Typy průkazů zdravotně postižených osob

Existují tři typy průkazů pro osoby se zdravotním postižením. Každý z nich přináší svému držiteli jisté výhody. Oficiální se nazývá průkaz mimořádných výhod.

Průkaz TP (těžké postižení)

 • Držitel má nárok na vyhrazené místo k sezení ve vlakových nebo autobusových spojích a také v MHD. Tento nárok se nevztahuje na místa vázané na konkrétní místenku.
 • Držitel průkazu TP nemá nárok na slevu jízdného. Musí si tedy svoji jízdenku zaplatit za plnou cenu.
 • Má právo na přednostní odbavení na úřadech, jestliže čekání ve frontě znamená dlouhé stání.
 • Majitel tohoto průkazu nemá nárok na parkovací kartu pro zdravotně postižené občany. Nesmí tedy parkovat na místech vyhrazených pro invalidy.

Průkaz ZTP (zvlášť těžké postižení)

 • Majitel tohoto průkazu má stejná práva jako u předešlého typu a navíc:
 • Bezplatnou přepravu v rámci MHD
 • 75% slevu na jízdné ve vlaku i autobuse
 • Může parkovat na místech pro invalidy
 • Má nárok na zřízení a označení výhradního parkovacího státí před svým domem (za toto vyznačení musí úřadu zaplatit)
 • Může stát v zákazu stání po dobu nezbytně nutnou k vyložení nebo naložení věcí, ale jeho automobil nesmí být překážkou na silnici
 • Může vjet do pěší zóny i do míst kde má vjezd povolena pouze dopravní obsluha
 • Zápis auta do registru motorových vozidel je pro něj bezplatný
 • Je osvobozen od ekologické daně
 • Má nárok na slevu na dani z příjmů, daňový odpočet na vyživované dítě a daňový bonus
 • Neplatí dálniční poplatky, tzn. s průkazem ztp se dálniční známka neplatí

Průkaz ZTP/P (zvlášť těžké postižení / průvodce)

 • Pro majitele tohoto průkazu platí všechny předchozí výhody a navíc:
 • Nárok na bezplatnou přepravu vodícího psa nebo průvodce
 • Sleva 50% na některé kulturní akce (např. kina, divadla ..)

Průkaz ZTP a ZTP/P a placené parkoviště

 • Pokud je provozovatelem stát, může parkování s platnou kartou zdarma. Pravidla pro parkování s parkovacím průkazem jsou schvalována radou konkrétního města a tudíž se mohou lišit. V praxi někde můžete parkovat zcela zdarma a jinde musíte za parkování platit.
 • Pokud je provozovatelem soukromá osoba, je nutné zaplatit cenu podle ceníku.

Jak získat průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P?

Na příslušném úřadu práce. Vzor formuláře pro vyplnění žádosti o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením je ke stažení zde. Po vyplnění formuláře se vaše žádost dostane k obvodnímu lékaři, který ji bude posuzovat. Pokud se osoba, která žádá o vydání průkazu mimořádných výhod není schopná pohybovat tak to může provést v tzv. zastoupení.

Zastupující osoba musí doložit ověřenou plnou moc, osobní doklady sebe i žadatelem, potvrzení obvodního lékaře a fotografii pasového formátu.

Průkaz mimořádných výhod a zahraničí

Všechny uvedené výhody platí v České Republice. V zahraničí nemusí platit vůbec, nebo omezeně. Při cestě do zahraničí si předem ověřte, zda tam platí. Např. na velvyslanectví dané země.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #30 Pracomat.cz 2020-07-03 11:37
Cituji Merinka:
Dobrý den.
Je mi 66 let a mám velké problémy s dýcháním, Parkinsona a mnoho dalších ...


Dobrý den Merinko,

spíše než o typ nemoci se jedná o celkový zdravotní stav člověka, který určuje nárok na ZTP. Pokud máte zdravotní problémy a domníváte se, že na ZTP máte nárok, doporučuji podat žádost přímo na Úřadu práce.
Citovat
0 #29 Merinka 2020-07-03 09:32
Dobrý den.
Je mi 66 let a mám velké problémy s dýcháním, Parkinsona a mnoho dalších pro-blému. Prosím o sdělení, zda bych mohla mít nárok na průkaz ZTP? Nepodařilo se mi nikde najít seznam nemocí, u kterých je možné požádat o průkazku.
Děkuji. Merinka
Citovat
0 #28 Pracomat.cz 2020-01-01 12:34
Cituji ria:
Průkazky TP jsou úplně k ničemu a i když tito lidé mají nemalé zdravotní problémy....


Dobrý den,

děkuji za příspěvek do diskuze. Je pravdou, že průkazky TP bohužel příliš výhod nepřináší. Věřím, že se tento stav v budoucnu zlepší, třeba v duchu směru, který naznačujete.
Citovat
0 #27 ria 2019-12-30 19:09
Průkazky TP jsou úplně k ničemu a i když tito lidé mají nemalé zdravotní problémy-NIKDO se o ně nezajímá!Stačí navštívit pár diskuzí a zeptat se OZZ lidí,jestli si průkazku TP vyzvedli,oni sami žádný finanční prospěch nemají(pouze jejich zaměstnavatel a zkuste se zeptat,jestli opravdu dostali nějakou prac.úlevu)K čemu je přednost v sezení MHD,když jich spousta může jezdit jen autem a kolik času strávíte po úřadech-aby byla přednost nutná??Takže,co udělal"stát"pro osoby TP--NIC,NIC,NIC a opět NIC!!!!!!!A stačilo tak málo...tím nemyslím nějakou finanční pomoc-třeba by stačil jen ten parkovací průkaz aby se i jim žilo trochu líp(to proto,že vidím tolik označených a prázdných míst pro invalidy,které nejsou využité a být mohly)
Citovat
0 #26 Pracomat.cz 2019-11-04 16:56
Cituji Robert Žákovič:
dobry den, na Vasem webu je uvedeno ....


Dobrý den Roberte,

děkujeme za upozornění, v textu byla chyba. Opraveno na správnou formulaci, která je: Pravidla pro parkování s parkovacím průkazem jsou schvalována radou konkrétního města a tudíž se mohou lišit. V praxi někde můžete parkovat zcela zdarma a jinde musíte za parkování platit.
Citovat
0 #25 Robert Žákovič 2019-11-04 09:30
dobry den, na Vasem webu je uvedeno, ze vozidlo s oznacenim ZTP a ZTP/P ma parkovani na statnich placenych zonach, je li misto pro invalidy obsazene, zdarma.Z jakych vychazite informaci?
Dekuji za odpoved
robert Zakovic
Citovat
0 #24 Pracomat.cz 2019-02-06 20:37
Cituji Simona Škarecká:
Dobrý den, můj 87 letý otec má české občanství a ZTP z Kanady kde bydlíme..


Dobrý den Simono,

nevím jak je to v Kanadě s označením vozidel pro invalidy, ale z vlastní zkušenosti vím, že v ČR se podobná označení z ostatních evropských zemí respektují. Nevím, kde se budete v ČR pohybovat, ale třeba Praha je na parkování v centru poměrně náročná a možná pro vás může být příjemnější cestovat taxíkem. Doporučil bych vám v tom případě využít spíše služeb typu Uber nebo Taxify, klasické pouliční taxíky v ČR mají stále bohužel poměrně špatnou pověst u cizinců.
Citovat
0 #23 Simona Škarecká 2019-02-06 20:19
Dobrý den, můj 87 letý otec má české občanství a ZTP z Kanady kde bydlíme. Přijedeme na 3 týdenní návštěvu do CZ v červnu a ptám se, jestli se může používat v půjčovním aute na parkování v místech pro invalidy. Potřebuje dostat od Vás dočasné ZTP platné v CZ? Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #22 Pracomat.cz 2018-09-24 20:33
Cituji Monika Bartákova:
Dobrý den, mám ID 1.st.Potrebovala bych vědět, kolik korun měsíčně si můžu přivydělat...


Dobrý den Moniko,

přesný limit na částku či počet hodin neexistuje. Můžete vykonávat práci, která je v souladu s vaším zdravotním omezením. Kupříklad jestli nemůžete stát delší dobu v kuse, ale sezení vám potíže nečiní, tak můžete mít sedavou práci klidně na plný úvazek.
Citovat
0 #21 Monika Bartákova 2018-09-24 16:09
Dobrý den, mám ID 1.st.Potrebovala bych vědět, kolik korun měsíčně si můžu přivydělat a event. kolik hodin týdně můžu odpracovat, abych o důchod nepřišla. Jsem v evidenci UP, ale za celých skoro pět let mi ohledně nalezení práce mi nepomohli. Moc Vám děkuji za odpověď. Jsem totiž v zoufale situaci, ziju sama a po zaplacení všech složenek mi na celý měsíc zůstávají dva tisíce Kč.
Citovat
0 #20 Pracomat.cz 2018-03-21 14:04
Cituji PeTrousil rericha:
Chtěl sem se zeptat zda mužů dostat kartu ZTP na dialyzo


Dobrý den,

nejsem lékař, takže nedokáži posoudit.
Citovat
0 #19 PeTrousil rericha 2018-03-21 12:04
Chtěl sem se zeptat zda mužů dostat kartu ZTP na dialyzo
Citovat
0 #18 Pracomat.cz 2018-02-07 16:23
Dobrý den,

tím myslím, že pokud by jste měl například zdravotní omezení "na záda", tak by jste neměl při práci zvedat těžké věci. Omezení na počet odpracovaných hodin zde není, spíše na charakter práce. Ale to je individuální po každou diagnózu.
Citovat
0 #17 Pepik 2018-02-06 20:16
Zdravím vás znamená to že nemůžu odpracovat víc jak 300 hodin ?
Citovat
+1 #16 Pracomat.cz 2018-02-06 16:53
Dobrý den,

