Osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ) je občan, který může vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale je při výkonu výrazně omezen. Důvodem tohoto omezení je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který trvá déle než jeden rok a limituje tělesné, duševní nebo smyslové schopnosti osoby. Podrobně je to rozebráno v v ustanovení § 67 zákona č. 435/2004 Sb., tzv. zákona o zaměstnanosti.

 
 

Status osoby zdravotně znevýhodněné byl od 1.1.2012 zrušen zákonem č. 367/2011 Sb. V roce 2014 byla ale schválena novela zákona č. 435/2004 Sb., která opět vrací institut osoby zdravotně znevýhodněné od 1.1.2015. Důvodem toho znovuobnovení je snaha o zatraktivnění těchto osob na trhu práce. Stát zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných pobízí poskytování příspěvků jejich zaměstnavatelům.

Kdo je osoba zdravotně znevýhodněná

Osobou zdravotně znevýhodněnou je fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Osobou zdravotně znevýhodněnou však nemůže být osoba, která je v prvním, druhém nebo třetím stupni invalidity.

Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro tyto účely považuje zdravotní stav, který trvá déle než jeden rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.

Kdo podává žádost o uznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné

Žádost může podat fyzická osoba, která může požádat o přidání nebo odebrání statusu OZZ, nebo úřad - ten může status pouze odejmout. Žádost podává písemně občan ČR starší 15ti let, nebo cizinec, který v ČR pracuje.

 
 

Kde se podává žádost o uznání statusu OZZ

Na příslušné správě OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) osobně, žádost lze zaslat i poštou nebo za pomoci datové schránky. O uznání občana za OZZ rozhoduje OSSZ podle místa jeho trvalého pobytu a to do 30ti dnů od podání žádosti. U cizinců se jedná o místo hlášeného pobytu. Formulář pro status osoby zdravotně znevýhodněné je ke stažení zde.

Povinnosti osoby zdravotně znevýhodněné

Žadatel o status OZZ i občan s přiznaným statusem OZZ  má povinnost se na výzvu OSSZ podrobit vyšetření zdravotního stavu případně jinému odbornému vyšetření. Pokud tuto povinnost nesplní, může být zahájené řízení přerušeno, zastaveno nebo status odebrán.

Co dělat v případě s nesouhlasu se zdravotním posudkem

Přímo proti posudku se nelze odvolat, ale jde se odvolat proti rozhodnutí, které vydává OSSZ. Lhůta na odvolání je 15 dní od doručení rozhodnutí. OSSS má pak 30 dní od doručení odvolání, aby se vyjádřila. Tato lhůta se však opět prodlužuje o lhůtu stanovenou pro vydání posudku, která je 60 dní. Lhůta může být případně i prodloužena o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti.

Doba platnosti statusu OZZ

Status osoby zdravotně znevýhodněné platí od nabytí právní moci rozhodnutí. To znamená po uplynutí 15ti denní lhůty po odvolání nebo dříve, pokud se žadatel vzdal práva na odvolání. Obvykle platí po dobu 3-5ti let, ve zvláštních případech může platit na dobu neurčitou. Vzhledem k tomu že obnovení platnosti osoby zdravotně znevýhodněné trvá okolo dvou měsíců, je dobré o její obnovení v dostatečném předstihu.

Rozdíl mezi osobou zdravotně postiženou a osobou zdravotně znevýhodněnou

Osoby zdravotně znevýhodněné (OZZ) jsou specifickou skupinou osob se zdravotním postižením. Tyto osoby nejsou invalidní, ale jejich dlouhodobý zdravotní stav jim omezuje schopnost výkonu zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti. Jak osoba zdravotně postižená, tak i osoba zdravotně znevýhodněná je zvýhodněna na trhu práce.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #89 Pracomat.cz 2022-11-01 09:08
Cituji Dušan:
Dobrý den,zapomenul jsem podat podat žádost o prodloužení OZZ,skončila 31. 10. Podávám novou dnes 11.1..Pracuji za minimální ....


Dobrý den Dušane,

z toho co píšete, předpokládám, že bude po obnově nadále pokračovat v původní výši.
Citovat
0 #88 Dušan 2022-11-01 05:45
Dobrý den,zapomenul jsem podat podat žádost o prodloužení OZZ,skončila 31. 10. Podávám novou dnes 11.1..Pracuji za minimální mzdu, přestane mi pojišťovna doplácet rentu, jen do nového rozhodnutí nebo na stálo a bude renta poté ve stejné výši jako před tím nebo se bude počítat z minimální mzdy?Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #87 Pracomat.cz 2022-09-20 16:01
Cituji Karel:
Dobrý den, moje žena žádala o id, který jí byl zamítnut, s tímže má ...


Dobrý den Karle,

těžko odhadovat, záleží na přesném zdravotním stavu, stejně jako na tom kdo posuzuje. Upřímně myslím, že šance není velká na druhou stranu ani nemáte co ztratit.
Citovat
-1 #86 Karel 2022-09-20 08:34
Dobrý den, moje žena žádala o id, který jí byl zamítnut, s tímže má omezení jen 20%. Nyní nedostala ani status ozz, má smysl se odvolávat? Děkuji
Citovat
0 #85 Pracomat.cz 2022-07-28 10:02
Cituji Romana:
Dobrý den, uznali mi OZZ na 2 roky...


Dobrý den Romano,

příspěvek na podporu zaměstnávání se týká i OZZ, nicméně je menší. Doporučuji zkusit pár zaměstnavatelů kontaktovat a zjistit jaká je situace.
Citovat
0 #84 Romana 2022-07-27 21:54
Dobrý den, uznali mi OZZ na 2 roky. Tohle označení u inzerátů vídám málo. Můžu se v takovém případě hlásit na pozice, které jsou vyhrazené pro OZP nebo by v takovém případě zaměstnavatelé neměli za mě přispěvky? Vůbec se v tom nevyznám
Citovat
0 #83 Pracomat.cz 2022-03-08 17:03
Cituji Věra:
Dobrý den u ortopeda mi bylo řečeno že mám dysplasii pravé kyčle....


Dobrý den Věro,

pokud cítíte, že došlo k omezení schopnosti pracovat, zkuste si požádat o invalidní důchod. To zda ho dostanete nikdo po internetu nevyhodnotí, je nutné postoupit lékařskou prohlídku u posudkového lékaře.
Citovat
0 #82 Věra 2022-03-08 11:28
Dobrý den u ortopeda mi bylo řečeno že mám dysplasii pravé kyčle.příští rok mám plánovanou operaci.mám nárok na nějaké pracovní omezení,pracovnímu úřadu jsem předložila papír od ortopeda,ale je to nezajímá.co mám dělat? bolest je hlavně v noci takzže přes den žádná sláva.děkuji za odpověd.
Citovat
-1 #81 Pracomat.cz 2021-12-21 08:12
Cituji Filip Šebela:
Dobrý den.
Ortoped mi zjistil na ruce artritidu zápěstí. Ruku mám znehybnění ...


Dobrý den Filipe,

zda máte nárok říci nedokáži, to musí posoudit lékař. Ale z popisu mi přijde, že šanci rozhodně máte.
Citovat
0 #80 Filip Šebela 2021-12-19 18:39
Dobrý den.
Ortoped mi zjistil na ruce artritidu zápěstí. Ruku mám znehybnění nemohu s ní hýbat. Mám silné dlouhodobě přetrvávající bolesti až do lokte. A mám dlouhodobě zdravotní potíže s achilovymi šlachami. A také se duševně psychicky léčím. Mám nárok na získání ozzz nebo nejlépe získání invalidního důchodu. Nebo aspoň získání částečného invalidního důchodu.
Prosím vás o odpověď.
Děkuji Šebela Filip
Citovat
+1 #79 Pracomat.cz 2021-07-16 21:24
Cituji Jaroslav:
Dobrý den, moje máma má několik zdravotních omezení, kvůli kterým nemůže do "normální práce"...


Dobrý den Jaroslave,

nejrozumnějším řešení je vyrazit spolu s maminkou na úřad práce a probrat situaci s příslušným úředníkem. Rovnou vám může pomoci vyplnit patřičné formuláře a žádosti.
Citovat
-1 #78 Jaroslav 2021-07-16 12:10
Dobrý den, moje máma má několik zdravotních omezení, kvůli kterým nemůže do "normální práce". Je už několik let na úřadu práce, kde ji už dávno ani práci nenabízí. Měsíčně dostává od státu existenční minimum 2200,-Kč a protože musí mít zvláštní dietu, dostává ještě 1000,-Kč příspěvek na to. Rád bych jí pomohl vyřídit OZZ, nebo částečnou či plnou invaliditu, případně další příspěvky jako např. na bydlení, nebo léky, podle toho na co má že zdravotních důvodů právo / nárok. Přečetl sem co se dalo a snažím se vymyslet plán co je potreba udělat a vyřídit, ale dost se v tom všem ztrácím. Potřebuji poradit čím máme začít a další postup. Mnohokrát děkuji za odpověď, Jaroslav
Citovat
0 #77 Pracomat.cz 2021-06-05 12:37
Cituji I:
Dobrý den,prosim odpověd-budu si žadat po třetí o prodloužení podpúrči doby...


Dobrý den Ireno,

můžete žádat již teď.
Citovat
0 #76 I 2021-06-05 10:14
Dobrý den,prosim odpověd-budu si žadat po třetí o prodloužení podpúrči doby.Mohu si během prodloužení podpúrcí doby ,podat žadost osoba zdravotně znevyhodněná?Nebo,az po ukončeni nemocenské a konec podpurčí doby?děkuji za odpověd s pozdravem Irena
Citovat
+1 #75 Pracomat.cz 2021-02-17 19:42
Cituji Jana:
Dobrý den,
Měla bych otázku. Zvažuji požádání o status OZZ, jsem po operaci páteře a tu nyní nemám ...


Dobrý den Jano,

obávám se, že na tuto otázku nelze dát obecnou odpověď. Určitě bude záležet na typu vykonávané práce (profesi) a pochopitelně i "štěstí" na zaměstnavatele. Obecně sebou status OZZ (zejména pro větší zaměstnavatele) přináší několik výhod a pokud mám mluvit upřímně, myslím si že uchazeči ve většině případů neuškodí a naopak může pomoct.
Citovat
0 #74 Jana 2021-02-17 11:48
Dobrý den,
Měla bych otázku. Zvažuji požádání o status OZZ, jsem po operaci páteře a tu nyní nemám vůbec pohyblivou, nesmím zvedat těžké předměty a měla bych mít možnost během pracovní doby měnit svou polohu kvůli bolesti zad. Chtěla jsem se zeptat jak je to z pohledu zaměstnavatelů zda je podstata statusu OZZ vážně účinná nebo se zaměstnavatelé těmto lidem spíše vyhýbají. Moje okolí mi tvrdí že status OZZ nepotřebuji ale poslední rok nemůžu najít práci právě ze zdravotních důvodů.
Děkuji za odpověď
Citovat
0 #73 Pracomat.cz 2021-01-04 10:03
Cituji Táňa:
Dobrý den, jsem OZZ trvale od 2015 (chronické onemocnění ledvin). Celý život velmi těžko hledám práci, nemocná jsem od dětství. Od května 2016 až doteď pracuji u nynejšího zaměstnavatele. Pozice mi po zdravotní i pracovní stránce ...


Dobrý den Táňo,

to, že jste OZZ nemá na výpověď pro nadbytečnost (fakticky § 52 ZP c) ) vliv. Co však vliv má, je fakt zda se skutečně pracovní místo ruší či nikoliv. Pokud se domníváte, že k jeho faktickému zrušení nedojde, máte možnost žaloby na neplatnost výpovědi. Kterou můžete zaměstnavatelovu výpověď napadnout. Tu musíte podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit (tedy do dvou měsíců po uplynutí výpovědní lhůty). Takovou situaci však rozhodně doporučuji řešit s advokátem se specializací na pracovní právo, bez něj máte jen malou naději na úspěch.
Citovat
0 #72 Táňa 2021-01-03 13:16
Dobrý den, jsem OZZ trvale od 2015 (chronické onemocnění ledvin). Celý život velmi těžko hledám práci, nemocná jsem od dětství. Od května 2016 až doteď pracuji u nynejšího zaměstnavatele. Pozice mi po zdravotní i pracovní stránce plně vyhovuje a místo nechci opouštět - bude mi 50 let. Navíc jsem samoživitelka, syn studuje. Před týdnem jsem dostala výpověď dohodou pro nadbytečnost, s tím, že moje místo se ruší, což ale není reálné. Jakou mám šanci, pokud se chci bránit výpovědi pomocí statusu OZZ? Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #71 Pracomat.cz 2020-12-30 05:49
Cituji Barbora:
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou. Jsem ID2.st a ráda bych v současném zaměstnání skončila. Mohu jako ...


Dobrý den Barboro,

pracovní smlouva je závazná pro obě strany a pokud nedojde k závažnému porušení, není možné pracovní poměr ani z jedné strany okamžitě ukončit. Okamžité ukončení je možné jen v rámci zkušební doby. V ní se předpokládám nenacházíte.
Citovat
0 #70 Barbora 2020-12-29 22:09
Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou. Jsem ID2.st a ráda bych v současném zaměstnání skončila. Mohu jako ID ukončit pracovni pomer hned nebo musím zůstat ty 2 měsíce? Pokud musím zůstat 2mesice není možné ukončit pracovni pomer okamžitě? Předem Vám děkuji za odpověď
Citovat
0 #69 Pracomat.cz 2020-03-13 15:35
Cituji Alena:
Dobrý den,jsem OZZ a mám smlouvu na ....


Dobrý den Aleno,

možná jste v dotazu jen nepoužila správné formulace, ale pro jistotu se zeptám. Aktuálně vám zaměstnavatel nabízí dohodu bez odstupného? Dohoda o ukončení pracovního poměru totiž potřebuje souhlas obou stran. Výpověď je jednostranný akt, který konáte vy nebo zaměstnavatel. Nepotřebujete k němu souhlas druhé strany, stačí ji jen informovat. Nebo tím myslíte to, že vám zaměstnavatel nabídl možnost výpovědi ze zdravotních důvodů (nebyly způsobeny výkonem práce, tudíž není nárok na odstupné) vs možnost dál vykonávat svoji práci? Pokud u zaměstnavatele není možnost výkonu jiné, pro vás vhodnější práce, pak vám skutečně nezbude nic jiného než hledat nové zaměstnání či dočasně skončit na podpoře při hledání práce.
Citovat
0 #68 Alena 2020-03-13 05:26
Dobrý den,jsem OZZ a mám smlouvu na dobu neurčitou.Zhoršil se mi však můj zdravotní stav a nyní již nemohu vykonávat práci jako dříve.Zaměstnavatel se snaží dát mi výpověd ze zdravotních důvodů pokud však toto podepíši nemám nárok při nástupu na ÚP v prvním měsíci na plnou dávku podpory a také přijdu o odstupné.Při pobírání platu minimální mzdy opravdu nelze se nechat ještě obrat o podporu. Co jsem se informovala není z toho cesta ven takže bud se tzv.okradu o peníze nebo budu muset vykonávat práci do doby než si z toho zničím zdraví?Děkuji za odpověď
Citovat
+2 #67 Pracomat.cz 2020-03-08 09:59
Cituji Ladislav Valásek:
dobrý den chci se optat kdybych byl ozz počitají se ty roky na důchod :)


Dobrý den Ladislave,

nepočítají. Jen v případě, že pobíráte invalidní důchod třetího stupně se tyto roky počítají do doby potřebné pro nárok na starobní důchod.
Citovat
0 #66 Ladislav Valásek 2020-03-07 17:56
dobrý den chci se optat kdybych byl ozz počitají se ty roky na důchod :)
Citovat
+1 #65 Pracomat.cz 2019-10-01 17:18
Cituji Jaroslava:
Dobrý den, před 7 lety jsem pobírala ČID a pak mi byl odebrán...


Dobrý den Jaroslavo,

předpokládám, že ano, ale nejjistější bude, pokud se obrátíte přímo na OSSZ a zjistíte váš status z pohledu OZZ od nich.
Citovat
0 #64 Jaroslava 2019-10-01 16:49
Dobrý den, před 7 lety jsem pobírala ČID a pak mi byl odebrán. Prac. schopnost byla snížená o 25 procent. Jsem stále OZZ, když je to 7 let, o nic jsem nežádala? V práci každý rok po mě chtějí nějaké papíry od OSSZ. Mám pouze rozhodnutí o odejmutí ČID z důvod, že je moje prac. schopnost snížená právě o těch 25 procent. Mám plný úvazek
Citovat
0 #63 Pracomat.cz 2019-09-06 09:47
Cituji A.:
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaké bývají šance na získání OZZ u kontaktní alergické dermatitidy...


Dobrý den,

to opravdu musíte konzultoval s lékařem, takto po internetu jdou to jen tipy a odhady. Vždy záleží na stádiu a úrovni zdravotního omezení.
Citovat
0 #62 A. 2019-09-05 11:26
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaké bývají šance na získání OZZ u kontaktní alergické dermatitidy, kdy je povolená pouze práce v kanceláři (zákaz práce s chemikáliemi, rukavicemi, nečistotami, apod.)
Citovat
0 #61 Pracomat.cz 2019-08-01 12:23
Cituji danuše:
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli mám šanci na OZZ....


Dobrý den Danuše,

na základě takového hodnocení bych zkusil o status OZZ zažádat. Za zkoušku nic nedáte.
Citovat
-2 #60 danuše 2019-07-31 11:00
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli mám šanci na OZZ, když mám 20% pracovní neschopnosti, od mé psychiatričky mám doporučení, že nedoporučuje pracovat ve směnném provoru, kde je moc lidí a velké nároky na práci.
Citovat
0 #59 Pracomat.cz 2019-07-04 19:08
Cituji Roman:
Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda-li mám nějakou šanci na získání statusu OZZ když mám 30% pracovní neschopnost?


Dobrý den Romane,

šanci určitě máte, zkuste podat žádost.
Citovat
+1 #58 Roman 2019-07-04 16:01
Dobrý den,chtěl bych se zeptat zda-li mám nějakou šanci na získání statusu OZZ když mám 30% pracovní neschopnost?
Citovat
0 #57 Pracomat.cz 2019-07-02 13:26
Cituji Radim:
Dobrý den potřebuji poradit mám pracovní úraz kde pobírá rentu....


Dobrý den Radime,

vaše šance na získání statusu OZZ případně (částečného) invalidního důchodu musí zhodnotit posuzující lékař. Pokud máte pocit, že je vaše pracovní schopnost skutečně výrazně omezena tak za zkoušku nic nedáte.
Citovat
0 #56 Radim 2019-07-02 12:30
Dobrý den potřebuji poradit mám pracovní úraz kde pobírá rentu. Omezení hybnosti prstů pravé ruky trvale následky mám šanci dostat OOZZ. Na UP. Jsem už 8 měsíců a nemají pro mě práci. Můžu pracovat jenom u Bezpečnostní ale tam berou jenom osoby cid pít. agentury aa
Citovat
0 #55 Pracomat.cz 2019-05-25 12:39
Cituji Iveta Stepancova:
Dobrý den,včera propustili mou dceru,nar.10.7.2001 z PNO...


Dobrý den Iveto,

o tom jaká je míra poklesu schopnosti pracovat, rozhodne posudkový lékař. Konkrétně u schyzofrenie se může jednat o první až třetí stupeň. Výše důchodu pak bude s ohledem na věk dcery nejspíše v minimální výši, tzn. cca 4 000 Kč.
Citovat
+1 #54 Iveta Stepancova 2019-05-25 11:45
Dobrý den,včera propustili mou dceru,nar.10.7.2001 z PNO,v předběžné propouštěcí zprávě má napsáno:"Dále nutné dořešení omezení způsobilosti k právním úkonům priLMR a závažnosti duševního onemocnění,s nemožností vybudování náhledu pacientky na nemoc".má závažnou duševní poruchu,je schizofrenička,nikdy nebude mít normální zaměstnání,ani svou vlastní rodinu.Muj dotaz zní,jaký stupeň invalidity ji bude určen,a výše dávky?Děkuji za odpověď
Citovat
0 #53 Pracomat.cz 2019-03-24 15:21
Cituji Myš:
Dobrý den,

mám od své lékařky potvrzení, že nesmím pracovat v horku. Odjakživa mám nenormální problémy s horkem, každé léto úpaly, i když se snažím být buď u ventilátoru nebo u vody....


Dobrý den,

bohužel nejsem schopen posoudit váš zdravotní stav. Ale na vašem místě bych o status OZZ zažádat zkusil. To nejhorší co se může stát, je že ho nedostanete. Navíc se můžete dozvědět další informace ohledně svého zdravotního stavu a třeba situaci zlepšit. Chápu, že situace na trhu práce je někdy náročná a například bezpečností agentury z jistých důvodů preferují pracovníky se zdravotními omezeními. Zde bohužel nemám jinou radu než vytrvat a zkoušet štěstí. Věřte, že jednou to vyjde a získáte práci, s kterou budete spokojena.
Citovat
0 #52 Myš 2019-03-23 17:19
Dobrý den,

mám od své lékařky potvrzení, že nesmím pracovat v horku. Odjakživa mám nenormální problémy s horkem, každé léto úpaly, i když se snažím být buď u ventilátoru nebo u vody. Nic fyzicky náročného přes období horka (které pro mě začíná květnem a končí někdy koncem září) nedělám. Nemám špatný tlak ani žádný jiný objektivní, měřitelný důvod, proč tomu tak je a je to pro mě záhada. Závodní doktor k tomu řekl, že mám prostě takový metabolismus.
Teď jsem nastoupila v nové práci v chladírenském skladu, který je klimatizovaný na cca 0 stupňů. Vzala jsem tu práci, abych se vyhla vedru, ale od první směny pořád kašlu a mám šílenou rýmu z té klimatizace a zvýšenou teplotu. Nepomáhá ani šátek přes obličej. Prostě asi nesnesu klimatizaci a ještě tak silnou. Asi skončím hned ze začátku na nemocenské. Přitom zima jako taková mi nikdy nevadila a nebývám nemocná.

Dalo by se na základě takových problémů žádat o status OZZ, nebo to smetou ze stolu, že mám v horku dodržovat pitný režim (absolutně nestačí, musím se prostě ponořit do vody) a v zimě se pořádně obléct (není mi zima, dokonce se i zahřeju smýkáním beden, ale nezvládám tu klimatizaci)?

Přijde mi, že nějaká vrátnice by byla lepší práce. Kdysi jsem měla brigádu na vrátnici a přišlo mi to jako celkem dobrá práce. Bezpečnostní agentury ale neberou nikoho krom OZP a OZZ. Chtěla bych získat OZZ hlavně kvůli tomu. Usnadnilo by mi to život, protože tady skoro není jiná práce než montovny, kde je minimálně polovinu roku nesnesitelné vedro i pro normální lidi. Na jakoukoli slušnější práci se hlásí tolik lidí, že je to loterie 1:150.
Citovat
0 #51 Pracomat.cz 2019-01-27 08:59
Cituji marie:
dobrý den chtěla bych se zeptak kolik hodin si muže člověk přivydělat při ...


