Narození dítěte znamená pro většinu rodin nepříjemný zásah do rodinného rozpočtu, kdy příjem manželky ze zaměstnaní prostě chybí. Jaké má žena možnosti si během mateřské dovolené vydělat?

Přivýdělek při mateřské dovolené 2018

Smyslem mateřské dovolené je, aby se budoucí maminka plně soustředila na péči o sebe a svého budoucího potomka. Z toho vyplývá, že není možné nastoupit na mateřskou dovolenou a zároveň pokračovat v zaměstnání nebo podnikatelské činnosti. Jaké možnosti přivýdělku k mateřské tedy budoucí maminka má?

Přivýdělek na mateřské dovolené a podnikání

Aby ženě-podnikatelce, vznikl nárok na mateřskou dovolenou, musela si hradit nemocenské pojištění, ze kterého nárok na podporu v mateřství vzniká. Pokud si během podnikatelské činnosti nemocenské pojištění nehradila, nárok na mateřskou dovolenou nemá.

Během mateřské dovolené nemůže žena vykonávat stejnou podnikatelskou činnost, z které jí nárok na mateřskou dovolenou vznikl. Řešením pro pokračovaní podnikatelské činnosti je najmutí zaměstnance nebo zapojení manžela jako tzv. spolupracující osoby. Při dodržení těchto podmínek není nutné samostatně výdělečnou činnost (podnikání) při mateřské dovolené přerušovat.

Žena, které vznikl nárok na mateřskou dovolenou z odvodů nemocenského pojištění z podnikání, se může také nechat během mateřské dovolené zaměstnat. Může tak získat dodatečný příjem a zároveň nedojde k přerušení mateřské dovolené.

Mateřská dovolená a přivýdělek jako zaměstnanec

V prvním odstavci jsme se dozvěděli, že zaměstnání a mateřská dovolená nejde dohromady. Není to ale vždy pravda. Po nástupu na mateřskou dovolenou nemůže žena pokračovat ve stejné pracovní pozici, ze které jí vznikl nárok na mateřskou dovolenou. Může ale pracovat u stejného zaměstnavatele, jen s ním musí uzavřít novou smlouvu na novou pracovní pozici.

Druhou možností je přivýdělek při mateřské u jiného zaměstnavatele. V tomto případě můžete dokonce vykonávat stejnou pracovní pozici, jako v původním zaměstnání. Háček je v tom, že potřebujete písemný souhlas svého původního zaměstnavatele. Z této povinnosti (písemného schválení původním zaměstnavatelem) jsou vyjmuty následují činnosti: vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké.

Obvykle v těchto případech podepisujete dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.

Zajímá vás jak je to s přivýdělkem u rodičovské dovolené?

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit