Vykonávala jste určitou práci a po návratu z rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel nabízí jinou. Je to v pořádku a má na to právo?

Zákoník práce (§ 47) stanovuje, že zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené či zaměstnanec nebo zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené, mají právo na svoji původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

Z toho vyplývá, že mohou nastat tyto varianty:

  1. původní místo stále existuje a zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit na toto místo
  2. původní místo neexistuje, zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit podle sjednané práce v rámci pracovní smlouvy
  3. původní místo neexistuje a neexistuje ani pozice ve firmě, která by měla shodnou náplň práce s pracovní smlouvou zaměstnance. Zaměstnavatel nabídne zaměstnanci jinou pracovní pozici. Jelikož se jedná o změnu pracovní smlouvy, musí s ní zaměstnanec souhlasit.
  4. pokud s novou pracovní pozicí (která neodpovídá původní pracovní smlouvě) zaměstnanec nesouhlasí, dochází zpravidla k výpovědi (překážky na straně zaměstnavatele) ze strany zaměstnavatele a zaměstnanci náleží odstupné (pokud na něj má zákonný nárok). Do skončení pracovního poměru (tedy během výpovědní doby) náleží zaměstnanci náhrada mzdy či platu ve výši 100 % průměrného výdělku.

Samozřejmě je možné rozvázat pracovní poměr i dohodou, ale zde mějte na paměti, aby dohoda obsahovala stejné výhody, které v takové situaci plynou z výpovědi. Tedy odstupné a zejména jeho výši (délku).

Zákaz výpovědi platí v tzv. ochranné době. Tou je například další těhotenství, případně krátkodobá pracovní neschopnost.

Opětovné těhotenství

Pokud se na svoje původní pracovní místo zaměstnankyně, která je zase těhotná, má tyto možnosti:

  1. nastoupit do zaměstnání a setrvat v něm do začátku další mateřské dovolené
  2. požádat zaměstnavatele o neplacené volno a zůstat doma. (není povinností zaměstnavatele jí vyhovět)
  3. pokud to zdravotní stav při těhotenství vyžaduje a lékař potvrdí, může nastoupit na další pracovní neschopnost
Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #2 Pracomat.cz 2020-04-20 13:37
Cituji Ptáčková Iva:
Dobrý den, jak je prosím nahlíženo na osobu, která ...


Dobrý den Ivo,

za ženy na rodičovské dovolené platí  zdravotní pojištění stát (dle Zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění v § 7), sociální není povinné a platíte jen z případného příjmu. V případě, přivýdělku (ať už OSVČ nebo DPČ) jsou případné další odvody na základě výše příjmu a z tohoto pohledu se jedná o vedlejší příjem.
Citovat
0 #1 Ptáčková Iva 2020-04-20 11:02
Dobrý den, jak je prosím nahlíženo na osobu, která má dítě do 4 let věku, ale už vyčerpala rodičovský příspěvek? Pokud si přivydělává na DPČ a pokud jako OSVČ? Pohlíží se na to jako na vedlejší příjem? a jak je to se zálohami pojištění? děkuji
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na ahoj@pracomat.cz.