Dobrý den Marie,

v zákoně není žádné přesné omezení na počet hodin. Jen obecné ustanovení, že vykonávaná práce by neměla být v protikladu s vaším zdravotním omezením. Dopuručuji vaši potenciální práci konzultovat s lékařem, ať máte odborný názor.
Citovat
+1 #50 marie 2019-01-27 05:24
dobrý den chtěla bych se zeptak kolik hodin si muže člověk přivydělat při plnem invalidnim duchodu .jsem po rakovine žaludku děkuji za odpověď marie
Citovat
0 #49 Pracomat.cz 2019-01-24 14:44
Cituji Marka:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné získat OZZ, když trpím sníženou funkcí štítné žlázy - hypotyreózou, často jsem unavená a slabá.

Děkuji. M.


Dobrý den Marko,

pokud citíte, že vás to omezuje v práci, je určitě na místě návštěva lékaře a probrání situaci s ním. To zda to v tomto konkrétním případě bude na OZZ lze jen dohadovat. Zkuste vyrazit k lékaři, který zhodnotí váš zdravotní stav a budete vědět jaké jsou vaše možnosti.
Citovat
0 #48 Marka 2019-01-24 13:59
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je možné získat OZZ, když trpím sníženou funkcí štítné žlázy - hypotyreózou, často jsem unavená a slabá.

Děkuji. M.
Citovat
+1 #47 Pracomat.cz 2019-01-06 20:03
Cituji JIRI:
Dobry den,chtel bych se optat zdali si mohu pozadat o OZZ. Uz vice jak 3 roky mam problemy s plotynkou a tim vznikly i bolesti zad....


Dobrý den Jiří,

na vašem místě bychom se OZZ získat pokusili. Váš zdravotní stav vás znevýhodňuje na trhu práce a proto je šance, že jej dostanete. Zajděte na vaší příslušnou OSSZ vyplňte žádost (případně si nechte poradit od úředníků, často jsou velmi ochotní) a uvidíte jak dopadnete.nezískáte
Citovat
+1 #46 JIRI 2019-01-06 19:39
Dobry den,chtel bych se optat zdali si mohu pozadat o OZZ. Uz vice jak 3 roky mam problemy s plotynkou a tim vznikly i bolesti zad. Mel jsem krece v leve noze a ty po injekci ustaly ale zada v urovni krize me boli porad. Mel jsem jit na operaci,ale s doktorem jsem se domluvil ze operace je ta posledni varianta. Zada me boli kazdy den i v noci,ale da se to zatim snest. Na pracovnim trhu jsou prace ktere bych mohl delat ale s ohledem mich zad mi to tu praci neumoznuje, Muzete mi rict jak mam postupovat. Dekuji Jirka.
Citovat
0 #45 Pracomat.cz 2018-12-13 21:47
Cituji Petra:

Dobrý den, a může požádat aniž by měl zřízené chráněné pracovní místo??
Děkuji


Dobrý den Petro,

dokud místo neexistuje, tak stěží můžete žádat o příspěvek. Každopádně je nejrozumnější obrátit se přímo na úřad práce, mohou vám sdělit aktuální informace a mohou mít k dispozici i nějaké krátkodobé pobídky pro zaměstnávání OZZ.
Citovat
0 #44 Petra 2018-12-13 14:12
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Petra:
Dobrý den, prosím, jsem OZZ nyní v nové práci. Dostane na mne zaměstnavatel nějaký příspěvek??? Děkuji


Dobrý den Petro,

zaměstnavatel může úřad práce požádat o příspěvek až na sedmdesát pět procent nákladů vynaložených na jejich mzdy (či platy) i sociální a zdravotní pojištění. S tím, že je tam limit na maximální částku, cca 9 000 Kč.


Dobrý den, a může požádat aniž by měl zřízené chráněné pracovní místo??
Děkuji
Citovat
+2 #43 Pracomat.cz 2018-12-13 13:33
Cituji Petra:
Dobrý den, prosím, jsem OZZ nyní v nové práci. Dostane na mne zaměstnavatel nějaký příspěvek??? Děkuji


Dobrý den Petro,

zaměstnavatel může úřad práce požádat o příspěvek až na sedmdesát pět procent nákladů vynaložených na jejich mzdy (či platy) i sociální a zdravotní pojištění. S tím, že je tam limit na maximální částku, cca 9 000 Kč.
Citovat
0 #42 Petra 2018-12-13 12:24
Dobrý den, prosím, jsem OZZ nyní v nové práci. Dostane na mne zaměstnavatel nějaký příspěvek??? Děkuji
Citovat
0 #41 Pracomat.cz 2018-12-12 11:01
Cituji Janča:
dobrý den,jsem OZZ(2xoperace páteře2016,teď
7týdnů po operaci poševních plastik.Pracuji na plný úvazek 12ti hod směny ...


Dobrý den Jančo,

zaměstnavatel by měl vaše zdravotní omezení respektovat. Pokud se s ním nedá rozumně domluvit, můžete mu zkusit pohrozit stížností na inspektorát práce.
Citovat
0 #40 Janča 2018-12-11 22:54
dobrý den,jsem OZZ(2xoperace páteře2016,teď
7týdnů po operaci poševních plastik.Pracuji na plný úvazek 12ti hod směny krátký/dlouhý týden.Své směny si plním i když dlouhý týden mi dává zabrat,práci jakž takž zvládám.Co mi vadí že mi zaměstnavatel často dává směny navíc,což je opravdu nad mé síly.Může takto postupovat?Jaako OZZ nemám prakticky žádné úlevy,naopak práci přidává.Děkuji
Citovat
+1 #39 Lubomír 2018-11-30 01:26
Cituji Petr:
Dobrý den,prosím o radu.V unoru minulého roku my byl nalezen syndrom karpalniho tunelu a v červnu téhož roku my byla přiznána renta.V lekarske zprávě z OCHP mi napsali MIMO RIZIKO VIBRACÍ A BEZ PRETEZOVANI HORNICH KONČETIN.....JSEM TIMTO UZNÁN OSOBOU ZDRAVOTNĚ ZNEVYHODNENOU?...Děkuji za ODPOVĚĎ


Ne, o uznání statutu osoby zdravotně znevýhodněné je nutné si samostatně zažádat a potvrzení statutu potvrzuje pouze správa sociálního zabezpečení. Lékařská zpráva na to rozhodně nestačí.

Zákon č. 435/2004 Sb. - Zákon o zaměstnanosti §67 odst. (5) písm. b:
Skutečnost, že je osobou se zdravotním postižením, dokládá fyzická osoba
- potvrzením nebo rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení v případě uvedeném v odstavci 2 písm. c) (tzn. potvrzením o uznání osoby zdravotně znevýhodněné)
Citovat
+1 #38 Pracomat.cz 2018-10-08 20:15
Cituji Petr:
Dobrý den,prosím o radu.V unoru minulého roku my byl ...


Dobrý den Petře,

pokud jste byl uznán osobou zdravotně znevýhodněnou, tak vás o tom úřady mají povinnost písemně informovat. Z vašeho popisu se zdá, že se tak stalo. Nicméně nemáme v redakci lékařské vzdělání a proto to nemůžeme s určitostí potvrdit.
Citovat
+1 #37 Petr 2018-10-08 17:30
Dobrý den,prosím o radu.V unoru minulého roku my byl nalezen syndrom karpalniho tunelu a v červnu téhož roku my byla přiznána renta.V lekarske zprávě z OCHP mi napsali MIMO RIZIKO VIBRACÍ A BEZ PRETEZOVANI HORNICH KONČETIN.....JSEM TIMTO UZNÁN OSOBOU ZDRAVOTNĚ ZNEVYHODNENOU?...Děkuji za ODPOVĚĎ
Citovat
0 #36 Pracomat.cz 2018-08-07 09:56
Cituji Kamila:
Dobry den,uz od detstvi mam deformitu nohou- Pes.Equinovarus.....


Dobrý den Kamilo,

chápu, že vaše situace je velmi obtížná. V prvé řadě potřebuje lékářské posudky ohledně vašeho zdravotního stavu. Zaměstnavatel je povinen respektovat závěry lékařského posudku vydaného v souladu s právními předpisy. Dejte si pozor, aby v něm bylo jasně vymezeno jaké konkrétní činnosti vám může zaměstnavatel přidělit. Pokud by i v takovém případě lékařský posudek nerepsketoval, můžete se obrátit na inspektorát práce, či změnit práci.
Citovat
0 #35 Kamila 2018-08-06 20:15
Dobry den,uz od detstvi mam deformitu nohou- Pes.Equinovarus...Do toho jednu nohu kratsi,skoliózu a jsem chudokrevna...Je mi 19.let vypadam v celku normalne,ale necitim se tak...Mam pravo na OZB?Poradite mi prosim,muj vedouci dostal od doktora papiry,a stale jsem ho prosila od 12cky,abych dva dny prace,a dva dny jsem mohla svuj stav nejak resit,rehabelitacemi,nastevovat ortopeda,a udelat si konecne odlitek nohy,aby mi mohli udelat vlozky do boty,jsem tam 3 mesice a stale nemam ani jednoho doktora vyresenyho,a stale se to horsi,vzdy mi vse nasliboval,a pak nic,dostal dokonce zpravu od lekarky,aby mi dal dvanacky,zkrz RHB...Ale ani jednu lekarskou zpravu nerespektoval,poradite mi prosim....
Citovat
+1 #34 Pracomat.cz 2018-07-12 13:39
Cituji Eliška:
Dobrý den,
zaměstnavatel( Chráněná dílna) nám tvrdí,že ze zákona nám nemusí vyplácet mzdu za ...


Dobrý den Eliško,

to není pravda. Zaměstnavatele stačí odkázat na §114 ZP (pracomat.cz/.../...)

(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
Citovat
0 #33 Eliška 2018-07-11 19:20
Dobrý den,
zaměstnavatel( Chráněná dílna) nám tvrdí,že ze zákona nám nemusí vyplácet mzdu za přesčasové hodiny když si je nestihneme do 3měsíců vybrat jako náh.volno a že tím hodiny propadají ve prospěch zaměstnavatele.Děkuji za odpověď
Citovat
0 #32 Pracomat.cz 2018-05-19 17:33
Cituji Franta:
Dobrý den, podstoupil jsem zákrok při kterém mě byl voperován ...


Dobrý den Franto,

zaměstnavatel vám musí zajistit práci v souladu s vaším zdravotním stavem. Pokud je doporučení lékaře, že můžete pracovat jen v jednosměnném provozu, musí vám zaměstnavatel takovou pozici nabídnout (pokud ji má).
Citovat
0 #31 Franta 2018-05-19 08:29
Dobrý den, podstoupil jsem zákrok při kterém mě byl voperován kardiostimulátor.Lékař mě nedoporučil práci ve vícesměnném provozu. Je zaměstnavatel povinný mě zajistit práci pouze na ranní směnu?
Citovat
0 #30 Pracomat.cz 2018-05-02 21:33
Cituji Iva:
Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. Je možnost se bránit, pokud zaměstnavatel lékařské rozhodnutí neakceptuje. Děkuji


Dobrý den Ivo,

můžete se obrátit třeba na Státní úřad inspekce práce - www.suip.cz
Citovat
0 #29 Iva 2018-05-02 15:59
Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. Je možnost se bránit, pokud zaměstnavatel lékařské rozhodnutí neakceptuje. Děkuji
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2018-05-02 15:45
Cituji Iva:
Dobrý den, mám ID 1.stupně. Mám od lékařů doporučení práce jen na jednu směnu. Chci se zeptat jestli je zaměstnavatel povinen toto rozhodnutí akceptovat a uméžnit mi tuto změnu v zaměstnání. Děkuji


Dobrý den Ivo,

ano zaměstnavatel mjusí respektovat váš zdravotní stav a z něj plynoucí omezení (když jsou formálně potvrzeny lékařem).
Citovat
-1 #27 Iva 2018-05-02 15:43
Dobrý den, mám ID 1.stupně. Mám od lékařů doporučení práce jen na jednu směnu. Chci se zeptat jestli je zaměstnavatel povinen toto rozhodnutí akceptovat a uméžnit mi tuto změnu v zaměstnání. Děkuji
Citovat
0 #26 Pracomat.cz 2018-04-22 19:27
Cituji Ria:
Hezký den,jsem OZZ(zaměstnavatel pro mě vhodnou práci neměl a propustil mě)soudím se o neplatnou výpověď a ...


Dobrý den Rio,

s takovou situací nemám zkušenosti, takže prosím odpověď berte jako náš názor k vaší situaci. Dokud soudem nebude rozhodnuto, že výpověď je neplatná, tak se považuje za platnou. Proto to doporučení evidence na úřadu práce a možnost hledání nové práce. I kdyby vám původní zaměstnavatel místo znova vytvořil, pravdepodobně ani on, ani vy nebude chtít ve spolupráci pokračovat, kvůli atmosféře vytvořené soudní sporem. Viděl bych to spíše na nějaké vyrovnání za ušlý plat, či něco podobného.
Citovat
0 #25 Ria 2018-04-21 09:32
Hezký den,jsem OZZ(zaměstnavatel pro mě vhodnou práci neměl a propustil mě)soudím se o neplatnou výpověď a myslela jsem,že po dobu než soud rozhodne-jsem stále zaměstnancem původního zaměstnavatele(§69ZP).Jenže ÚP mi doporučil evidenci(bez vyplácení podpory)a hledá mi práci.Jak můžu přijmout jinou nabídku,když ještě nebylo rozhodnuto soudem?A kdybych i práci našla-může se stát,že po soudu mi zaměstnavatel místo"vytvoří"a já se nebudu moct vrátit,protože už budu pracovat jinde?Posoudí to zaměstnavatel jako porušení ZP?Navíc-mé zdravotní problémy nekončí,lékař mi neschopenku nevystaví(vyšetření je objednáno až za dva měsíce a do té doby jistě nerozhodne)Jsem v situaci,kdy si ani ÚP neví rady,ale práci mi hledat"musí"......a co mám dělat já?Děkuji za radu,Ria
Citovat
0 #24 Pracomat.cz 2018-03-12 12:32
Cituji Dana Lukášková:
Prosím o informaci. Pracuji na ...


Dobrý den Dano,

během neplaceného volna za vás zaměstnavatel nic neplatí. Sama si musíte platit zdravotní pojištění a jelikož jste v tomto období bez příjmu (nepracujete), tak se tato doba ani nepočítá do důchodových let.
Citovat
0 #23 Dana Lukášková 2018-03-12 12:09
Prosím o informaci. Pracuji na zkrácený úvazek 6,625 hod 1 směna a mám 1.stupeň ID.pres prázdniny si budu muset vzít neplacené volno,protože budu mít vyčerpanou dovolenou_ cely měsíc .Bude za mě zaměstnavatel hradit soc a zdrav pojištění? Bude se mi tato doba počítat do odpracovaných let na normalní důchod? Děkuji za odpověď.
Citovat
+1 #22 Pracomat.cz 2018-02-15 15:11
Dobrý den Anno,

nevím o jak závažné potíže se jedná, takže nevím zda připadá v úvahu invalidní důchod. Jinak pokud nebudete v pracovní neschopnosti, je možnost evidence na úřadu práce. I když výše podpory bude dost nízká. Jaké jsou možnosti získání dalších dávek můžete rozebrat přímo s úředníky na ÚP. Věřím, že vám budou v této obtížné situaci nápomocní.
Citovat
-1 #21 Anna 2018-02-15 10:35
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jsem po operaci levého lokte (epikontilitydy), bohužel operace se bude muset opakovat. Termín mám, ale až v prosinci 2018. Vzhledem k tomu, že jsem vyčerpala 350 dní marodky, jsem musela ukončit neschopenku. Prodloužit nelze, vzhledem k nové operaci. Můj zaměstnavatel se mnou chce ukončit pracovní poměr, vzhledem k tomu, že nemohu momentálně vykonávat svou profesi. Můj zdravotní problém vznikl v práci, došlo k jednostrannemu přetížení levé ruky, nemoc z povolání se mnou nikdo neřešil. Chci se zeptat, jaké jsou moje možnosti, vzhledem k tomu, že mě momentálně nikdo nezamestna. Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #20 Pracomat.cz 2018-02-12 07:41
Dobrý den Jaroslave,

bohužel nevím, nejsem lékař. Doporučuji konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.
Citovat
-1 #19 Jaroslav 2018-02-12 07:35
Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat jsem po ablaci WPW a mám kardiostimulátor, mám pracovní omezení, mám šanci na získání OZZ

Děkuji za odpověď
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2018-02-02 09:23
Dobrý den Ivano,

pokud jste nebyla během posledních dvou let zaměstnaná, tak se vám péče o dceru bude počítat jako tzv. náhradní doba pro účely sociálního pojištění. To znamená, že budete mít nárok na podporu, která bude v následující výši:

Po dobu prvních 3 měsíců ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházející kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu.
Citovat
0 #17 Ivana 2018-02-01 17:28
Dobrý den ,prosím o informaci. Jsem samoživitelka s dvěmi nezaopatřenými dětmi , pobírám na 12-ti letou příspěvěk na péči 4.stupně .Dnes mi paní na dávkách hmotné nouze oznámila že se mám zaregistrovat na úřadu práce .Zdravotní stav dcery nedovoluje aby byla ve škole déle než je doba nezbytně nutná . Pokud se zaregistruji budu brát podporu ? a z čeho bude vypočítaná ? Děkuji
Citovat
0 #16 Pracomat.cz 2018-01-27 16:20
Dobrý den Jane,

věřím, že šanci máte. Ekonomika je na vzestupu a mnoho zaměstnavatelů má vypsáno dost pozic. Vím, že to někdy je těžké. Obvzlášť ve vašem okrese, ale vytrvejte. Přeju vám hodně štěstí, ať brzy práci získáte.
Citovat
0 #15 jan 2018-01-25 20:02
Dobry den.Jsem hluchy a slysim jen trochu pomoci naslouchatka tudiz jsem ZTP.Chtel jsem se jen zeptat jestli mam nejakou sanci si najit praci okres Karvina.Dekuji za odpoved
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2018-01-09 10:00
Dobrý den Milane,

teoreticky ano, můžete před zaměstnavatelem posudek lékaře zamlčet.Ale radím vám brát doporučení od lékaře vážně. Zdraví máte jen jedno.
Citovat
+1 #13 milan 2018-01-09 09:33
můžu pracovat v nočních směnách,když mi je doktor zakázal ale já přesto chci v noci pracovat?
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2018-01-03 20:19
Dobrý den Lenko,

pokud dle lékařského posudku nemůžete dále vykonávat práci, zaměstnavatel je povinen vás převést na jinou práci, kterou vykonávat můžete. Kdyby vám zaměstnavatel v době 15 dnů ode dne předložení posudku takto pracovat neumožnil, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Druhou možností je se zaměstnavatelem domluvit a ukončit pracovní poměr dohodou.
Citovat
0 #11 lenka 2018-01-03 19:33
Dobry den,jsem ozz a pred 4mesici jsem zacala pracovat na plný uvazek ale zjistuji že ze zdravotnich důvodů plný uvazek nedavam,chci se zeptat jestli můžu dát vypoved ze zdravotních důvodů a jestli se k tomu vztahuje 2mesicni vypoved a jestli dostanu podporu v nezamestnanosti.děkuji Lenka
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2018-01-03 14:07
Dobrý den Mirko,

máte pravdu, že v případě dlouhodobé nemoci se dovolená krátí. Přesně je to popsáno v §223 ZP (pracomat.cz/.../...). Ten nás odkazuje na §212, který říká:

Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.

Podmínku vykonané práce po dobu alespoň 60 dní za kalendářní rok nesplňujete a proto platí:

Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.

Nevím jaký počet směn máte v zaměstnání, ale pro zjednodušení počítejme průměrně 21 za měsíc. To znamená, že jste zameškala cca 240 směn. Což by odpovídalo snížení dovolené o 8/12, tedy na čtvrinu. Takže zhruba 6 dnů dovolené za rok 2017.
Citovat
0 #9 mirka 2018-01-03 03:54
Dobrý den,
jsem ozz,byla jsem na neschopence od 9.1 2017 do 31.12 2017 měla jsem 6dní staré dovolené a 25 dní za rok 2017,Můžete mi prosím říci kolik dovolené mi zbývá po odečtení za marodovaní?Děkuji Mirka
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2018-01-02 10:55
Dobrý den Dano,

pokud váš zdravotní stav odůvodňuje pokračování pracovní neschopnosti (a přitom ne uznání invalidity), pak může být na základě vaší žádosti podpůrčí doba (výplata nemocenské) prodloužena na základě vyjádření posudkového lékaře prodloužena příslušnou Okresní správou sociálního zabezpečení. Podpůrčí doba může být prodloužena nejvýše o tři měsíce. Pokud se ani pak váš zdravotní stav nezmění, může se podpůrčí doba opětovně prodlužovat, avšak celkem maximálně o 350 dní.
Citovat
0 #7 dana 2018-01-01 12:34
DOBRÝ DEN,
jsem ozz a právě jsem ukončila na doporučení lékařky téměř po roce neschopenku z důvodu neplacení dalšího pokračování neschopenky ze strany sssz.Po jakém čase budu mít nárok na placenou neschopenku a jak se tato počítá.Mám potíže s klouby a páteří ,lékaři po roce ještě neoznačili přesnou diagnosu,takže ještě nemohu požádat o důchod a bez peněz zůstat nemohu.Děkuji a přeji zdraví a štěstí do nového roku Dana
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2017-11-30 17:13
Dobrý den Iveto,

Osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ), má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnost být nebo zůstat pracovně začleněný, vykonávat dosavadní povolání nebo využívat dosavadní kvalifikaci či získat novou, je podstatně omezena.

Osoba zdravotně postižená (OZP), zjednodušeně řečeno, sem patří lidé s uznaným invalidním důchodem.
Citovat
0 #5 Iveta Slaninová 2017-11-29 22:37
Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jaký je tedy rozdíl mezi OZZ a OZP? Zaměstnavatele stále preferuji OZP.
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2017-07-26 18:50
Dobrý den Lído,

pokud je možnost přeřazení na jinou pozici součástí pracovní smlouvy, pak na ni má zaměstnavatel právo. Samozřejmě u toho musí respektovat vaše zdravotní omezení.

K práci přesčas: Pokud si do tří měsíců náhradní volno nevyberete, má vám zaměstnavatel povinnost práci přesčas podle ZP proplatit. Viz § 114 2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
Citovat
0 #3 lída 2017-07-26 08:45
Dobrý den,
jsem ozz mám zkrácenou pracovní dobu(jen raní směna) pracuji jako švadlena,zaměstnavatel nám do pracovní smlouvy napsal,že musíme respektovat jeho nařízení při přeřazení na jinou pozici(když bude potřeba zastoupit uklizečku či jinou činnost na dílně nebo prodej na jarmarcích)Ať vykonáváme jakoukoli činnost máme stále stejný plat minimální.Jarmarky jsou většinou mimo běžnou pracovní dobu a hodiny se neproplácí musíme si je vybrat jako náhradní volno,pokud si je nestihneme po dobu 3měcíců vybrat nárok zaniká bez náhrady, může tak zaměstnavatel postupovat a máme nárok odmítnout prodej či úklid?Děkuji za odpověď
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2017-03-17 12:59
Dobrý den Ivano,

invalidita prvního stupně je od snížené pracovní schopnosti minimálně o 35% (viz www.pracomat.cz/.../339-invalidni-duchod.html). Pokud cítíte, že se vaše nemoc zhoršuje, tak je určitě vhodné nechat si vystavit aktuální posudek od lékaře a zjistit zda na invalidní důchod nebudete mít nárok.
Citovat
+4 #1 Ivana 2017-03-17 09:44
Dobrý den jsem OZZ 30% revmatická artritida
zdravotní stav se stále zhoršuje můžu si zažádat o invalidní důchod?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].