Kolik je sirotčí důchod? Kdo má nárok na sirotčí důchod? Můžete mít zároveň sirotčí důchod a brigádu? Jak požádat o sirotčí důchod? Pokud vás toto téma zajímá, pokračujte ve čtění článku a získáte potřebné odpovědi.

 
 

Co je to sirotčí důchod

Jedná se o důchodovou dávku, která je určena pro nezaopatřené dítě po jednom nebo obou zemřelých rodičích. Sirotčí důchod je možné požívat do 26ti let, pokud příjemce tohoto důchodu studuje. Standardně sirotčí důchod končí ukončením povinné školní docházky. Na sirotčí důchod nemá nárok osoba, která je zároveň příjemce invalidního důchodu třetího stupně.

Sirotčí důchod od 1.1.2022

Nárok na sirotčí důchod nevzniká automaticky a musí být splněny podmínky pro jeho získání. Přesné podmínky pro získání sirotčího důchodu v roce 2022 jsou následující:

 • Pokud zemře rodič nebo osvojitel dítěte
 • Nebo pokud zemře osoba, která převzala dítě do náhradní rodičovské péče na základě rozhodnutí soudu

Druhou podmínkou je zda zemřelá osoba pobírala starobní důchod nebo invalidní důchod.

 • Pokud zemřelá osoba měla nárok na starobní nebo invalidní důchod, tak automaticky vzniká nárok i na siročí důchod.
 • Pokud zemřela osoba neměla nárok na starobní nebo invalidní důchod, tak záleží zda má splněnu potřebnou délku pojištění pro nárok na starobní důchod nebo podmínky pro nárok na invalidní důchod.
  • Pokud je zemřelý mladší 38 let, ČSSZ zjišťuje zda za posledních 10 let před úmrtím odváděl sociální pojištění po dobu alespoň 2,5 let.
  • Pokud je zemřelý starší 38 let, prodlužuje se lhůta na 5 let pojištění z posledních 20ti let před smrtí.
  • Pokud tato podmínka splněna není ČSSZ zjišťuje zda zemřelá osoba v době úmrtí nedosáhla důchodového věku. Pokud ano nárok na sirotčí důchod rovněž vzniká.
  • V případě, že důvodem smrti byl pracovní úraz, doba pojištění se vůbec nebere v potaz a nárok na sirotčí důchod vzniká.

Po splnění těchto podmínek má nezaopatřené dítě do maximálně 26ti let věku (za splnění podmínek uvedených v předchozím odstavci) nárok na tuto důchodovou dávku. Sirotčí důchod byl stejně jako ostatní důchody pro rok 2022 valorizován.

 
 

Žádost o sirotčí důchod 

Stejně jako u ostatních forem důchodu se žádost o sirotčí důchod podává na pobočce České správy sociálního zabezpečení, pod kterou přísluší místo vašeho trvalého bydliště. V případě, že žadatel o sirotčí důchod nedosáhl 18ti let, tak za něj žádost o sirotčí důchod podává jeho zákonný zástupce. Vzor žádosti o sirotčí důchod není veřejně dostupný stejně jako žádný formulář na vyplácení sirotčích duchodů, při návštěvě pobočky ČSSZ s vámi pověřený pracovník vše vyplní přímo na místě.

Při žádosti o sirotčí důchod budete potřebovat určitě následující doklady: rodný list sirotka, úmrtní list zemřelého, v případě že sirotek studuje tak potvrzení o studiu, občanský průkaz pokud je starší 15ti let. Další doklady týkající se zemřelého si od vás může vyžádat pracovník ČSSZ, např. doklady o studiu, doklady o evidenci na úřadu práce atd.. 

Pokud chcete aby výplata sirotčího důchodu probíhala na váš účet, doporučujeme předem vyplnit tento formulář.

Rozhodnutí o sirotčím důchodu vystavuje ČSSZ a zasílá ho formou doporučeného dopisu. Pokud s tímto rozhodnutím nesouhlasíte, můžete se proti rozhodnutí podat námitku - v  odkazovaném článku je to uvedeno na příkladu starobního důchodu, ale náležitosti jsou stejné. 

Výpočet sirotčího důchodu

Výše sirotčího důchodu je určena dvěmi složkami - základní a procentní výměrou. Pro rok 2022 činí výše základní výměry pro sirotčí důchod 3 900 Kč za měsíc. Výše procentní výměry sirotčího důchodu je stanovena jako 40% ze starobního nebo invalidního důchodu, na který by měl zemřelý nárok v době smrti.

