Vykonávala jste určitou práci a po návratu z rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nabízí jinou. Je to v pořádku a má na to právo?
Zákoník práce (§ 47) stanovuje, že zaměstnankyně po konci mateřské dovolené či zaměstnanec nebo zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené, mají právo na svoji původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.
Z toho vyplývá, že mohou nastat tyto varianty:
- původní místo stále existuje a zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit na toto místo
- původní místo neexistuje, zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit podle sjednané práce v rámci pracovní smlouvy
- původní místo neexistuje a neexistuje ani pozice ve firmě, která by měla shodnou náplň práce s pracovní smlouvou zaměstnance. Zaměstnavatel nabídne zaměstnanci jinou pracovní pozici. Jelikož se jedná o změnu pracovní smlouvy, musí s ní zaměstnanec souhlasit.
- pokud s novou pracovní pozicí (která neodpovídá původní pracovní smlouvě) zaměstnanec nesouhlasí, dochází zpravidla k výpovědi (překážky na straně zaměstnavatele) ze strany zaměstnavatele a zaměstnanci náleží odstupné (pokud na něj má zákonný nárok). Do skončení pracovního poměru (tedy během výpovědní doby) náleží zaměstnanci náhrada mzdy či platu ve výši 100 % průměrného výdělku.
Samozřejmě je možné rozvázat pracovní poměr i dohodou, ale zde mějte na paměti, aby dohoda obsahovala stejné výhody, které v takové situaci plynou z výpovědi. Tedy odstupné a zejména jeho výši (délku).
Zákaz výpovědi platí v tzv. ochranné době. Tou je například další těhotenství, případně krátkodobá pracovní neschopnost.
Opětovné těhotenství
Pokud se na svoje původní pracovní místo zaměstnankyně, která je zase těhotná, má tyto možnosti:
- nastoupit do zaměstnání a setrvat v něm do začátku další mateřské dovolené
- požádat zaměstnavatele o neplacené volno a zůstat doma. (není povinností zaměstnavatele jí vyhovět)
- pokud to zdravotní stav při těhotenství vyžaduje a lékař potvrdí, může nastoupit na další pracovní neschopnost
Komentáře
Dobrý den Sáro,
rodičovská dovolená je standardně na tři roky, takže předpokládám že jste měly dohodu o návratu po dvou letech (zaměstnavatel s tím musí souhlasit) a nyní došlo ze strany zaměstnavatele ke "změně" dohody a prodloužení nástupu po prázdninách? Pokud byla tato dohoda jen ústní, tak s tím obávám se nic neuděláte.
Mám otázku. Jsem na RD, domluvily jsme se s paní ředitelkou, že nastoupím do mateřské školy zpět ve dvou letech dcery, což je začátskem června 2024. Jde o to, že v polovině července do poloviny srpna je mateřská škola zavřená, jsou prázdniny, tudíž, mě bylo zděleno, ze si musím prodloužit RD, což ale nechci. Nejdříve s tím nebyl problém..ale teď přišla řesitelka s tím, že když nastoupím..tak nebudu mít zádnou dovolenou, což chápu..ale já si teď nemohu dovolit prodlužovat RD, nedávala bych to finančně. Díky za odpověď.
Dobrý den Moniko,
také s takovou situací dosud nemám zkušenost, osobně bych očekával že půjde o kombinaci měsíce kdy jste pracovala (červen) + dvou měsíců na rodičovské jako náhradní doby. Jako kvartál se bere ten poslední ukončený, ve vašem případě tedy duben až červen 2022. V tom kontextu by mi 15 000 Kč přišlo jako slušná částka.
Od 1.9.2012 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu neurčitou. V lednu 2018 jsem z důvodu těhotenství šla na rizikové těhotenství (z důvodu 12cti hodinových směn) pobírala jsem v tu dobu peněžitou pomoc při mateřství. 5.9.2019 jsem porodila a poté dobírala ještě dovolenou z práce, před rodičovským příspěvkem. Po ukončení rodičovské, což bylo k 31.5. 2022 jsem měla od 1.6.2022 nastoupit zpět do předchozí práce, nicméně kvůli firemní lékařce z důvodu vysokého tlaku jsem byla 15 dní v neschopnosti. Poté jsem nastoupila na pět směn a musela jít na ošetřovačku z důvodu nemoci dítěte. Bohužel mi vypadlo přes léto důležité hlídání, podala jsem tedy výpověď z důvodu péče o dítě do tří let dle paragrafu 5c zákoníku práce. Zapsala se na úřadu práce a požádala o podporu, k čemuž je jako jeden z mála dokumentů potřeba od účetní potvrzení pravděpodobného čistého výdělku. A má otázka tedy je, z čeho to paní účetní počítá? Volala jsem na úřady, i inspektorát práce a bohužel mi nikdo neporadil. Firemní účetní mi vypočetla cca 15000,- což mi přijde nízká částka, když se to počítá z kvartálu ( u sebe tedy nevím z jakého, myslela jsem si že se to počítá tedy z kvartálu před rodičovskou, když jsem neodpracovala 21 dní) navíc průměrná hrubá mzda u mě byla dříve přes 20 000. Ráda bych teda, zda by mi někdo dokázal odpovědět, jelikož účetní ve firmě se s tímto případem nikdy nesetkala a jen mi řekla, že to zadala do systému a toto ji vyšlo. Bohužel už nevím na koho jiného se obrátit.
Děkuji za brzkou odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den Dominiku,
pokud na to zaměstnavatel nepřistoupí, bude muset žena respektovat původní pracovní úvazek nebo dát výpověď. Zaměstnavatel by pochopitelně vyhovět měl, nicméně může se odvolat na vážné provozní důvody které mu toto neumožňují. Přeji ať se podaří domluvit.
Dobrý den Ludmilo,
rodičovská se počítá ode dne narození dítěte.
Děkuji za informaci.
Dobrý den Ivano,
zaměstnavatel má povinnost udržovat mzdu minimálně na úrovni dané zaručenou mzdou (www.pracomat.cz/.../403-zarucena-mzda.html) . Nad tuto úroveň je však výše mzdy výsledkem vyjednávání mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Tudíž pokud máte vyšší mzdu než je stanovená zaručená mzda pro vaši práci, pak bohužel automatický nárok na její navýšení nemáte.
Dobrý den Líbo,
stačí adresovat zaměstnavateli „žádost o prodloužení rodičovské dovolené“. Žádný speciální formulář se pro tento úkon nepožaduje. Vlastně jen stačí "papír" na který napíšete, informace o vás a že žádáte o prodloužení rodičovské dovolené (+ o jakou dobu). A doplnit důvody, které vás vedly k tomu, že žádáte o její prodloužení.
Děkuji L.
Dobrý den Evo,
zaměstnavatel je povinen zařadit vás zpět na původní pracovní pozici a na původní pracoviště. Pochopitelně se může stát, že to není možné, protože původní práce odpadla nebo bylo zrušeno pracoviště. V takovém případě je povinen vás zařadit podle pracovní smlouvy (tj. zachovat druh a místo práce).
Dobrý den Moniko,
při návratrátu po rodičovské dovolené nemá zaměstnavatel přímo povinnost zařadit vás na původní práci a pracoviště. Má však povinnost dát vám práci podle pracovní smlouvy. Tudíž je v pořádku, že na "vaše" místo někoho přijal. Ale musí vám dát při návratu práci, která odpovídá vaší pracovní smlouvě. Pokud k tomu nedojde, pak je na místě výpověď a tam budete mít nárok na odstupné. To je podle odpracovaných let a k tomu dva měsíce výpovědní doby, kdy pro vás zaměstnavatel nebude mít práci a bude vám muset platit mzdu.
Jsem na RD a na moje misto byla prijata nova zamestnankyne na dobuneurcitou. Muzu v tomto pripade dostat vypoved? Mohu se pripadne nejak branit? Maximum odstupneho jsou i v tomto pripade 3 mesice?
Moc dekuji
Monika K.
Dobrý den Magdo,
na tuto otázku ohledně předčasného návratu do zaměstnání v průběhu rodičovské dovolené není zcela jednoznačná odpověď, názory odborníků se různí a obdobnou situaci dosud neřešil nejvyšší soud. Podobný případ byl zatím řešen pouze u krajského soudu, který rozhodl že zaměstnanec pokud uvažuje o dřívějším návratu z mateřské dovolené, je povinen respektovat zájmy zaměstnavatele, který za něj přijal jiného zaměstnance. Ve vašem konkrétním případě bude hodně záležet na tom, jak je sepsána pracovní smlouva. Ale obávám se, že tam bude pouze obecná specifikace že pracovní poměr končí v případě návratu původní zaměstnankyně z rodičovské dovolené. V takovém případě bude splněna podmínka pro ukončení pracovního poměru na dobu určitou a pracovní poměr zástupu končí. Žádná pevná lhůta v takové případě není stanovena a jde spíše o rozumné vyřešení situace za všechny zůčastněné strany (zástup, původní zaměstnanec a zaměstnavatel).
Je zde stanovena nějaká lhůta, kdy zaměstnavatel musí zástup informovat zástup o ukončení PP a jakým způsobem PP skončí? Je možné, aby zaměstnavatel v tomto případě 31.10.2020 oznámil zástupu, že k tomu datu končí jeho PP?
Všude jsem našla jen info, že z RD se může zaměst. vrátit dříve, ale nikde nic o tom, kdo zastupuje.
Děkuji
Dobrý den Markéto,
předpokládám, že dohoda s původním nadřízeným byla pouze ústní. V takovém případě vám nezbývá, než zkusit se znova dohodnout s novým nadřízeným. Pokud s tím nebude souhlasit, a vás původní pracovní poměr se změnil (s neuvedenou dobou platnosti) na poloviční úvazek, pak budete zaměstnaná nadále na poloviční úvazek. Výpověď běhěm rodičovské dovolené je poměrně nepravděpodobná, v tomto období jste silně chráněna zákoníkem práce.
Dobrý den Hanko,
výpověď můžete dostat hned první den při návratu do zaměstnání. Tj. k 14.7.. Od začátku dalšího měsíce, tedy od srpna, začíná běžet výpovědní lhůta. Vaše zaměstnání tedy skončí k 30.9. Na úřad práce se můžete hlásit od 1.10.
Ve Vašem případě končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence ÚP v zaměstnání jste fyzicky v posledních dvou letech nepracovala. Tím pádem máte dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. To znamená, že dostanete za první 2 měsíce dávku ve výši 0,15násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (cca 5 000 Kč), další 2 měsíce ve výši 0,12násobku (cca 4 000 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku (cca 3 300 Kč).
ráda bych se zeptala jak postupovat v této situaci:
- rodičovská dovolená končí 13.7.
- nástup do zaměstnání měl být tedy 14.7.
- již teď zaměstnavatel deklaruje nedostatek pracovních pozic a tedy to, že dojde k výpovědi
- po obdržení výpovědi by měly běžet 2 měsíce výpovědní lhůty a to od následujícího kalendářního měsíce (v tomto případě tedy srpen a září). Je zde ale předpoklad, že bude chtít zaměstnavatel tyto 2 měsíce "pouze" proplatit + samozřejmě vznikne nárok na odstupné (v tomto případě 3 měsíční)
Otazky:
- k jakému datu má být výpověď datovaná (k 14.7.? nebo až k datu po uplynutí výpovědní lhůty, tedy 30.9.)?
- k jakému datu se nahlásit na Úřad práce?
- bude se "proplacená mzda" za výpovědní lhůtu počítat jako příjem rozhodný pro výši dávky Podpory v nezaměstnanosti?
- pokud se tato počítat nebude, je pravdou, že když se žena v této situaci nahlácí na Úřad práce do 3 dnů po ukončení Rodičovské dovolené, resp. obdržení výpovědi, bude se Podpora v nezaměstnanosti počítat z jejího platu před mateřskou?
Omlouvám se za množství otázek, ale toto téma se i po prohledání různých zdrojů zdá poněkud nejasné.
Předem děkuji za Vaše odpovědi a přeji krásné dny!
Dobrý den Ivo,
za ženy na rodičovské dovolené platí zdravotní pojištění stát (dle Zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění v § 7), sociální není povinné a platíte jen z případného příjmu. V případě, přivýdělku (ať už OSVČ nebo DPČ) jsou případné další odvody na základě výše příjmu a z tohoto pohledu se jedná o vedlejší příjem.