Typy průkazů zdravotně postižených osob
Existují tři typy průkazů pro osoby se zdravotním postižením. Každý z nich přináší svému držiteli jisté výhody. Oficiální se nazývá průkaz mimořádných výhod. Z pohledu legislativy pokrývá tuto oblast Zákon o zaměstnanosti.
Průkaz TP (těžké postižení)
- Držitel má nárok na vyhrazené místo k sezení ve vlakových nebo autobusových spojích a také v MHD. Tento nárok se nevztahuje na místa vázané na konkrétní místenku.
- Držitel průkazu TP nemá nárok na slevu jízdného. Musí si tedy svoji jízdenku zaplatit za plnou cenu.
- Má právo na přednostní odbavení na úřadech, jestliže čekání ve frontě znamená dlouhé stání.
- Majitel tohoto průkazu nemá nárok na parkovací kartu pro zdravotně postižené občany. Nesmí tedy parkovat na místech vyhrazených pro invalidy.
Průkaz ZTP (zvlášť těžké postižení)
- Majitel tohoto průkazu má stejná práva jako u předešlého typu a navíc:
- Bezplatnou přepravu v rámci MHD
- 75% slevu na jízdné ve vlaku i autobuse
- Může parkovat na místech pro invalidy
- Má nárok na zřízení a označení výhradního parkovacího státí před svým domem (za toto vyznačení musí úřadu zaplatit)
- Může stát v zákazu stání po dobu nezbytně nutnou k vyložení nebo naložení věcí, ale jeho automobil nesmí být překážkou na silnici
- Může vjet do pěší zóny i do míst kde má vjezd povolena pouze dopravní obsluha
- Zápis auta do registru motorových vozidel je pro něj bezplatný
- Je osvobozen od ekologické daně
- Má nárok na slevu na dani z příjmů, daňový odpočet na vyživované dítě a daňový bonus
- Neplatí dálniční poplatky, tzn. s průkazem ztp se dálniční známka neplatí
Průkaz ZTP/P (zvlášť těžké postižení / průvodce)
- Pro majitele tohoto průkazu platí všechny předchozí výhody a navíc:
- Nárok na bezplatnou přepravu vodícího psa nebo průvodce
- Sleva 50% na některé kulturní akce (např. kina, divadla ..)
Průkaz ZTP a ZTP/P a placené parkoviště
- Pokud je provozovatelem stát, může parkování s platnou kartou zdarma. Pravidla pro parkování s parkovacím průkazem jsou schvalována radou konkrétního města a tudíž se mohou lišit. V praxi někde můžete parkovat zcela zdarma a jinde musíte za parkování platit.
- Pokud je provozovatelem soukromá osoba, je nutné zaplatit cenu podle ceníku.
Jak získat průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P?
Na příslušném úřadu práce. Vzor formuláře pro vyplnění žádosti o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením je ke stažení zde. Po vyplnění formuláře se vaše žádost dostane k obvodnímu lékaři, který ji bude posuzovat. Pokud se osoba, která žádá o vydání průkazu mimořádných výhod není schopná pohybovat tak to může provést v tzv. zastoupení.
Zastupující osoba musí doložit ověřenou plnou moc, osobní doklady sebe i žadatelem, potvrzení obvodního lékaře a fotografii pasového formátu.
Průkaz mimořádných výhod a zahraničí
Všechny uvedené výhody platí v České Republice. V zahraničí nemusí platit vůbec, nebo omezeně. Při cestě do zahraničí si předem ověřte, zda tam platí. Např. na velvyslanectví dané země.
Komentáře
Dobrý den Tomáši,
poslední informaci co k tomuto tématu mám, je že o tom, jak budou lidé ve třetím stupni invalidního důchodu prokazovat nárok na slevu, vedou debatu ministerstvo dopravy s ministerstvem práce a sociálních věcí.
Osobně myslím, že by mělo stačit příslušnou OSSZ požádat o vystavení potvrzení o pobírání invalidního důchodu - viz. eportal.cssz.cz/.../...
Dekuji za radu a pomoc v teto zalezitosti. Na hromadne doprave zavisi ma dosazitelnost uradu, doktoru, lekaren a celkove nakup potravin a potreb pro zivot.
S pozdravem Tomas.
Dobrý den Andreo,
je mi líto Vaší situace, ale obávám se, že jste chtěla kontaktovat přímo správu sociálního zabezpečení. Ta je jediná, kdo Vám může na uvedené otázky odpovědět. Pro kontakty na ni se podívejte na: www.pracomat.cz/poradna/cssz.html
Dobrý den Merinko,
spíše než o typ nemoci se jedná o celkový zdravotní stav člověka, který určuje nárok na ZTP. Pokud máte zdravotní problémy a domníváte se, že na ZTP máte nárok, doporučuji podat žádost přímo na Úřadu práce.