pracovat můžete, ale je nutné respektovat omezení, které vyplývají z vašeho invalidního důchodu.
Citovat
0 #15 Pepik 2018-02-06 15:13
Dobrý den přeji chtěl bych se zeptat mám průkaz ZTP sem chodící nikoliv na vozíku pobiram plný invalidní důchod a tak se vás ptám mohl bych i přes to pracovat ?
Citovat
0 #14 Pracomat.cz 2018-01-14 12:12
Dobrý den Petře,

pokud mám správné informace, tak nárok na zřízení vyhrazeného parkování stanovuje vyhláška konkrétní městské části. A ve většině případů je pro držitele až ZTP/P. Doporučuji se informovat v u vaší městské části/obecního úřadu jak je to u vás. Třeba budete mít štěstí a je to povoleno i pro ZTP.
Citovat
0 #13 Petr 2018-01-13 23:43
Dobrý večer.
Prosím o Vaši fundovanou odpověď na můj dotaz.
Mám ZTP II. stupně a chci si požádat o vyhrazené
parkování s
mou SPZ .
Mám velké problémy s hybností páteře a s chůzí (používám
franc.hole) a navíc jsem těžce sluchově postižen (na obě uši
naslouchátka).
Dle mého předběžného průzkumu prý pouhý průkaz ZTP
nezakládá nárok na vyhrazené místo, ale se ZTP/P je možné
místo přidělit. Moc děkuji za odpověď, Petr.
Citovat
0 #12 Pracomat.cz 2017-11-30 16:51
Dobrý den Josefe,

vím, že je to obtížné, ale ideální řešení je domluvit se zaměstnavatelem na pracovní pozici a náplni, kterou můžete vykonávat i se zdravotním omezením.
Citovat
+1 #11 Josef 2017-11-30 10:40
Dobrý den
byl mi přiznám důchod 3. stupně na 1 rok. Zaměstnavatel by mne rád viděl v práci (jsem technik - manipulant) neb marodím již 9 měsíců. Vím že práci nezvládnu (TEP kolene přeoperovaná a druhé koleno silně poškozené)ale za 2. měsíce mi končí nemocenská a z důchodu rodina nevyžije. Děkuji Josef
Citovat
+1 #10 Pracomat.cz 2017-10-25 09:09
Dobrý den Renato,

na úřad práce se nahlásit můžete. Nárok na podporu budete mít, pokud jste za poslední dva roky, alespoň jeden rok pracovala (platila sociální pojistění). Co se týče nároku na ZTP, tak není přímo navázán na invalidní důchod, ale má tyto kritéria:

Průkaz ZTP náleží osobám s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.
Citovat
-1 #9 Renata 2017-10-24 13:08
Dobry den ,byl me priznan ducod prvniho stupne.Mam prosim narok na prukaz ZTP?A muzu se prihlasit na Ūřad prace a zazadat o prispevek v nezamestnanosti.Dekuji
Citovat
+1 #8 Pracomat.cz 2017-10-20 18:06
Dobrý den Ireno,

o možnosti získání konkrétních dávek promluvte se svojí sociální úřednicí. Na základě znalosti vaší situace vám pomůže s jejich získáním. Při zvýšení stupně invalidity, by mělo dojít i ke zvýšení invalidního důchodu.
Citovat
+1 #7 Irena Bímová 2017-10-20 09:19
Dobrý den chtěla bych se zeptat,přiznali mi in.duch.2stupně mám nějaké možnosti příspěvek na péči atd..a jak je možnéjsem měla 1 Teď mi dali 2 stupeň ale vůbec se mi nezvedl důchod mám pořád stejně důchod beru od roku 2007.Děkuji za odpověď.
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2017-08-16 14:17
Dobrý den Jiří,

oficiální název je příspěvek na mobilitu, píšeme o něm zde: pracomat.cz/.../...

Jako majitel průkazu ZTP na něj budete mít nárok.
Citovat
+1 #5 Jiří 2017-08-16 13:31
Dobrý den,byl mi přiznán průkaz ZTP s informacemi o výhodách.Mám nárok na příspěvek na benzín?Děkuji za odpověd
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2017-07-22 10:37
Dobrý den Kristýno,

průkazy pro zdravotně postižené nejsou přímo vázány na invalidní důchod, ale mají jiná kritéria, více na: ligavozick.skynet.cz/.../...

Určitě bychom si na vašem místě o kartičku zažádali, minimálně získáte předností odbavení na úřadech s průkazem TP.
Citovat
+4 #3 Kristýna 2017-07-22 08:25
Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám invalidní důchod prvního stupně a říkali mi že si mám zkusit zažádat o nějakou kartičku. Má cenu to zkoušet. Jsem po operaci páteře a jen tak cestovat třeba autobusem nemůžu pouze autem. Předem děkuji za Vaši odpověď
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2016-10-17 20:25
Dobrý den Marcelo,

pracovat můžete, ale měla by jste vykonávat práci s ohledem na svoje zdravotní omezení. Tedy méně než 1/3 klasického pracovního úvazku a nemělo by se jednat o žádnou fyzicky náročnou práci.
Citovat
0 #1 MARCELA 2016-10-17 13:33
DOBRÝ DEN DOSTALA JSEM DUCHOD 3 STUPNĚ INVALITIDY 75%MUŽU PRACOVAT DĚKUJI
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]