Jak jsme zmiňovali při výpočtu starobního důchodu, jedná se o poměrně komplikovaný výpočet ke kterému má všechny podklady ČSSZ. Pokud od ní zjistíte výši starobního nebo invalidního důchodu zemřelého (případni ji sami znáte), kalkulačka pro výpočet sirotčího důchodu pro rok 2022 je snadná - 3 900 + (0,4 * výše procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu zemřelého). Příklad: pokud byl starobní důchodu zemřelého 10 000 Kč, pak sirotčí důchod je 3 900 + (0,4 * (10 000 - 3  900)) = 6 340 Kč

Sirotčí důchod a práce 

Jako příjemce sirotčího důchodu můžete vykonávat výdělečnou činnost v jakémkoliv rozsahu, za předpokladu že jste studentem denního studia. V případě, že studujete kombinované nebo dálkové studium, můžete při sirotčím důchodu pracovat jen do míry, kdy tato činnost nezákládá účast na sociálním pojištění. Rozhodná částka příjmů, po jejímž dosažení musíte pojištění platit je pro rok 2022 93 387 . Pokud pobíráte podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci, nemáte na sirotčí důchod nárok. Sirotčí důchod může podléhat dani z příjmů, hranice příjmů od které dochází ke zdanění jsou ale velmi vysoké.

 
 

Sirotčí důchod a ukončení školy

Nárok na sirotčí důchod má sirotek za měsíc ve kterém ukončí maturitní zkoušku a měsíc po něm následující - za předpokladu že dále nepokračuje ve studiu na vysoké škole. Pokud na vysokou jde, platí to samé - nárok na sirotčí důchod je za měsíc ve kterém došlo ke státní závěrečné zkoušce a za měsíc po něm následující. Pochopitelně v daném období nesmí sirotek pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo překonat rozhodnou částku příjmů pro platbu sociálního pojištění - 93 387 Kč za rok 2022.

Výdaje na sirotčí důchod

V tisících Kč.

Rok Výše výdajů na sirotčí důchod
2008 3 065 809
2009 3 254 125 
2010  3 213 717 
2011 3 300 560 
2012  3 341 108 
2013  3 358 474 
2014  3 294 012 
2015  3 266 175 
2016 3 177 131
2017 3 146 834
2018 3 208 641
2019 3 517 094
2020 3 840 357

Zdroj: Statistická ročenka - výdaje na důchody 

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #4 Pracomat.cz 2019-05-23 15:56
Cituji radka:
Dobry den ,od zari 2018 jsem student denniho studia pobiram sirotci ...


Dobrý den Radko,

vy jste současně studentem denního studia a zároveň jste na ÚP? Pokud máte status studenta a tedy i placené zdravotní pojištění, není důvod pro evidenci na ÚP bez podpory. Sirotčí důchod vám bude vyplácen do té doby, dokud budete tzv. nezaopatřené dítě. Tzn. max 26 let, pokud se připravujete na další povolání (chodíte na denní studium).
Citovat
0 #3 radka 2019-05-23 08:28
Dobry den ,od zari 2018 jsem student denniho studia pobiram sirotci duchod , v te dobe sem byla jeste i na rodicovske dovolene , jenze ta mi ted skoncila a na UP mi bylo oznameno ze narok na pdopru mam ale mam se nechat pak na vlastni zadost nechat vyradit jenze me zajima muze to vubec byt takhle kdyz sem na pracaku a pobiram duchod nemuzou mi pak to sirotci vzit ? ja sem volala i na cssz tam mi bylo oznameno pokud jsem student denniho studia tak pak to nevadi jenze ja bych nerada aby byly pak probelmy nejake dekuji za odpoved
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2016-11-29 16:49
Dobrý den Zuzano,

předpokládáme že váš otec byl v době úmrtí mladší než 38 let, v tomto případě ČSSZ zjišťuje zda za posledních 10 let před úmrtím odváděl sociální pojištění po dobu alespoň 2,5 let.

Pokud tuto podmínku nesplňuje, pak bohužel nemáte na důchod nárok, zákon je v tomto případě nekompromisní. Pokud by byl starší 38 let, je potřebná doba pojištění 5 let, z posledních 20ti let kdy pracoval/podnikal.
Citovat
0 #1 Zuzana 2016-11-28 13:48
Dobrý den, mám 16 let a otec mi zemřel, když mi byly pouhé 3 roky od té doby nepobírám žádný siročí důchod, protože otec sice podnikal ale sociální pojištění platil 2 roky a právě proto mi důchod nechtějí přiznat... chtěla bych se zeptat jestli se něco změnilo či nějakou poradu co bych měla udělat abych důchod dostavala nebo jestli je tu nějaká náděj předem Děkuji :)
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]