Je mi 66 let a mám velké problémy s dýcháním, Parkinsona a mnoho dalších pro-blému. Prosím o sdělení, zda bych mohla mít nárok na průkaz ZTP? Nepodařilo se mi nikde najít seznam nemocí, u kterých je možné požádat o průkazku.
Děkuji. Merinka
Dobrý den,
děkuji za příspěvek do diskuze. Je pravdou, že průkazky TP bohužel příliš výhod nepřináší. Věřím, že se tento stav v budoucnu zlepší, třeba v duchu směru, který naznačujete.
Dobrý den Roberte,
děkujeme za upozornění, v textu byla chyba. Opraveno na správnou formulaci, která je: Pravidla pro parkování s parkovacím průkazem jsou schvalována radou konkrétního města a tudíž se mohou lišit. V praxi někde můžete parkovat zcela zdarma a jinde musíte za parkování platit.
Dekuji za odpoved
robert Zakovic
Dobrý den Simono,
nevím jak je to v Kanadě s označením vozidel pro invalidy, ale z vlastní zkušenosti vím, že v ČR se podobná označení z ostatních evropských zemí respektují. Nevím, kde se budete v ČR pohybovat, ale třeba Praha je na parkování v centru poměrně náročná a možná pro vás může být příjemnější cestovat taxíkem. Doporučil bych vám v tom případě využít spíše služeb typu Uber nebo Taxify, klasické pouliční taxíky v ČR mají stále bohužel poměrně špatnou pověst u cizinců.
Dobrý den Moniko,
přesný limit na částku či počet hodin neexistuje. Můžete vykonávat práci, která je v souladu s vaším zdravotním omezením. Kupříklad jestli nemůžete stát delší dobu v kuse, ale sezení vám potíže nečiní, tak můžete mít sedavou práci klidně na plný úvazek.
Dobrý den,
nejsem lékař, takže nedokáži posoudit.
tím myslím, že pokud by jste měl například zdravotní omezení "na záda", tak by jste neměl při práci zvedat těžké věci. Omezení na počet odpracovaných hodin zde není, spíše na charakter práce. Ale to je individuální po každou diagnózu.
pracovat můžete, ale je nutné respektovat omezení, které vyplývají z vašeho invalidního důchodu.
pokud mám správné informace, tak nárok na zřízení vyhrazeného parkování stanovuje vyhláška konkrétní městské části. A ve většině případů je pro držitele až ZTP/P. Doporučuji se informovat v u vaší městské části/obecního úřadu jak je to u vás. Třeba budete mít štěstí a je to povoleno i pro ZTP.
Prosím o Vaši fundovanou odpověď na můj dotaz.
Mám ZTP II. stupně a chci si požádat o vyhrazené
parkování s
mou SPZ .
Mám velké problémy s hybností páteře a s chůzí (používám
franc.hole) a navíc jsem těžce sluchově postižen (na obě uši
naslouchátka).
Dle mého předběžného průzkumu prý pouhý průkaz ZTP
nezakládá nárok na vyhrazené místo, ale se ZTP/P je možné
místo přidělit. Moc děkuji za odpověď, Petr.
vím, že je to obtížné, ale ideální řešení je domluvit se zaměstnavatelem na pracovní pozici a náplni, kterou můžete vykonávat i se zdravotním omezením.
byl mi přiznám důchod 3. stupně na 1 rok. Zaměstnavatel by mne rád viděl v práci (jsem technik - manipulant) neb marodím již 9 měsíců. Vím že práci nezvládnu (TEP kolene přeoperovaná a druhé koleno silně poškozené)ale za 2. měsíce mi končí nemocenská a z důchodu rodina nevyžije. Děkuji Josef
na úřad práce se nahlásit můžete. Nárok na podporu budete mít, pokud jste za poslední dva roky, alespoň jeden rok pracovala (platila sociální pojistění). Co se týče nároku na ZTP, tak není přímo navázán na invalidní důchod, ale má tyto kritéria:
Průkaz ZTP náleží osobám s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti. Těžkým funkčním postižením orientace se rozumí stav, kdy osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna spolehlivé orientace v domácím prostředí a v exteriéru má značné obtíže.
o možnosti získání konkrétních dávek promluvte se svojí sociální úřednicí. Na základě znalosti vaší situace vám pomůže s jejich získáním. Při zvýšení stupně invalidity, by mělo dojít i ke zvýšení invalidního důchodu.
oficiální název je příspěvek na mobilitu, píšeme o něm zde: pracomat.cz/.../...
Jako majitel průkazu ZTP na něj budete mít nárok.
průkazy pro zdravotně postižené nejsou přímo vázány na invalidní důchod, ale mají jiná kritéria, více na: ligavozick.skynet.cz/.../...
Určitě bychom si na vašem místě o kartičku zažádali, minimálně získáte předností odbavení na úřadech s průkazem TP.
pracovat můžete, ale měla by jste vykonávat práci s ohledem na svoje zdravotní omezení. Tedy méně než 1/3 klasického pracovního úvazku a nemělo by se jednat o žádnou fyzicky náročnou práci.