Zajímá vás kdo je to osoba zdravotně postižená? Jsou různé stupně zdravotního postižení a podle závažnosti postižení, jsou různé stupně invalidity.

 
 

Osoba zdravotně postižená 2023

To zda člověk patří mezi osoby se zdravotním postižením rozhodují posudkoví lékaři jednotlivých správ sociálního zabezpečení. Ti stanoví diagnózu a podle vyhlášky, stanoví tzv. míru poklesu pracovní schopnosti. Člověk se oficiálně stane osobou se zdravotním postižením, až poté co je oficiálně uznán posudkovým lékařem.

Osoba zdravotně znevýhodněná

Jedná se o nejméně závažný stupeň invalidity a patří do něj ti, u kterých z důvodu dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu poklesla pracovní schopnost o 20 - 34 %. Podrobnější informace, jak podat žádost o status osoby znevýhodněné najdete v tomto článku.

I. stupeň invalidity

Invalidní osoba prvního stupně má sníženou schopnost pracovat o 35 - 49 % oproti stavu před úrazem nebo nemocí. Mezi tyto osoby mohou patřit například ženy po amputaci prsu, lidé s těžkou alergií, kardiaci nebo lidé po transplantaci kostní dřeně.

II. stupeň invalidity

Invalidní osoba druhého stupně má sníženou schopnost pracovat o 50 - 69 % oproti stavu před úrazem nebo nemocí. Typickými příklady lidí v této skupině jsou například lidé co mají problémy s pohyblivostí, artritidou nebo roztroušenou sklerózou.

III. stupeň invalidity

Invalidní osoba třetího stupně má sníženou schopnost pracovat o 70 % a více oproti stavu před úrazem nebo nemocí. Do této skupiny invalidity patří lidé, u kterých je pohyblivost již hodně omezená nebo prodělali léčbu velmi závažného onemocnění.

Osoby, kterým byl přiznán I., II. nebo III. stupeň invalidity, mají nárok na invalidní důchod patřičného stupně. To je rozdíl oproti osobám zdravotně znevýhodněným, kteří nárok na invalidní důchod nemají. Jsou ale, stejně jako osoby zdravotně postižené, zvýhodněni na trhu práce. V dalším článku najdete jaké výhody mají, při držení jednotlivých typů průkazů zdravotně postižených osob

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #11 Pracomat.cz 2020-04-27 14:43
Cituji Svit:
Dobrý den,potřeboval bych prosím poradit zda uzavřít DPP nebo DPč...


Dobrý den Svite,

v takovém případě pro vás bude nejlepší DPP, ze které při dané výši zaplatíte jen daň z příjmů.
Citovat
+1 #10 Svit 2020-04-27 09:14
Dobrý den,potřeboval bych prosím poradit zda uzavřít DPP nebo DPč. Pobírám inv.důchod 1.stupně a chci si přivydělávat částkou do 9 tisíc od zaměstnavatele. Co bude pro mě prosím finančně lepší z důvodu pokrytí zdravotního a socialního pojištění i odvodů daní. S přáním zdravého a hezkého dne, Svit
Citovat
0 #9 Pracomat.cz 2020-02-13 19:39
Cituji Jarka:
Dobrý den, do roku 2012 jsem měla přiznaný ČID. V roce 2012 poklesla ....


Dobrý den Jarko,

chápu to správně, že jste měla invalidní důchod a ten vám byl odebrán? A nyní nevíte jak tuto skutečnost řešit se zaměstnavatelem? Pokud potřebujete doklad pro zaměstnavatele (a žádný aktuálně nemáte) o snížené schopnosti pracovat, tak nezbývá nezbývá než absolvovat znova prohlídku ohledně změny pracovní schopnosti. Co se týče případného invalidního důchodu, tak nemusí nutně mít na délku úvazku vliv. Vždy záleží od povahy vykonávané práce a výsledku lékařského posudku. 
Citovat
0 #8 Jarka 2020-02-13 17:40
Dobrý den, do roku 2012 jsem měla přiznaný ČID. V roce 2012 poklesla pracovní schopnost o 25%. Zaměstnavatel se mě ptal jestli mám invaliditu, ale nevím jak to doložit, když mám jen rozhodnutí o odejmutí ČID. A o status OZZ jsem nežádala. A má to i vliv na pracovní úvazek, nyní nám plný? Děkuji
Citovat
0 #7 Pracomat.cz 2020-01-14 19:14
Cituji jaroslav Husák:
celí produktivní život řidič bus poté řidič mkd v součastnosti Id v i stupni nic než řídit za ta léta neumím a mám zákaz řízení mimo sk b jak se mám uživit


Dobrý den Jaroslave,

na tento dotaz bohužel není lehká odpověď. Chápu, že je velmi obtížné představit si jinou práci, ale bohužel vám nic jiného nezbývá. Doporučuji dát si pár dní pauzu a potom s klidnou hlavou zapřemýšlet. Věřím, že se vám povede vhodnou práci najít.
Citovat
-1 #6 Pracomat.cz 2019-08-09 09:09
Cituji Miroslava:
Dobry den mam 2 stupen invalidniho a podle dnesni doby ...


Dobrý den Miroslavo,

hlásit se nemusíte, povinnost to není. Může to pro vás být zajímavé z pohledu využití náhradní doby pojištění na úřadu práce (i pokud vám nenáleží podpora v nezaměstnanosti). Tato doba se totiž započítává do doby pojištění pro účely výpočtu starobního důchodu (maximálně v rozsahu 3 let).
Citovat
0 #5 Miroslava 2019-08-08 14:16
Dobry den mam 2 stupen invalidniho a podle dnesni doby vubec nevim jestli se hlasit na úřadu práce.Musim se hlásit nebo ne?Dekuji
Citovat
-1 #4 Pracomat.cz 2017-10-04 15:07
Dobrý den Taťáno,

zadejte to do políčka ve kterém je uvedeno "hledaná fráze".
Citovat
0 #3 TAŤÁNA Kohoutková 2017-10-04 11:38
Můžete mi prosím, ještě sdělit, kde najdu kolonku hledání? Je tam následující:
Kde?


Co?hledaná fráze.

Hledej práci » a nikam zadat ID nelze
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-10-04 10:58
Dobrý den Taťáno,

zkuste tento odkaz: www.pracomat.cz/.../invalidn%C3%AD+d%C5%AFchod . Nebo na úvodní stránce www.pracomat.cz vyberte kraj(město) kde práci hledáte a do hledání zadejte "invalidní důchod".
Citovat
+1 #1 TAŤÁNA Kohoutková 2017-10-04 10:25
Dobrý den,

ráda bych se na Vás obrátila s žádostí, zda ve svých inzerátech nabízíte také práce pro osoby, jímž byl přidělen ID. Konkrétně nejsem postižená fyzicky, nemám roztroušenou sklerózu, ale můj stav byl po obrovské rodinné tragédii velmi vážný a byl mi přidělen 3. stupeň, sama jsem si požádala po několika měsících o snížení na 2., abych mohla pracovat a uživit děti....tento stupeň mám dodnes a dle pracovní rekomandace lékařů mohu pracovat na 6 hodin, nepracovat ve vynuceném tempu a noční směny rozhodně nemohu vykonávat. Mám střední školu s maturitou a státními zkouškami ekonomický obor... Velmi mi pomůžete, pokud mi odpovíte a pokud takováto místo nenabízíte, budu Vám vděčná za každé info, kam je možné se obrátit nebo odkaz na webové stránky....
Děkuji a přeji hezký den
Taťána Kohoutková
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].