Co je to předčasný důchod a kdy na něj máte nárok? Jak je to se zdravotní pojištěním u předčasného důchodu? Můžete mít zároveň předčasný důchod a přivýdělek? Můžete u předčasného důchodu podnikat? Jak podat žádost o předčasný starobní důchod? Pokud vás zajímá odpověď na tyto otázky, tak pokračujte ve čtení našeho textu.

Předčasný starobní důchod od 1.1.2018

Předčasný důchod umožňuje odejít do penze dříve, přináší sebou ale i nevýhody. Ta hlavní spočívá v krácení předčasného důchodu. Nedojde jen ke zkrácení předčasného důchodu, ale v budoucnu i běžného starobního důchodu. Důležité je také vědět, že na předčasný starobní důchod není nárok zpětně. Bude vám vyplácen až od dne jeho schválení. Žádost o předčasný důchod se podává písemně na ČSSZ.

 

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu

Pokud máte nárok na odchod do starobního důchodu v 63 letech nebo později, můžete do předčasného důchodu poté co dosáhnete věku 60ti let.

Pokud máte nárok na odchod do starobního důchodu v 63 letech nebo dříve, můžete do předčasného důchodu maximálně o 3 roky dříve před nárokem na běžný starobní důchod.

Nezbytnou podmínkou v obou případech je dostatečná doba sociálního pojištění. která je nutná pro řádný starobní důchod.

Výpočet předčasného starobního důchodu

Výpočet výše předčasného důchodu je poměrně komplexní záležitost, kterou provádí ČSSZ - Česká správa sociálního zabezpečení. Ta má totiž informace o výši vašich příjmů a odvodů sociálního pojištění a proto může přesně spočítat výši předčasného důchodu, kterou by jste pobírali. Tento výpočet můžete provést i sami, ale je velmi pracný a potřebujete informativní osobní list důchodového pojištění. Proto místo důchodové kalkulačky pro předčasný důchod doporučujeme návštěvu ČSSZ.  Informativní list důchodového pojištění vám ČSSZ zdarma zašle, pokud si ho vyžádáte. Předčasný důchod byl stejně jako ostatní formy důchodů pro tento rok valorizován. Zde přinášíme přehled valorizace důchodů v roce 2018.

Krácení při předčasném důchodu

O kolik vám bude důchod krácen odchodem do předčasného důchodu opět záleží na mnoha faktorech. Pro představu řekněme že máte nárok na starobní důchod ve výši 10 000 Kč. Při odchodu do předčasného starobního důchodu o 3 roky dříve bude jeho výše krácena přibližně o 1 800 Kč, při odchodu od 1 rok dříve bude jeho výše krácena cca o 500 Kč.

Práce v předčasném důchodu

V průběhu předčasného důchodu můžete vykonávat výdělečnou činnost, ale má to jeden háček. Nesmí zakládat účast na sociálním pojištění. V případě, že by výdělek účast na sociálním pojištění zakládal, museli by jste příjem z předčasného důchodu vracet, protože na něj nemáte nárok. Jaké jsou tedy povolené formy příjmu a jejich výše?

1) Předčasný důchod a dohoda o provedení práce - u jednoho zaměstnavatele si můžete vydělat maximálně 10 000 Kč měsíčně, aby byly splněny podmínky pro výplatu předčasného starobního důchodu. Celkový počet odpracovaných hodin u všech zaměstnavatelů nesmí být větší než 300 hodin.

2) Předčasný důchod a dohoda o pracovní činnosti - tuto formu přivýdělku při předčasném důchodu doporučujeme nejméně. Obecně platí, že je možné si takto vydělat až 2 499 Kč, ale pokud by jste se pro tuto formu zaměstnání rozhodli vždy doporučujeme zkonzultovat s ČSSZ a ujistit se, že vám kvůli relativně malému přivýdělku nevznikne povinnost vracet předčasný důchod.

3) Předčasný důchod a OSVČ - Pokud pobíráte předčasný důchod a zároveň podniká, je toto podnikáno automaticky bráno jako OSVČ vedlejší. Pak je důležitá tzv. rozhodná částka, při jejím dosažení už musíte platit sociální pojištění. Pro každý rok se obvykle mění a výše rozhodné částky v roce 2018 je 71 950 Kč. Pokud váš příjem z OSVČ dosáhne této částky nebo vyšší, pak musíte vracet důchod za celý rok. Pozor na dodržení rozhodné částky si musíte dát i v roce, ve kterém získáte nárok na standardní starobní důchod.

Zpět na přehled důchodů v ČR.

 

Komentáře  

0 #2 Pracomat.cz 2018-06-25 09:32
Cituji Aleš Rod:
Dobrý den,2.7.2018odcházím do předčasnho důchodu...


Dobrý den Aleši,

ano máte, ale dejte si pozor na celkovou výši příjmů z OSVČ za tu část roku, kdy už jste v předčasném důchodu. Viz. poslední odstavec článku: "Předčasný důchod a OSVČ"
Citovat
0 #1 Aleš Rod 2018-06-23 09:41
Dobrý den,2.7.2018odcházím do předčasnho důchodu.Do 30.6.2018pracuji jako Osvč s výdělkem 19000kč.Mám nárok na výplatu důchodu od července2018?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit