Přivýdělek při rodičovské dovolené většina maminek neodmítne. Na co si během něj dát pozor? A jaké jsou vlastně možnosti maminky během rodičovské dovolené získat nějakou tu korunu navíc do rodiného rozpočtu.
Práce při rodičovské dovolené 2023
Podmínky pro přivýdělek na rodičovské dovolené jsou poměrně jednoduché. Je zde výrazně méně omezení než u přivýdělku u mateřské dovolené. Co vás tedy bude limitovat? Aby vám nebyl odebrán rodičovský příspěvek, musíte si zajistit dostatečný dohled nad vaším dítětem. To může znamenat jak babičku, tak sjednání chůvy nebo jeslí. Pokud jde o jesle nebo mateřskou školku, tak omezení je, že děti mladší dvou let v nich mohou strávit maximálně 92 hodin za měsíc (novinka od roku 2020, do té doby to bylo maximálně 46 hodin měsíčně). U starších dětí, už se doba strávená ve školce nebo jeslích nesleduje. Kromě výše uvedených podmínek není přivýdělek na rodičovské dovolené v r. 2023 ničím omezen.
U práce při pobírání peněžité pomoci v mateřství (mateřské) je situace složitější.
Rodičovská dovolená a přivýdělek
Jakou formu přivýdělku během rodičovské dovolené je lepší zvolit? Z daňového hlediska je pro maminky lepší vykonávat samostatně výdělečnou činnost, tedy pracovat jako OSVČ nebo podnikat. Z pohledu placení zdravotního pojištění a sociálního pojištění se totiž jedná o vedlejší činnost. To znamená že při výpočtu pojistného nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. Pokud se rozhodne pro přivýdělek formou zaměstnání, musíte mít se zaměstnavatelem sepsanou pracovní smlouvu.
Příklad:
Paní Zelinková je zaměstnankyní firmy První firma s.r.o., je na rodičovské dovolené se svou 18ti měsíční dcerou. Na jejím hlídání je domluvena s babičkou. Má tedy prostor věnovat se samostatné vydělečné činnosti. Ta je z pohledu placení danní považována za činnost vedlejší, hlavní činností je původní zaměstnání, z kterého je na rodičovské dovolené.
Příjem za rok 2015 z podnikání měla paní Zelinková 200 000 Kč. Jako výdaje uplatní paušál ve výši 60%. Její odvody státu jsou tedy následující:
Příjem: 200 000 Kč
Výdaje: 120 000 Kč (200 000 * 0,6)
Daňový základ: 80 000 Kč
Sleva na poplatníka: 24 840 Kč
Daň z příjmů fyzických osob: 12 000 Kč (80 000 * 0,15)
Daň z příjmu fyzických osob po slevě: 12 000 Kč - 24 840 Kč = 0 Kč (odečet nelze do záporu)
Sociální pojištění: 5 400 Kč (80 000 * 0,5 = 40 000; 40 000 * 0,135) došlo k překročení limitu pro neplacení pojištění při vedlejší činnosti, který je 63 865 Kč
Zdravotní pojištění: 12 600 Kč (80 000 * 0,5 = 40 000; 40 000 * 0,315)
Odvody celkem: 18 000 Kč
Komentáře
Dobrý den Katko,
pokud "muže mi být RD vyplácen" myslíte rodičovský příspěvek, tak ano může. Co se sleduje (školky mají povinnost oznamovat státu u dětí mladších 2 let), je počet hodin měsíčně strávených ve školce / jeslích nebo podobném zařízení. To zda pracuje na HO nebo v kanceláři a o dítě se stará otec, babička nebo tetička je pro výplatu rodičovského příspěvku úplně jedno.
Děkuji.
Dobrý den Silvie,
dle mého v tomto případě vyplňujete zaměstnavatele u kterého jste měla příjem, tedy toho "druhého".
jsem na rodičovské dovolené, během té jsem začala pracovat na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele. Kterého zaměstnavatele vyplňuji do daňového přiznání? Od prvního, kde mám RD, jsem měla příjem pouze jako vrácení daní za rok 2021, u druhého zaměstnavatele byl příjem vyšší než 10.000Kč/měs. Daňové přiznání si budu podávat sama.
