Zajímá vás kdo je to osoba zdravotně postižená? Jsou různé stupně zdravotního postižení a podle závažnosti postižení, jsou různé stupně invalidity.

Osoba zdravotně postižená 2019

To zda člověk patří mezi osoby se zdravotním postižením rozhodují posudkoví lékaři jednotlivých správ sociálního zabezpečení. Ti stanoví diagnózu a podle vyhlášky, stanoví tzv. míru poklesu pracovní schopnosti. Člověk se oficiálně stane osobou se zdravotním postižením, až poté co je oficiálně uznán posudkovým lékařem.

Osoba zdravotně znevýhodněná

Jedná se o nejméně závažný stupeň invalidity a patří do něj ti, u kterých z důvodu dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu poklesla pracovní schopnost o 20 - 34 %. Podrobnější informace, jak podat žádost o status osoby znevýhodněné najdete v tomto článku.

I. stupeň invalidity

Invalidní osoba prvního stupně má sníženou schopnost pracovat o 35 - 49 % oproti stavu před úrazem nebo nemocí. Mezi tyto osoby mohou patřit například ženy po amputaci prsu, lidé s těžkou alergií, kardiaci nebo lidé po transplantaci kostní dřeně.

II. stupeň invalidity

Invalidní osoba druhého stupně má sníženou schopnost pracovat o 50 - 69 % oproti stavu před úrazem nebo nemocí. Typickými příklady lidí v této skupině jsou například lidé co mají problémy s pohyblivostí, artritidou nebo roztroušenou sklerózou.

III. stupeň invalidity

Invalidní osoba třetího stupně má sníženou schopnost pracovat o 70 % a více oproti stavu před úrazem nebo nemocí. Do této skupiny invalidity patří lidé, u kterých je pohyblivost již hodně omezená nebo prodělali léčbu velmi závažného onemocnění.

Osoby, kterým byl přiznán I., II. nebo III. stupeň invalidity, mají nárok na invalidní důchod patřičného stupně. To je rozdíl oproti osobám zdravotně znevýhodněným, kteří nárok na invalidní důchod nemají. Jsou ale, stejně jako osoby zdravotně postižené, zvýhodněni na trhu práce. V dalším článku najdete jaké výhody mají, při držení jednotlivých typů průkazů zdravotně postižených osob

Komentáře  

0 #4 Pracomat.cz 2017-10-04 15:07
Dobrý den Taťáno,

zadejte to do políčka ve kterém je uvedeno "hledaná fráze".
Citovat
0 #3 TAŤÁNA Kohoutková 2017-10-04 11:38
Můžete mi prosím, ještě sdělit, kde najdu kolonku hledání? Je tam následující:
Kde?


Co?hledaná fráze.

Hledej práci » a nikam zadat ID nelze
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-10-04 10:58
Dobrý den Taťáno,

zkuste tento odkaz: www.pracomat.cz/.../invalidn%C3%AD+d%C5%AFchod . Nebo na úvodní stránce www.pracomat.cz vyberte kraj(město) kde práci hledáte a do hledání zadejte "invalidní důchod".
Citovat
0 #1 TAŤÁNA Kohoutková 2017-10-04 10:25
Dobrý den,

ráda bych se na Vás obrátila s žádostí, zda ve svých inzerátech nabízíte také práce pro osoby, jímž byl přidělen ID. Konkrétně nejsem postižená fyzicky, nemám roztroušenou sklerózu, ale můj stav byl po obrovské rodinné tragédii velmi vážný a byl mi přidělen 3. stupeň, sama jsem si požádala po několika měsících o snížení na 2., abych mohla pracovat a uživit děti....tento stupeň mám dodnes a dle pracovní rekomandace lékařů mohu pracovat na 6 hodin, nepracovat ve vynuceném tempu a noční směny rozhodně nemohu vykonávat. Mám střední školu s maturitou a státními zkouškami ekonomický obor... Velmi mi pomůžete, pokud mi odpovíte a pokud takováto místo nenabízíte, budu Vám vděčná za každé info, kam je možné se obrátit nebo odkaz na webové stránky....
Děkuji a přeji hezký den
Taťána Kohoutková
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit