Rozhodnout se na jakou školu jako rodič pošlete svoje dítě, je jedno z nejtěžších rozhodnutí rodičovské kariéry. Jaké jsou nejdůležitější faktory při výběru správného vzdělání pro vaše dítě?

 
 

Důležité je nepodcenit výběr té správné školky 

Může se zdát, že je ještě příliš brzy, ale uvědomte si že než vaše dítě přijde do školky, je zvyklé pohybovat se v prostředí lidí, kteří ho milují - rodiče, sourozenci a příbuzní. Vztah pedagogů ve školce k dítěti má extrémně silný vliv na další vývoj osobnosti dítěte. Obzvláště s ohledem na množství času, které dítě ve školce stráví. Proto chcete pro své dítě už v mateřské školce učitele, který se zajímá o rozvoj dítěte a má k nim kladný vztah. V ideálním případě by měl být schopný identifikovat silné stránky malých dětí a dále je rozvíjet, stejně jako rozpoznat příležitosti k dalšímu rozvoji dětí a pracovat na jejich zlepšení. Chcete učitele, který je pyšný na úspěchy a pokroky svých žáků a má z nových znalostí a dovedností, které děti získají stejnou radost jako jejich rodiče. Dejte si pozor na příliš autoritářské vyučující. Autoritu si dobrý učitel získá i jinak než přehnanou přísností, tvrdostí a tím že na děti křičí příkazy co nesmí nebo co naopak musí. Pokud se vám takového vyučující povede pro vaše dítě obstarat, tak máte napůl vyhráno a víte, že jste pro jeho rozvoj udělali co nejvíce bylo možné.

Další oblastí, která je v dnešní době plné počítačů. mobilů a tabletů často opomíjena je četba a budování slovní zásoby. Vaše dítě by mělo být obklopeno slovy už od svých velmi mladých let. Právě v tomto věku jsou děti nejvíce vnímavé a schopné učit se každý den ohromující množství nových informací. Ještě něž se děti samotné naučí číst, tak tím že jim budete číst vy posouváte obrovským způsobem rozvoj jejich dalšího vědění. Prostřednictvím knih dítě naučíte široké spektrum nových znalostí a slov, s kterými by se jen těžko jinak setkali.

 
 

Matematika

jen málokdo z nás ji ve škole miloval, ale v průběhu času si většina z nás uvědomila, jak důležitý tento předmět byl a v kolika oborech lidského vědění se matematika používá. S jednoduchými počty a názornou ukázkou na jablkách a pomerančích můžeme začít i v předškolním věku. Základní vztahové poměry jako více, méně, stejně jsou také vhodným základem, který dítě může získat už v předškolním věku. Opět je ideální ilustrovat tyto vztahy na příkladech: tři pomeranče je méně než dvě jablka. Seznamování se s matematikou lze zařadit do běžných denních činností jako je například snídaně, kdy můžete počítat jednotlivá sousta nebo počet hrnků s čajem na stole. Vy sami jste v matematice nikdy dobří nebyli nebo vás nebavila? Neříkejte to svým dětem. Matematické základy jim vysvětlit dokážete a je tu šance, že je touha po dalším poznání a vědomostech pohltí natolik, že se pro tuto oblast zapálí sami. Matematika není o talentu, je to dovednost jako každá jiná, kterou rozvíjíte především důkladným a častým tréninkem stejně jako například svaly. Při výběru správného učitele pro vaše dítě se přesvědčte i o jeho vztahu k matematice. Určitě nechcete pedagoga, který k matematice nemá pozitivní vztah.

Další věc, kterou by jste měli brát při výběru školy pro své dítě v potaz, je možnost fyzického vyžití. V předchozích dvou odstavcích jsme probírali důležitost matematiky a jazyka, jako základních kamenů vzdělání. Rozvoj motorických a sportovních dovedností je rovněž důležitý a navíc poskytuje dětem možnost relaxace a odpočinku od studia. Pochopitelně i zde je velmi důležitá osoba vyučujícího, spousta z vás si ze svých mladých let vybaví učitele tělocviku, kteří dokázali tento předmět znechutit i lidem co sport a pohyb milovali. Rozhodně vám ale doporučujeme zapřemýšlet nad volbou školy, pokud v jejím okolí není žádné hřiště nebo prostory pro sportovní vyžití vašich dětí.

 
 

Vyučující

Jak jsme již několikrát zmínili, osoba která má na vaše dítě obrovský vliv je jeho vyučující. Skvělý učitel nejen naučí vše co je v osnovách, ale může v dítěti probudit touhu po dalším vzdělání a nasměrovat ho na cestu, která ho baví. Je úplně jedno zda to bude čeština, matematiky, fyzika nebo fotbal. Každé dítě je unikátní a má talent pro něco jiného. Kvalitní učitel tento  talent rozpozná a nechá dítě růst a zlepšovat se. Ne nadarmo se říká, že člověk dělá nejlépe to co miluje. U dětí to platí dvojnásob. Nebojte se si s potenciálními učiteli svých dětí promluvit, jednak se přesvědčíte zda jsou pro vaše děti opravdu tím pravým a druhak jim můžete o svém dítěti prozradit jeho silné a slabé stránky a vyučující může rychleji začít s jejich rozvojem a zlepšováním.

V naší republice si již delší dobu můžete vybrat mezi soukromými a státními školami. Rozhodně nejde plošně říct, že jeden typ je lepší než druhý. Doporučujeme se na konkrétní školu zeptat svých známých, kolegů v práci nebo si udělat průzkum na internetu. Ve chvíli kdy nad danou školou budete konkrétně uvažovat, běžte se přesvědčit na vlastní oči na den otevřených dveří nebo si domluvte schůzku. Vzdělání vašich dětí je důležitá věc a čas věnovaný jeho výběru se vám rozhodně vyplatí.

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected].