Vykonávala jste určitou práci a po návratu z rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nabízí jinou. Je to v pořádku a má na to právo?

Zákoník práce (§ 47) stanovuje, že zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené či zaměstnanec nebo zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené, mají právo na svoji původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

Z toho vyplývá, že mohou nastat tyto varianty:

  1. původní místo stále existuje a zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit na toto místo
  2. původní místo neexistuje, zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit podle sjednané práce v rámci pracovní smlouvy
  3. původní místo neexistuje a neexistuje ani pozice ve firmě, která by měla shodnou náplň práce s pracovní smlouvou zaměstnance. Zaměstnavatel nabídne zaměstnanci jinou pracovní pozici. Jelikož se jedná o změnu pracovní smlouvy, musí s ní zaměstnanec souhlasit.
  4. pokud s novou pracovní pozicí (která neodpovídá původní pracovní smlouvě) zaměstnanec nesouhlasí, dochází zpravidla k výpovědi (překážky na straně zaměstnavatele) ze strany zaměstnavatele a zaměstnanci náleží odstupné (pokud na něj má zákonný nárok). Do skončení pracovního poměru (tedy během výpovědní doby) náleží zaměstnanci náhrada mzdy či platu ve výši 100 % průměrného výdělku.

Samozřejmě je možné rozvázat pracovní poměr i dohodou, ale zde mějte na paměti, aby dohoda obsahovala stejné výhody, které v takové situaci plynou z výpovědi. Tedy odstupné a zejména jeho výši (délku).

Zákaz výpovědi platí v tzv. ochranné době. Tou je například další těhotenství, případně krátkodobá pracovní neschopnost.

Opětovné těhotenství

Pokud se na svoje původní pracovní místo zaměstnankyně, která je zase těhotná, má tyto možnosti:

  1. nastoupit do zaměstnání a setrvat v něm do začátku další mateřské dovolené
  2. požádat zaměstnavatele o neplacené volno a zůstat doma. (není povinností zaměstnavatele jí vyhovět)
  3. pokud to zdravotní stav při těhotenství vyžaduje a lékař potvrdí, může nastoupit na další pracovní neschopnost
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

+1 #6 Pracomat.cz 2020-07-08 08:56
Cituji Markéta Forštová:
Dobrý den. V srpnu 2018 se mi narodila dcera a srpnu 2019 jsem se s nadřízeným dohodla....


Dobrý den Markéto,

předpokládám, že dohoda s původním nadřízeným byla pouze ústní. V takovém případě vám nezbývá, než zkusit se znova dohodnout s novým nadřízeným. Pokud s tím nebude souhlasit, a vás původní pracovní poměr se změnil (s neuvedenou dobou platnosti) na poloviční úvazek, pak budete zaměstnaná nadále na poloviční úvazek. Výpověď běhěm rodičovské dovolené je poměrně nepravděpodobná, v tomto období jste silně chráněna zákoníkem práce.
Citovat
0 #5 Markéta Forštová 2020-07-07 19:42
Dobrý den. V srpnu 2018 se mi narodila dcera a srpnu 2019 jsem se s nadřízeným dohodla, že se už vrátím na 1/2 úvazek. Sepsali jsme dodatek ke smlouvě i změně na 20h/týdně (smlouvu mám na dobu neurčitou a v dodatku není uvedeno na jakou ne sjednání dobu). Následně jsme se dohodli, že v září 2020 se vrátím na plný úvazek. Ale nadřízený byl vyměněn a já teď nevím co mohu očekávat od nového nadřízeného, pokud mi nebude chtít vyhovět. Musím tedy zůstat na poloviční úvazek nebo mohu dostat i výpověď? Děkuju za odpověď a přeji hezký den.
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2020-07-02 16:38
Cituji Hanka Milotova:
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak postupovat v této situaci:
- rodičovská dovolená končí 13.7.
- nástup do zaměstnání měl být tedy 14.7.
- již teď zaměstnavatel deklaruje ...


Dobrý den Hanko,

výpověď můžete dostat hned první den při návratu do zaměstnání. Tj. k 14.7.. Od začátku dalšího měsíce, tedy od srpna, začíná běžet výpovědní lhůta. Vaše zaměstnání tedy skončí k 30.9. Na úřad práce se můžete hlásit od 1.10.
Ve Vašem případě končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence ÚP v zaměstnání jste fyzicky v posledních dvou letech nepracovala. Tím pádem máte dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. To znamená, že dostanete za první 2 měsíce dávku ve výši 0,15násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (cca 5 000 Kč), další 2 měsíce ve výši 0,12násobku (cca 4 000 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku (cca 3 300 Kč).
Citovat
0 #3 Hanka Milotova 2020-07-02 00:10
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak postupovat v této situaci:
- rodičovská dovolená končí 13.7.
- nástup do zaměstnání měl být tedy 14.7.
- již teď zaměstnavatel deklaruje nedostatek pracovních pozic a tedy to, že dojde k výpovědi
- po obdržení výpovědi by měly běžet 2 měsíce výpovědní lhůty a to od následujícího kalendářního měsíce (v tomto případě tedy srpen a září). Je zde ale předpoklad, že bude chtít zaměstnavatel tyto 2 měsíce "pouze" proplatit + samozřejmě vznikne nárok na odstupné (v tomto případě 3 měsíční)

Otazky:
- k jakému datu má být výpověď datovaná (k 14.7.? nebo až k datu po uplynutí výpovědní lhůty, tedy 30.9.)?
- k jakému datu se nahlásit na Úřad práce?
- bude se "proplacená mzda" za výpovědní lhůtu počítat jako příjem rozhodný pro výši dávky Podpory v nezaměstnanosti?
- pokud se tato počítat nebude, je pravdou, že když se žena v této situaci nahlácí na Úřad práce do 3 dnů po ukončení Rodičovské dovolené, resp. obdržení výpovědi, bude se Podpora v nezaměstnanosti počítat z jejího platu před mateřskou?

Omlouvám se za množství otázek, ale toto téma se i po prohledání různých zdrojů zdá poněkud nejasné.

Předem děkuji za Vaše odpovědi a přeji krásné dny!
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2020-04-20 13:37
Cituji Ptáčková Iva:
Dobrý den, jak je prosím nahlíženo na osobu, která ...


Dobrý den Ivo,

za ženy na rodičovské dovolené platí  zdravotní pojištění stát (dle Zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění v § 7), sociální není povinné a platíte jen z případného příjmu. V případě, přivýdělku (ať už OSVČ nebo DPČ) jsou případné další odvody na základě výše příjmu a z tohoto pohledu se jedná o vedlejší příjem.
Citovat
+1 #1 Ptáčková Iva 2020-04-20 11:02
Dobrý den, jak je prosím nahlíženo na osobu, která má dítě do 4 let věku, ale už vyčerpala rodičovský příspěvek? Pokud si přivydělává na DPČ a pokud jako OSVČ? Pohlíží se na to jako na vedlejší příjem? a jak je to se zálohami pojištění? děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]