Osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ) je občan, který může vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale je při výkonu výrazně omezen. Důvodem tohoto omezení je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který trvá déle než jeden rok a limituje tělesné, duševní nebo smyslové schopnosti osoby. Podrobně je to rozebráno v v ustanovení § 67 zákona č. 435/2004 Sb., tzv. zákona o zaměstnanosti.
Status osoby zdravotně znevýhodněné byl od 1.1.2012 zrušen zákonem č. 367/2011 Sb. V roce 2014 byla ale schválena novela zákona č. 435/2004 Sb., která opět vrací institut osoby zdravotně znevýhodněné od 1.1.2015. Důvodem toho znovuobnovení je snaha o zatraktivnění těchto osob na trhu práce. Stát zaměstnávání osob zdravotně znevýhodněných pobízí poskytování příspěvků jejich zaměstnavatelům.
Kdo je osoba zdravotně znevýhodněná
Osobou zdravotně znevýhodněnou je fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Osobou zdravotně znevýhodněnou však nemůže být osoba, která je v prvním, druhém nebo třetím stupni invalidity.
Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se pro tyto účely považuje zdravotní stav, který trvá déle než jeden rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.
Kdo podává žádost o uznání statusu osoby zdravotně znevýhodněné
Žádost může podat fyzická osoba, která může požádat o přidání nebo odebrání statusu OZZ, nebo úřad - ten může status pouze odejmout. Žádost podává písemně občan ČR starší 15ti let, nebo cizinec, který v ČR pracuje.
Kde se podává žádost o uznání statusu OZZ
Na příslušné správě OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) osobně, žádost lze zaslat i poštou nebo za pomoci datové schránky. O uznání občana za OZZ rozhoduje OSSZ podle místa jeho trvalého pobytu a to do 30ti dnů od podání žádosti. U cizinců se jedná o místo hlášeného pobytu. Formulář pro status osoby zdravotně znevýhodněné je ke stažení zde.
Povinnosti osoby zdravotně znevýhodněné
Žadatel o status OZZ i občan s přiznaným statusem OZZ má povinnost se na výzvu OSSZ podrobit vyšetření zdravotního stavu případně jinému odbornému vyšetření. Pokud tuto povinnost nesplní, může být zahájené řízení přerušeno, zastaveno nebo status odebrán.
Co dělat v případě s nesouhlasu se zdravotním posudkem
Přímo proti posudku se nelze odvolat, ale jde se odvolat proti rozhodnutí, které vydává OSSZ. Lhůta na odvolání je 15 dní od doručení rozhodnutí. OSSS má pak 30 dní od doručení odvolání, aby se vyjádřila. Tato lhůta se však opět prodlužuje o lhůtu stanovenou pro vydání posudku, která je 60 dní. Lhůta může být případně i prodloužena o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti.
Doba platnosti statusu OZZ
Status osoby zdravotně znevýhodněné platí od nabytí právní moci rozhodnutí. To znamená po uplynutí 15ti denní lhůty po odvolání nebo dříve, pokud se žadatel vzdal práva na odvolání. Obvykle platí po dobu 3-5ti let, ve zvláštních případech může platit na dobu neurčitou. Vzhledem k tomu že obnovení platnosti osoby zdravotně znevýhodněné trvá okolo dvou měsíců, je dobré o její obnovení v dostatečném předstihu.
Rozdíl mezi osobou zdravotně postiženou a osobou zdravotně znevýhodněnou
Osoby zdravotně znevýhodněné (OZZ) jsou specifickou skupinou osob se zdravotním postižením. Tyto osoby nejsou invalidní, ale jejich dlouhodobý zdravotní stav jim omezuje schopnost výkonu zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti. Jak osoba zdravotně postižená, tak i osoba zdravotně znevýhodněná je zvýhodněna na trhu práce.
Komentáře
Dobrý den Dušane,
z toho co píšete, předpokládám, že bude po obnově nadále pokračovat v původní výši.
Dobrý den Karle,
těžko odhadovat, záleží na přesném zdravotním stavu, stejně jako na tom kdo posuzuje. Upřímně myslím, že šance není velká na druhou stranu ani nemáte co ztratit.
Dobrý den Romano,
příspěvek na podporu zaměstnávání se týká i OZZ, nicméně je menší. Doporučuji zkusit pár zaměstnavatelů kontaktovat a zjistit jaká je situace.
Dobrý den Věro,
pokud cítíte, že došlo k omezení schopnosti pracovat, zkuste si požádat o invalidní důchod. To zda ho dostanete nikdo po internetu nevyhodnotí, je nutné postoupit lékařskou prohlídku u posudkového lékaře.
Dobrý den Filipe,
zda máte nárok říci nedokáži, to musí posoudit lékař. Ale z popisu mi přijde, že šanci rozhodně máte.
Ortoped mi zjistil na ruce artritidu zápěstí. Ruku mám znehybnění nemohu s ní hýbat. Mám silné dlouhodobě přetrvávající bolesti až do lokte. A mám dlouhodobě zdravotní potíže s achilovymi šlachami. A také se duševně psychicky léčím. Mám nárok na získání ozzz nebo nejlépe získání invalidního důchodu. Nebo aspoň získání částečného invalidního důchodu.
Prosím vás o odpověď.
Děkuji Šebela Filip
Dobrý den Jaroslave,
nejrozumnějším řešení je vyrazit spolu s maminkou na úřad práce a probrat situaci s příslušným úředníkem. Rovnou vám může pomoci vyplnit patřičné formuláře a žádosti.
Dobrý den Ireno,
můžete žádat již teď.
Dobrý den Jano,
obávám se, že na tuto otázku nelze dát obecnou odpověď. Určitě bude záležet na typu vykonávané práce (profesi) a pochopitelně i "štěstí" na zaměstnavatele. Obecně sebou status OZZ (zejména pro větší zaměstnavatele) přináší několik výhod a pokud mám mluvit upřímně, myslím si že uchazeči ve většině případů neuškodí a naopak může pomoct.
Měla bych otázku. Zvažuji požádání o status OZZ, jsem po operaci páteře a tu nyní nemám vůbec pohyblivou, nesmím zvedat těžké předměty a měla bych mít možnost během pracovní doby měnit svou polohu kvůli bolesti zad. Chtěla jsem se zeptat jak je to z pohledu zaměstnavatelů zda je podstata statusu OZZ vážně účinná nebo se zaměstnavatelé těmto lidem spíše vyhýbají. Moje okolí mi tvrdí že status OZZ nepotřebuji ale poslední rok nemůžu najít práci právě ze zdravotních důvodů.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Táňo,
to, že jste OZZ nemá na výpověď pro nadbytečnost (fakticky § 52 ZP c) ) vliv. Co však vliv má, je fakt zda se skutečně pracovní místo ruší či nikoliv. Pokud se domníváte, že k jeho faktickému zrušení nedojde, máte možnost žaloby na neplatnost výpovědi. Kterou můžete zaměstnavatelovu výpověď napadnout. Tu musíte podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit (tedy do dvou měsíců po uplynutí výpovědní lhůty). Takovou situaci však rozhodně doporučuji řešit s advokátem se specializací na pracovní právo, bez něj máte jen malou naději na úspěch.
Dobrý den Barboro,
pracovní smlouva je závazná pro obě strany a pokud nedojde k závažnému porušení, není možné pracovní poměr ani z jedné strany okamžitě ukončit. Okamžité ukončení je možné jen v rámci zkušební doby. V ní se předpokládám nenacházíte.
Dobrý den Aleno,
možná jste v dotazu jen nepoužila správné formulace, ale pro jistotu se zeptám. Aktuálně vám zaměstnavatel nabízí dohodu bez odstupného? Dohoda o ukončení pracovního poměru totiž potřebuje souhlas obou stran. Výpověď je jednostranný akt, který konáte vy nebo zaměstnavatel. Nepotřebujete k němu souhlas druhé strany, stačí ji jen informovat. Nebo tím myslíte to, že vám zaměstnavatel nabídl možnost výpovědi ze zdravotních důvodů (nebyly způsobeny výkonem práce, tudíž není nárok na odstupné) vs možnost dál vykonávat svoji práci? Pokud u zaměstnavatele není možnost výkonu jiné, pro vás vhodnější práce, pak vám skutečně nezbude nic jiného než hledat nové zaměstnání či dočasně skončit na podpoře při hledání práce.
Dobrý den Ladislave,
nepočítají. Jen v případě, že pobíráte invalidní důchod třetího stupně se tyto roky počítají do doby potřebné pro nárok na starobní důchod.
Dobrý den Jaroslavo,
předpokládám, že ano, ale nejjistější bude, pokud se obrátíte přímo na OSSZ a zjistíte váš status z pohledu OZZ od nich.
Dobrý den,
to opravdu musíte konzultoval s lékařem, takto po internetu jdou to jen tipy a odhady. Vždy záleží na stádiu a úrovni zdravotního omezení.
chtěl bych se zeptat jaké bývají šance na získání OZZ u kontaktní alergické dermatitidy, kdy je povolená pouze práce v kanceláři (zákaz práce s chemikáliemi, rukavicemi, nečistotami, apod.)
Dobrý den Danuše,
na základě takového hodnocení bych zkusil o status OZZ zažádat. Za zkoušku nic nedáte.
Dobrý den Romane,
šanci určitě máte, zkuste podat žádost.
Dobrý den Radime,
vaše šance na získání statusu OZZ případně (částečného) invalidního důchodu musí zhodnotit posuzující lékař. Pokud máte pocit, že je vaše pracovní schopnost skutečně výrazně omezena tak za zkoušku nic nedáte.
Dobrý den Iveto,
o tom jaká je míra poklesu schopnosti pracovat, rozhodne posudkový lékař. Konkrétně u schyzofrenie se může jednat o první až třetí stupeň. Výše důchodu pak bude s ohledem na věk dcery nejspíše v minimální výši, tzn. cca 4 000 Kč.
Dobrý den,
bohužel nejsem schopen posoudit váš zdravotní stav. Ale na vašem místě bych o status OZZ zažádat zkusil. To nejhorší co se může stát, je že ho nedostanete. Navíc se můžete dozvědět další informace ohledně svého zdravotního stavu a třeba situaci zlepšit. Chápu, že situace na trhu práce je někdy náročná a například bezpečností agentury z jistých důvodů preferují pracovníky se zdravotními omezeními. Zde bohužel nemám jinou radu než vytrvat a zkoušet štěstí. Věřte, že jednou to vyjde a získáte práci, s kterou budete spokojena.
mám od své lékařky potvrzení, že nesmím pracovat v horku. Odjakživa mám nenormální problémy s horkem, každé léto úpaly, i když se snažím být buď u ventilátoru nebo u vody. Nic fyzicky náročného přes období horka (které pro mě začíná květnem a končí někdy koncem září) nedělám. Nemám špatný tlak ani žádný jiný objektivní, měřitelný důvod, proč tomu tak je a je to pro mě záhada. Závodní doktor k tomu řekl, že mám prostě takový metabolismus.
Teď jsem nastoupila v nové práci v chladírenském skladu, který je klimatizovaný na cca 0 stupňů. Vzala jsem tu práci, abych se vyhla vedru, ale od první směny pořád kašlu a mám šílenou rýmu z té klimatizace a zvýšenou teplotu. Nepomáhá ani šátek přes obličej. Prostě asi nesnesu klimatizaci a ještě tak silnou. Asi skončím hned ze začátku na nemocenské. Přitom zima jako taková mi nikdy nevadila a nebývám nemocná.
Dalo by se na základě takových problémů žádat o status OZZ, nebo to smetou ze stolu, že mám v horku dodržovat pitný režim (absolutně nestačí, musím se prostě ponořit do vody) a v zimě se pořádně obléct (není mi zima, dokonce se i zahřeju smýkáním beden, ale nezvládám tu klimatizaci)?
Přijde mi, že nějaká vrátnice by byla lepší práce. Kdysi jsem měla brigádu na vrátnici a přišlo mi to jako celkem dobrá práce. Bezpečnostní agentury ale neberou nikoho krom OZP a OZZ. Chtěla bych získat OZZ hlavně kvůli tomu. Usnadnilo by mi to život, protože tady skoro není jiná práce než montovny, kde je minimálně polovinu roku nesnesitelné vedro i pro normální lidi. Na jakoukoli slušnější práci se hlásí tolik lidí, že je to loterie 1:150.
Dobrý den Marie,
v zákoně není žádné přesné omezení na počet hodin. Jen obecné ustanovení, že vykonávaná práce by neměla být v protikladu s vaším zdravotním omezením. Dopuručuji vaši potenciální práci konzultovat s lékařem, ať máte odborný názor.
Dobrý den Marko,
pokud citíte, že vás to omezuje v práci, je určitě na místě návštěva lékaře a probrání situaci s ním. To zda to v tomto konkrétním případě bude na OZZ lze jen dohadovat. Zkuste vyrazit k lékaři, který zhodnotí váš zdravotní stav a budete vědět jaké jsou vaše možnosti.
chtěla bych se zeptat, zda je možné získat OZZ, když trpím sníženou funkcí štítné žlázy - hypotyreózou, často jsem unavená a slabá.
Děkuji. M.
Dobrý den Jiří,
na vašem místě bychom se OZZ získat pokusili. Váš zdravotní stav vás znevýhodňuje na trhu práce a proto je šance, že jej dostanete. Zajděte na vaší příslušnou OSSZ vyplňte žádost (případně si nechte poradit od úředníků, často jsou velmi ochotní) a uvidíte jak dopadnete.nezískáte
Dobrý den Petro,
dokud místo neexistuje, tak stěží můžete žádat o příspěvek. Každopádně je nejrozumnější obrátit se přímo na úřad práce, mohou vám sdělit aktuální informace a mohou mít k dispozici i nějaké krátkodobé pobídky pro zaměstnávání OZZ.
Dobrý den, a může požádat aniž by měl zřízené chráněné pracovní místo??
Děkuji
Dobrý den Petro,
zaměstnavatel může úřad práce požádat o příspěvek až na sedmdesát pět procent nákladů vynaložených na jejich mzdy (či platy) i sociální a zdravotní pojištění. S tím, že je tam limit na maximální částku, cca 9 000 Kč.
Dobrý den Jančo,
zaměstnavatel by měl vaše zdravotní omezení respektovat. Pokud se s ním nedá rozumně domluvit, můžete mu zkusit pohrozit stížností na inspektorát práce.
7týdnů po operaci poševních plastik.Pracuji na plný úvazek 12ti hod směny krátký/dlouhý týden.Své směny si plním i když dlouhý týden mi dává zabrat,práci jakž takž zvládám.Co mi vadí že mi zaměstnavatel často dává směny navíc,což je opravdu nad mé síly.Může takto postupovat?Jaako OZZ nemám prakticky žádné úlevy,naopak práci přidává.Děkuji
Ne, o uznání statutu osoby zdravotně znevýhodněné je nutné si samostatně zažádat a potvrzení statutu potvrzuje pouze správa sociálního zabezpečení. Lékařská zpráva na to rozhodně nestačí.
Zákon č. 435/2004 Sb. - Zákon o zaměstnanosti §67 odst. (5) písm. b:
Skutečnost, že je osobou se zdravotním postižením, dokládá fyzická osoba
- potvrzením nebo rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení v případě uvedeném v odstavci 2 písm. c) (tzn. potvrzením o uznání osoby zdravotně znevýhodněné)
Dobrý den Petře,
pokud jste byl uznán osobou zdravotně znevýhodněnou, tak vás o tom úřady mají povinnost písemně informovat. Z vašeho popisu se zdá, že se tak stalo. Nicméně nemáme v redakci lékařské vzdělání a proto to nemůžeme s určitostí potvrdit.
Dobrý den Kamilo,
chápu, že vaše situace je velmi obtížná. V prvé řadě potřebuje lékářské posudky ohledně vašeho zdravotního stavu. Zaměstnavatel je povinen respektovat závěry lékařského posudku vydaného v souladu s právními předpisy. Dejte si pozor, aby v něm bylo jasně vymezeno jaké konkrétní činnosti vám může zaměstnavatel přidělit. Pokud by i v takovém případě lékařský posudek nerepsketoval, můžete se obrátit na inspektorát práce, či změnit práci.
Dobrý den Eliško,
to není pravda. Zaměstnavatele stačí odkázat na §114 ZP (pracomat.cz/.../...)
(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
zaměstnavatel( Chráněná dílna) nám tvrdí,že ze zákona nám nemusí vyplácet mzdu za přesčasové hodiny když si je nestihneme do 3měsíců vybrat jako náh.volno a že tím hodiny propadají ve prospěch zaměstnavatele.Děkuji za odpověď
Dobrý den Franto,
zaměstnavatel vám musí zajistit práci v souladu s vaším zdravotním stavem. Pokud je doporučení lékaře, že můžete pracovat jen v jednosměnném provozu, musí vám zaměstnavatel takovou pozici nabídnout (pokud ji má).
Dobrý den Ivo,
můžete se obrátit třeba na Státní úřad inspekce práce - www.suip.cz
Dobrý den Ivo,
ano zaměstnavatel mjusí respektovat váš zdravotní stav a z něj plynoucí omezení (když jsou formálně potvrzeny lékařem).
Dobrý den Rio,
s takovou situací nemám zkušenosti, takže prosím odpověď berte jako náš názor k vaší situaci. Dokud soudem nebude rozhodnuto, že výpověď je neplatná, tak se považuje za platnou. Proto to doporučení evidence na úřadu práce a možnost hledání nové práce. I kdyby vám původní zaměstnavatel místo znova vytvořil, pravdepodobně ani on, ani vy nebude chtít ve spolupráci pokračovat, kvůli atmosféře vytvořené soudní sporem. Viděl bych to spíše na nějaké vyrovnání za ušlý plat, či něco podobného.
Dobrý den Dano,
během neplaceného volna za vás zaměstnavatel nic neplatí. Sama si musíte platit zdravotní pojištění a jelikož jste v tomto období bez příjmu (nepracujete), tak se tato doba ani nepočítá do důchodových let.
nevím o jak závažné potíže se jedná, takže nevím zda připadá v úvahu invalidní důchod. Jinak pokud nebudete v pracovní neschopnosti, je možnost evidence na úřadu práce. I když výše podpory bude dost nízká. Jaké jsou možnosti získání dalších dávek můžete rozebrat přímo s úředníky na ÚP. Věřím, že vám budou v této obtížné situaci nápomocní.
bohužel nevím, nejsem lékař. Doporučuji konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.
Chtěl jsem se zeptat jsem po ablaci WPW a mám kardiostimulátor, mám pracovní omezení, mám šanci na získání OZZ
Děkuji za odpověď
pokud jste nebyla během posledních dvou let zaměstnaná, tak se vám péče o dceru bude počítat jako tzv. náhradní doba pro účely sociálního pojištění. To znamená, že budete mít nárok na podporu, která bude v následující výši:
Po dobu prvních 3 měsíců ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházející kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu.
věřím, že šanci máte. Ekonomika je na vzestupu a mnoho zaměstnavatelů má vypsáno dost pozic. Vím, že to někdy je těžké. Obvzlášť ve vašem okrese, ale vytrvejte. Přeju vám hodně štěstí, ať brzy práci získáte.
teoreticky ano, můžete před zaměstnavatelem posudek lékaře zamlčet.Ale radím vám brát doporučení od lékaře vážně. Zdraví máte jen jedno.
pokud dle lékařského posudku nemůžete dále vykonávat práci, zaměstnavatel je povinen vás převést na jinou práci, kterou vykonávat můžete. Kdyby vám zaměstnavatel v době 15 dnů ode dne předložení posudku takto pracovat neumožnil, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr. Druhou možností je se zaměstnavatelem domluvit a ukončit pracovní poměr dohodou.
máte pravdu, že v případě dlouhodobé nemoci se dovolená krátí. Přesně je to popsáno v §223 ZP (pracomat.cz/.../...). Ten nás odkazuje na §212, který říká:
Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.
Podmínku vykonané práce po dobu alespoň 60 dní za kalendářní rok nesplňujete a proto platí:
Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.
Nevím jaký počet směn máte v zaměstnání, ale pro zjednodušení počítejme průměrně 21 za měsíc. To znamená, že jste zameškala cca 240 směn. Což by odpovídalo snížení dovolené o 8/12, tedy na čtvrinu. Takže zhruba 6 dnů dovolené za rok 2017.
jsem ozz,byla jsem na neschopence od 9.1 2017 do 31.12 2017 měla jsem 6dní staré dovolené a 25 dní za rok 2017,Můžete mi prosím říci kolik dovolené mi zbývá po odečtení za marodovaní?Děkuji Mirka
pokud váš zdravotní stav odůvodňuje pokračování pracovní neschopnosti (a přitom ne uznání invalidity), pak může být na základě vaší žádosti podpůrčí doba (výplata nemocenské) prodloužena na základě vyjádření posudkového lékaře prodloužena příslušnou Okresní správou sociálního zabezpečení. Podpůrčí doba může být prodloužena nejvýše o tři měsíce. Pokud se ani pak váš zdravotní stav nezmění, může se podpůrčí doba opětovně prodlužovat, avšak celkem maximálně o 350 dní.
jsem ozz a právě jsem ukončila na doporučení lékařky téměř po roce neschopenku z důvodu neplacení dalšího pokračování neschopenky ze strany sssz.Po jakém čase budu mít nárok na placenou neschopenku a jak se tato počítá.Mám potíže s klouby a páteří ,lékaři po roce ještě neoznačili přesnou diagnosu,takže ještě nemohu požádat o důchod a bez peněz zůstat nemohu.Děkuji a přeji zdraví a štěstí do nového roku Dana
Osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ), má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnost být nebo zůstat pracovně začleněný, vykonávat dosavadní povolání nebo využívat dosavadní kvalifikaci či získat novou, je podstatně omezena.
Osoba zdravotně postižená (OZP), zjednodušeně řečeno, sem patří lidé s uznaným invalidním důchodem.
pokud je možnost přeřazení na jinou pozici součástí pracovní smlouvy, pak na ni má zaměstnavatel právo. Samozřejmě u toho musí respektovat vaše zdravotní omezení.
K práci přesčas: Pokud si do tří měsíců náhradní volno nevyberete, má vám zaměstnavatel povinnost práci přesčas podle ZP proplatit. Viz § 114 2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
jsem ozz mám zkrácenou pracovní dobu(jen raní směna) pracuji jako švadlena,zaměstnavatel nám do pracovní smlouvy napsal,že musíme respektovat jeho nařízení při přeřazení na jinou pozici(když bude potřeba zastoupit uklizečku či jinou činnost na dílně nebo prodej na jarmarcích)Ať vykonáváme jakoukoli činnost máme stále stejný plat minimální.Jarmarky jsou většinou mimo běžnou pracovní dobu a hodiny se neproplácí musíme si je vybrat jako náhradní volno,pokud si je nestihneme po dobu 3měcíců vybrat nárok zaniká bez náhrady, může tak zaměstnavatel postupovat a máme nárok odmítnout prodej či úklid?Děkuji za odpověď
invalidita prvního stupně je od snížené pracovní schopnosti minimálně o 35% (viz www.pracomat.cz/.../339-invalidni-duchod.html). Pokud cítíte, že se vaše nemoc zhoršuje, tak je určitě vhodné nechat si vystavit aktuální posudek od lékaře a zjistit zda na invalidní důchod nebudete mít nárok.
zdravotní stav se stále zhoršuje můžu si zažádat o invalidní důchod?