což samozřejmě závisí na množtsví lidí v čekárně atd. Na druhou stranu je nutno říct, že stejně jako se očekává férové chování ze strany zaměstnavatele, tak ani on nebude mít radost z případného zneužívání tohoto systému. Doporučuji zaměstnavateli zkusit vždy vysvělit proč musíte k lékaři a že k němu opravdu nelze jít mimo pracovní dobu.
Citovat
+1 #12 Drahomíra 2019-01-07 14:25
Pracuji v chráněné dílně, jsem hluchá na pravé ucho, v levém mám sluchsdlo,mám invalidní důchod 1. stupen a jsem po operaci páteře, musím pravidelně navštěvovat lékaře ale mým nadřízeným se to nelíbí a nechtějí mně na kontroly pouštět, že mám lékaře navštěvovat odpoledne , kdy mi skončí prac. doba. Když potřebuji navštívit lékaře ráno , musím si vzít propustu na půl dne stím, že se musím vratit zpět do práce a když to nestíhám tak mi automaticky napíšou dovolenou půl dne.Může se to i když dělám 6. hodin, když mám vůči tomu připomínky , tak je mi dáno najevo ,když se Vám nelíbí můžete ukončit prac. poměr.Myslela jsem si , že v chráněných dílnách pracují nemocní a né zdraví lidé.Jak se mám bránit. Děkuji za odpověd Drahomíra.
Citovat
0 #11 Pracomat.cz 2019-01-04 10:16
Cituji Mirka:
Dobrý den, pracuji v chráněné dílně, mám invalidní důchod II.stupně.Bohužel práci fyzicky nezvládám,( momentálně jsem v pracovní neschopnosti ...


Dobrý den Mirko,

v případě, že vás lékař označí jako zdravotně nezpůsobilou pro práci co vykonáváte, tak vás musí zaměstnavatel přeřadit na práci, kterou vykonávat můžete. V případě, že takovou nemáte, tak se jedná o výpověď ze "zdravotních důvodů" za kterou vám odstupné náleží.
Citovat
0 #10 Mirka 2019-01-03 17:01
Dobrý den, pracuji v chráněné dílně, mám invalidní důchod II.stupně.Bohužel práci fyzicky nezvládám,( momentálně jsem v pracovní neschopnosti ), protože musím vykonávat práci ve stoje, nesmím si sednout a to celou pracovní dobu - 6 hodin. Moje ošetřující neuroložka mě v této práci nedoporučuje pokračovat.Jestliže dám výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů, náleží mě, prosím nárok na odstupné od zaměstnavatele ? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #9 Pracomat.cz 2018-11-16 08:55
Cituji Mirka:
Dobrý den,pracuji v chráněné dílně, mám ID 2.stupně. Pracuji 6 hodin jako prodavačka a zaměstnavatel, mě nedovoluje sedět ...


Dobrý den Mirko,

s odkazem na § 224 ZP (pracomat.cz/.../...) , kde se říká, že Zaměstnavatelé jsou povinni vytvářet zaměstnancům pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce ... Což v tomto případě zaměstnavatel rozhodně porušuje, s ohledem na váš zdravotní stav.
Citovat
0 #8 Mirka 2018-11-15 19:18
Dobrý den,pracuji v chráněné dílně, mám ID 2.stupně. Pracuji 6 hodin jako prodavačka a zaměstnavatel, mě nedovoluje sedět při práci s pokladnou ani jindy v půběhu pracovní doby,kromě přestávky na jídlo a WC. Mám 2x operovanou páteř,tudiž mám problém dlouho stát na nohou. Navíc mě vedoucí sleduje nainstalovanými kamerami v prodejně, ve skladu i v kuchyňce,kde obědváme. Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji za odpověď. Mirka.
Citovat
0 #7 Pracomat.cz 2018-10-26 20:18
Cituji Jitka Horáčková:
Dobrý den,jsem zaměstnaná v chráněné dílně již jeden rok....


Dobrý den,

nemyslím si, že je závěr zaměstnavatele správný. Jak správně uvádíte odpracujete si celou směnu a na oběd jdete až poté. Navíc podle § 88 (ZP) (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. To není váš případ a proto zaměstnavatel přestávku nemusí nařizovat.
Citovat
0 #6 Jitka Horáčková 2018-10-26 15:47
Dobrý den,jsem zaměstnaná v chráněné dílně již jeden rok.Pracuji na 4 hodiny v obchodě,.Mám 1.stupeň invalidity.
Minulý týden, nám byl nabídnutý příspěvek na stravování v hodnotě 30,-Kč a druhou půlku si hradím sama.O obědy jsem projevila zájem a začala jsem do jídelny chodit PO PRACOVNÍ době ve svém osobním volnu.V obchodě není možnost uzavřít a odejít si do jídelny( což ani nechci)Posléze mi zaměstnavatel oznámil,že když budu odebírat jím dotovaný oběd,jsem povinna tento oběd nadělat 1/2hodinou.Že je to podmínka k odběru obědů.Chtěla bych se zeptat,jak to je skutečně správně.
. Moc dějuji S pozdravem Horáčková
Citovat
+1 #5 Jindřiška 2018-06-05 19:19
Reaguji na dotaz paní Karly ,pracuji v jedné nejmenované firmě na šest hod invalidita 1 stupeň .Občas opravdu zaměstnavatele nezajímá že jste invalidní práce na 8 hodin musí být hotová za těch 6 jelikož má práce závisí na expedování zboží a to vše bez nároku na odměny či jiné bonusy ,hlavně ,že zaměstnavatel pobere příspěvky a kontrola z pracovního úřadu vždy projde v pohodě jelikož lidé raději mlčí .
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2018-02-19 16:01
Dobrý den Karlo,

bohužel všude se najdou lidé či firmy, které se snaží zneužívat systému a neštěstí jiných.
Citovat
+2 #3 Karla 2018-02-19 11:19
Dobrý den ,mám zkušenosti že zaměstnávat postižené je dobrý kšeft ,berou všechny dotace ,ale s postiženýma jednají jak s méněcenou sílou ,nikdo je nekontroluje a tak jestli dotace jdou na postižené nebo zdravé nikoho nezajímají - zvláštní
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-11-16 20:19
Dobrý den Jiří,

tím že je snížena vaše schopnost pracovat, tak dostáváte invalidní důchod. Kdyby jste byl schopen plně pracovat, tak nebudete mít nárok na invalidní důchod. Výše výdělku není omezena, ale měl by jste dodržet omezení pracovní doby. To znamená, že pokud je vaše schopnost pracovat omezena o 70%, tak by jste měl pracovat maximálně 30% běžné pracovní doby. V případě, že to nedodržíte, můžete přijít o invalidní důchod.
Citovat
-1 #1 Jiří 2017-11-16 17:59
Dobrý den, mám ID 3 stupně a nikde mě nevezmou do práce a zhoršuje se mi psychický stav. Kolik si můžu vydělat?? 3.stupeň mám na psychiku, tak proč bych nemohl pracovat? Děkuji. Jiří
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]