Jsem rozvedená a mám jedno dítě z předchozího manželství a nyní s partnerem čekáme miminko, ale nejsme sezdáni. Zaměstnavatel mi nabídl, že mohu pracovat na částečný úvazek při MD/RD na home office. Pokud bychom se domluvili, dostala bych od státu úlevu na první dítě? Jsou nějaká omezení pro práci na home office? Děkuji
Dobrý den Kateřino,
jelikož je DPP do 10 000 Kč a je z něj odváděna zálohová daň, tak daňové přiznání podávat nemusíte (ale můžete pokud chcete).
- U původního zaměstnavatele, kde jsem pracovala před nástupem na PPM, mám smlouvu na dobu neurčitou, v roce 2022 příjem: 0,-, prohlášení poplatníka jsem pro rok 2022 podepsané zde neměla.
- Pracuji u jiného zaměstnavatele na DPP s příjmem do 10 tis./měs. a prohlášení poplatníka zde mám podepsané, z příjmu je odváděna zálohová daň.
Mám požádat o roční zúčtování nebo podávat daňové přiznání? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den Kateřino,
ano skutečně můžete u RD pracovat, navíc návštěva dětí u školky/jeslí se sleduje pouze do dvou let věku. Pro zaměstnavatele vaše zaměstnání žádnou "daňovou" výhodu nemá. Odvádět pojištění se musí i z tohoto příjmu. Limit hodin ani částky není. U původního zaměstnavatele máte povinnost po skončení RD pokračovat v pracovním poměru. POkud víte, že tam nenastoupíte je nejrozumněší se domluvit na ukončení prac. poměru dohodou
dceři byly před měsícem 2 roky a mám nastaven RD do jejich 3,5 let, 4/24. Mám aktuálně možnost začít pracovat na HPP na částečný úvazek u nového zaměstnavatele. Jsem stále zamestnana na dobu neurčitou u původního zaměstnavatele, od kterého jsem čerpala i PPM, ale z důvodu stěhování vím, ze už se tam nevratim.
Můj dotaz je - co musím udělat, pokud bych chtěla vzít tuto novou praci? Musim ukončit původní Hpp nebo rodičovskou?
Z diskuze výše s překvapením zjišťuji, ze je možné pracovat a zároveň byt dále na RD, když zajistim školku pro dítě.
Má to nějaké výhody pro nového zaměstnavatele? Kdo pak za me odvádí zdravotní a sociální - stát nebo nový zaměstnavatel? Je nějak limitován pocet hodin nebo výše odměny za měsíc? Moc nechapu, jak je možné mít tento svoji status - zároveň zamestnana a zároveň na RD. Děkuji moc za objasnění.
Katerina
Dobrý den Veroniko,
při 20 000 Kč nepřináší dohody žádnou zásadní výhodu. Jako nejrozumnější mi přijde dočasný dodatek k současné pracovní smlouvě či živnostenský list a spolupráce na IČO - nevím o jaký obor (typ paušálu) se jedná, ale čistě z pohledu co nejmenších daní to vyjde asi nejlépe. A pořád jste oficiálně na rodičovské a zaměstnavatel vám musí držet původní pracovní místo
Měsíční výdelek bude kolem 20000 a nemusím řešit zádné neschopenky atd. - jde o práci z domova.
Děkuji pěkně za odpověď.
VM
Dobrý den Jitko,
pro pobírání rodičovského příspěvku není nutné být zaměstnaná.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Petro,
máte na mysli rodičovský příspěvek? U toho pracovat můžete, jen u dítěte mladšího dvou let se sleduje doba kterou tráví v zařízení typu jesle. Může tam být max. 92 hodin měsíčně.
Dobrý den Jano,
můžete za situace, že předmět činnosti u nového zaměstnavatele není stejný s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste dosud zaměstnána. Pokud je předmět činnosti stejný, musí s tím původní zaměstnavatel souhlasit.
jsem na rodičovské dovolené do ledna 2023, můžu být již od listopadu zaměstnaná na HPP u jiného zaměstnavatele než u kterého jsem na rodičovské?
Dobrý den Renato,
pokud pobíráte rodičovský příspěvek nebo PPM, tak máte automaticky jako živnost vedlejší. To zda budete doplácet je odvislé od výše vašich příjmů na OSVČ.
chci se zeptat zda to chápu správně.
Jsme na rodičovské dovolené a mam živnostenský list a pracuji jako OSVČ stát za mě tedy platí zdravotní a sociální je to pro mě vedlejší činnost ?
A musím ještě doplácet něco na zdravotním a sociálním ?
Dobrý den Simono,
ano můžete.
chtěla jsem se zeptat, zda můžu mít při rodičovské dovolené více brigád najednou Jednalo by se o dohody o pracovní činnosti. Děkuji.
Dobrý den Petro,
nejsnadnější je novému zaměstnavateli situaci vylíčit popravdě, stejně jako v tomto dotazu.
Dobrý den Peto,
na nemocenské být můžete, jen za ni nedostanete peníze.
Dobrý den,
ano pokud jste na HPP, tak nárok na nemocenskou máte. Pozor však na fakt, že nelze současně pobírat rodičovský příspěvěk a "nemocenskou".
Dobrý den Petře,
v dotazu vypadlo pár písmenek, nejsem si jistý na co se ptáte.
Dobrý den Jano,
moc díky za nahlášení překlepu, opraveno.
Dobrý den Dano,
při čerpání rodičovského příspěvku jste stále státním pojištěncem (bez ohledu na to zda je to na 3 nebo 4 roky) a pojištění za vás tudíž platí stát.
Dekuji
Dobrý den Dano,
o rodičovský příspěvek přijít nemůžete na něj je nárok i kdyby jste nebyla zaměstnaná. Pokud jde o placení pojištění, záleží na tom zda pobíráte rodičovský příspěvek nebo nikoliv. Pokud ano, je to snadné a jste státním pojištěncem - tedy pojištění za vás platí stát. Pokud už ho pobírat nebudete, tak za vás stále může platit stát. A to až do sedmi let věku dítěte. Nicméně musí být splněno pár podmínek:
1) Dítě nenavštěvuje předškolní zařízení déle než čtyři hodiny denně
2) Nemáte příjmy, které zakládají účast na pojištění
Beru RP na dceru a puvodne ho mam nastaveny do tri let veku do 11/22. Nyni si ho chci prodlouzit az do ctyr let veku do 11/23. Zamestnavatel mi pravdepodobne neposkytne neplacene volno, takze se asi dohodneme na ukonceni pracovniho pomeru. Chci se zeptat, zda o rodicovsky prispevek nemohu prijit, kdyz nebudu v pracovnim pomeru... Nevznika mi povinnost platit SP nebo ZP? Dcera bude od 3 let navstevovat skolku, to na RP take nema vliv? Moc dekuji za odpoved
Dobrý den Šárko,
ačkoliv neznám důvody toho proč chcete dát výpověď (a pokud je to alespoň trochu možné, tak ji dávat nedoporučuji), tak na výši rodičovského příspěvku to nebude vliv. Pokud jde o "druhou mateřskou", tak na tu by byl nárok jen za situace kdy Nárok na PPM by v takovém případě byl pouze v případě, že by jste na ni nastupovala v rámci 180denní ochranné lhůty po zániku pracovního poměru. Takže pokud už nyní nejste těhotná, tak na ni velice pravděpodobně nárok mít nebudete. Hlavně z tohoto důvodu doporučuji pracovní poměr (zatím) neukončovat.
v soucasné době jsem na rodičovské dovolené s téměř ročním chlapcem. Z komplikovaných důvodu mi hrozí, že budu v práci muset dát ještě při mateřské výpověď. Chápu správně, že rodičovský příspěvek to neovlivní? Z čeho by se případně počítala druhá mateřská, pokud bych nyní otěhotněla? Je výpověď z práce z tohoto hlediska rozumná? Děkuji za odpověď
Dobrý den Karolíno,
pokud jsou z tohoto HPP odváděny odvody (pojištění) - čož by samozřejmě být měly, tak nárok na nemocenskou máte.
Dobrý den Lucie,
za situace kdy zajistíte péči o dítě - školka, babička, chůva, atd..., tak může tolik prací kolik dokážete zvládnout. O rodičovský příspěvek se bát nemusíte.
Dobrý den Iveto,
pokud dítě "stihnete" do čtyř let toho předcházejícího, bude se mateřská opět počítat z původní mzdy (pochopitelně za předpokladu, že ta novější nebude vyšší). Pokud jde o změnu úvazku, nevím jak to máte se zaměstnavatelem řešeno. Může dojít ke zkrácení původního úvazku, můžete mít dva vedle sebe ...
nynil jsem na RD s prvním dítětem a zvažuji možnost práce na úvazek 0,1 u původního zaměstnavatele, kde jsem měla smlouvu na neurčito na plný úvazek. V připadě druhé MD se do 4 let prvního dítěte bere v potaz vyšší vyměř. základ, tedy ten z původního úvazku 1,0. Pokud bych pak šla ale na třeti (čtvrtou) MD, bude se stále brát v úvahu původní celý úvazek a daný vyměř. základ? Když už první dítě bude mít více než 4roky? Vztahuje se podmínka opět na další dítě? Tedy pokud budeme mít třeti dítě a druhé bude mít méně než 4 roky, tak se MD bude počítat stále z prvního vym. základu z plného úvazku? Nebo existuje možnost, že při některé budouci MD se bude počítat vym. základ z úvazku 0,1? Dále bych se chtěla zeptat, pokud nyní nastoupím na úvazek 0,1, zaniká tím můj původní plný úvazek? Tedy pokud se po druhé (třetí) MD vrátím, zaměstnavatel bude mít povinnost držet mi místo již jen na 0,1 úvazek? Dá se tomuto nějak předejít? Děkuji!
Dobrý den Vendulo,
rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory a vlastně jakákoliv forma přivýdělek (ať formou hlavního pracovního poměru, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce) není omezena. Za předpokladu, že zajistíte řádnou péči o dítě. Jisté omezení je zde do dvou let věku dítěte (kolik hodin může strávit ve školce/jeslích), ale poté již nikoliv. Takže se můžete vrátit do práce a i nadále dostávat vyplacený příspěvek.
Dobrý den Kataríno,
zákon vás nijak nelimituje v tom kolik HPP lze mít současně. Nicméně musíte být schopna plnit svoje závazky vůči zaměstnavatelům - tj. chodit do práce a pracovat. Pokud tedy jdou obě zaměstnání skloubit, nijak vás to nelimituje a můžete mít obě současně.
som na rodičovskej dovolenke, ale nepoberám už rodičovský príspevok. Dostala som možnosť práce na HPP, ale v novej práci, nie v tej, v ktorej som bola pred nástupom na MD. Je to práca z domu, pár hodín týždenne - hlídaní nie je nutné. Otázka je, či je možné mať dve zmluvy na HPP súčasne.. nie som si tým istá. Tiež už mám brigošku na DPP, tiež z domu, každá koruna do rozpočtu dobrá... nerada by som sa však dostala do problémov. Nie som si istá, či možem mať dve HPP súčasne, aj keď som na RD.
Ďakujem.
Dobrý den Markéto,
ano je to možné a neměl by s tím být žádný problém.
Dobrý den Báro,
z popisu chápu, že je dcera starší než dva roky můžete tedy při rodičovské (při zajištění péče o dítě) pracovat bez omezení. Pokud jde o případnou druhou mateřskou, tak ni z prvního zaměstnání již nemáte nárok protože pracovní poměr je již ukončen. Počítala by se případně z nového pracovního poměru.
Dobrý den Veroniko,
pokud jde o výši příjmů tak nijak omezena nejste.
Dobrý den Michaelo,
nemusíte se bát - nastupujete-li na další PPM do 4 let předchozího dítěte za trvání stále stejného zaměstnání, vypočítá se další PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako předchozí PPM, pokud je tento základ vyšší než ten aktuální. Zjednodušeně řečeno, bude se počítat z "původního" zaměstnání. Z "nového" by se počítal jen v případě, že by to pro vás bylo výhodnější ....
Chtěla jsem se zeptat, pokud na rodičovské dovolené nastoupím na HPP, zkrácený úvazek v jiné firmě než jsem pracovala před tím a stihla jít na další mateřskou před ukončením RD. Bude se mi mateřský příspěvek vypočítávat z přechozího zaměstnání nebo ze zkráceného úvazku, z čehož by bylo samozřejmě o dost méně.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Gabi,
ano možné to je. Jen mějte na paměti, že po skončení rodičovské dovolené máte povinnosti/smlouvu u původního zaměstnavatele a musíte buď zvládat obě práce současně nebo jeden z pracovních poměrů ukončit.
Dobrý den Korino,
při výpovědi ze strany zaměstnance se výpovědní lhůta při nemoci neprodlužuje. Takže teoreticky můžete celou výpovědní lhůtu strávit na nemocenské.
Děkuji za poslední dotaz. :) Hezký den
Dobrý den Korino,
máte dvě možnosti. Buď se zaměstnavatel domluvíte na ukončení pracovního poměru dohodou - podmínky dohody jsou na vás nebo dáte výpověď a pak běží dvou měsíční výpovědní lhůta. Skončit “okamžitě” pomocí výpovědi není v této situaci možné. Pracovat u jiného zaměstnavatele během výpovědní doby můžete - pokud vám v tom nebrání nějaká konkurenční doložka a pokud během toho zvládnete chodit i do původního zaměstnání. Což se z popisu situace obávám, že není příliš snadné.
Našla jsem si práci na zkrácený úvazek, mohu při výpovědní lhůtě pracovat u jiného zaměstnavatele?
Moc děkuji za informace a radu.
Dobrý den Moniko,
nemusíte.
Dobrý den Eliško,
musím přiznat, že s touto situací nemám praktické zkušenosti. Podmínky pro nárok pro rodičovský příspěvek situaci, kdy žijete v jedné zemi a váš zaměstnavatel je fakticky v jiné jasně nezohleďnují. Doporučuji získat přímo stanovisko MPSV či alespoň ÚP.
Předem děkuji za odpověď, Eliška
Dobrý den Lucie,
ano možné to je.
Dobrý den Lenko,
jen pro jistotu že správně chápu váš dotaz - chcete se vrátit zpět do práce a současně nepřijít o rodičovský příspěvek? Pokud zajistíte péči o dceru (partner, babička atd..) tak se můžete vrátit i na plný úvazek a dále pobírat rodičovský příspěvek.
Mám 15měs dítě a jsem na RD.
V práci jsem měla smlouvu na dobu neurčitou.
Dá se při RD vrátit na částečný úvazek abych nepřišlo o RD nebo dá se i přejít na původní plný úvazek abych nepřišlo o RD.
Při RD zaměstnavatel odvádí zdravostní a sociální (při obou variantách?)
Pracovala bych hlavně víkendy a o dceru by bylo partnerem postaráno.
Děkuji
Dobrý den Korino,
vaše situace je výhodná. Je povinností zaměstnavatele zajistit vám pozici, která je v souladu s náplní pracovních činností co máte v pracovní smlouvě (nemusíte dostat pozici se stejný názvem, ale nemůže po vás chtít konat jinou práci než jakou máte v pracovní smlouvě). A pokud ji pro vás mít nebude, jedná se o překážky na straně zaměstnavatele a vy budete dostávat náhradu mzdy (platu). Takže doporučuji vyčkat a rozhodně nepodepisovat žádný jiný typ práce než máte v současné pracovní smlouvě.
Dobrý den Moniko,
nevím co přesně bude vaší náplní práce, ale pokud se bavíme o příjmu z příležitostných činností tak pokud nepřesáhnou částku 30.000 Kč za rok, nepodléhají dani z příjmů a neuvádí se do daňového přiznání. Pokud si chcete vydělat více (tato částka vychází na 2 500 Kč měsíčně), tak je rozumnější mít živnostenský list. Na mateřské to bude brané jako vedlejší činnost a odvody budou minimální. Zaměstnavateli (pokud to neporušuje vaše dohody či pravidla s ním) dávat vědět nemusíte.
Dobrý den Moniko,
v případě výdělku do 10 000 Kč pro vás bude nejlepší forma spolupráce na DPP - pracomat.cz/.../329-dohoda-o-provedeni-prace.html
Dobrý den,
při uvedeném času za týden mamince žádný postih nehrozí a to i kdyby měla dítě pod dva roky. Nad dva roky už může pracovat jak chce (pokud zajistí péči o dítě - jesle, babička ..). Z pohledu zdanění pro vás obě bude pravděpodobně nejzajímavější forma dohody o provedení práce.
Moc děkuji za odpověď. Linda
Dobrý den Danielo,
ano je možné mít dva HPP současně, jen počítejte s tím že je musíte být schopna vykonávat současně (pochopitelně mluvím o situace pokud nestihnete původní pracovní poměr ukončit včas). Proto bych doporučil po úspěšném ukončení pracovní doby ukončit pracovní poměr u původního zaměstnavatele.
Dobrý den Kateřino,
hlídejte si výši svého příjmu s ohledem na životní minimum - www.pracomat.cz/.../150-minimalni-mzda-2015.html
jsem na RD a chtěla bych si přivydělat.
Našla jsem firmu co nabízí práci na doma.
Ma otázka zní. Co si mám ohlídat, abych nepřišla o dávky.
Děkuji Čejková
Dobrý den Moniko,
zkrácený úvazek je možný, pokud s ním bude souhlasit i zaměstnavatel. Co se týče odvodů, tak je platíte na základě vydělané mzdy, nikoliv za dny. Mají stanoveny minimální hranice, které musí být zaplaceny, bez ohledu zda si na ně vyděláte nebo nikoliv. Ale s polovičním úvazkem by měl příjem být dostatečný pro jejich překonání, když to zjednoduším nemusíte řešit které dny pracujete a které ne. Jen musíte odvést odvody (respektive váš zaměstnavatel) za celý měsíc. Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. Není zde tedy stanoveno, zda se jedná o matku či otce, v roli ošetřovatele může být každý z nich.
Dobrý den Martino,
dle mého názoru to možné je. Jste zaměstnaná v rámci ČR, tudíž existuje přímá vazba na ČR a proto máte nárok na rodičovský příspěvek i když aktuálně žijete v zahraničí. Práce při rodičovské dovolené má vlastně jedno zásadní omezení a to 92 hodin měsíčně, které mohou děti do dvou let strávit ve školce, dětské skupině nebo jiné formě hlídání, aniž by přitom rodiče přišli o nárok na rodičovský příspěvek.
Děkuji. Martina
Dobrý den Renato,
ano musíte, u DPČ nad 3 000 Kč a DPP nad 10 000 Kč.
Jsem cca v polovině 3 leté mateřské a mám ji možnost přivýdělku cca kolem 15000,- měsíčně na DPČ. Musím z toho již odvádět sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji.
Dobrý den Anno,
pokud je předmět činnosti nového zaměstnavatele odlišné (vaše pracovní pozice se rozhodně odlišná zdá), pak výpověď dávat nemusíte. Jen počítejte s faktem, že až vám skončí rodičovská dovolená, tak musíte být schopna vykonávat práci i u původního zaměstnavatele. Pokud se k němu již vrátit nechcete, nesmíte zapomenout dát včas výpověď.
chtěla bych se, prosím, zeptat, zda mohu čerpat stále RD, když nastoupím na HPP k jinému než původnímu zaměstnavateli? Novou práci bych mohla vykonávat převážně z domova. RD mám na 3 roky, jsem v její polovině. Náplň pracovní činnosti podle mne není stejná - původní byla redaktorka, nyní je marketingová pracovnice. Další otázka je, zda musím v době RD a při nástupu na HPP k jiné firmě dávat výpověď v původním zaměstnání, u něhož jsem na RD vedena? Děkuji mockrát a hezký den.
Dobrý den Jano,
platí, že můžete vykonávat vedle svého zaměstnání výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Tudíž je vámi uváděná situace "být vedena u jednoho zaměstnavatele na RD a zároveň pracovat pro druhého zaměstnavatele na HPP" možná.
ráda bych si ujasnila, jak je tedy třeba postupovat v mém případě: Jsem na RD a zároveň mám aktivní smlouvu u zaměstnavatele, kde jsem pracovala na HPP. Pokud bych chtěla nastoupit do jiného zaměstnání a zároveň být na RD, musím rušit smlouvu s prvním zaměstnavatelem? Nebo mohu být vedena u jednoho zaměstnavatele na RD a zároveň pracovat pro druhého zaměstnavatele na HPP? Děkuji.
Dobrý den Dano,
nejsnadnější by bylo dát výpověď do konce června 2021, tím by výpovědní lhůta uplynula do konce srpna 2021. Pokud je předmět činnosti nového zaměstnavatele shodný s předmětem činnosti současného zaměstnavatele, můžete práci pro nového zaměstnavatele vykonávat jen se souhlasem současného zaměstnavatele. Případná změna zaměstnání nijak neovlivní váš nárok na rodičovský příspěvek.
jsem na rodičovské dovolené do května 2022, malá má 25 měsíců.Dotaz zní - jak postupovat, když mám možnost nastoupit od 1.9.2021 do nového zaměstnání, ale stále jsem ještě vedena u minulého zaměstnavatele. Ke kterému datu dát výpověd a zda to nějak řešit ohledně rodičovského příspěvku, kromě nahlášení zaměstnavateli.
Děkuji
Dobrý den Kateřino,
ve firmách je často tak, že pokud máte více zdrojů příjmů, tak si musíte daňové přiznání řešit sama. Ale zda by vám ve vaší současné firmě byli ochotni zpracovat daňové přiznání si musíte ověřit sama.
Jsem na rodičovské dovolené. Mám možnost práce z domova. Takže by malého nikdo hlídat nemusel. S firmou bych měla podepsanou smlouvu. Jde mi o to jak by to bylo s daněmi a s daňovým přiznáním. Jestli bych musela donést do své firmy,kde mám HPP, pak potvrzení o dalším příjmu? Firma slibuje možnost výdělku až 15 500.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Markéto,
ano u pobírání rodičovského příspěvku je možné pracovat. Musíte zajistit řádnou péči o dítě. Mezi ni se počítá, když vám dítě hlídá rodinný příslušník. Pokud jde o práci pro druhého zaměstnavatele, jen si dejte pozor ať nemá stejný předmět činnosti jako ten první. V takovém případě totiž budete potřebovat souhlas prvního zaměstnavatele.
Dobrý den Markéto,
zde je důležitý §304 ZP (pracomat.cz/.../...), který říká "Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.". Osobně se nedomnívám, že předměty činnosti obou zaměstnavatelů jsou stejné.
Dobrý den Nelo,
pokud nastoupíte na MD do 4 let po narození prvního dítěte (z popisu předpokládám, že to splňujete), pak se mateřská počítá buď z původního základu pro výpočet první mateřské, nebo současného příjmu. Podle toho který je vyšší. Což opět předpokládám, že je u vás první příjem. Z toho plyne, že výše budete stejná jako v případě prvního dítěte.