Výpočet čisté mzdy 2023 (kalkulátor)

Čistá mzda: více zde

 
 

Detaily výpočtu, daní a daňových slev

Základ pro výpočet zálohy na daň
Daň z příjmu:
Sociální pojištění zaměstnanec:
Zdravotní pojištění zaměstnanec:
Sleva na poplatníka (celkem):
Sleva na děti (celkem):
Sleva pro invalidy a ZTP (celkem):
Sleva pro studenty:
Pojistné zaměstnavatel (celkem):
Sociální pojištění zaměstnavatel:
Zdravotní pojištění zaměstnavatel
Je překročen limit sociálního pojištění?:
 
 

Dovysvětlení výpočtu čisté mzdy

V čisté mzdě jsou zohledněny jen slevy na dani a daňová zvýhodnění, která si lze odečítat každý měsíc a má tak přímý vliv na měsíćní čistou mzdu. Vedle toho je potřeba počítat s tím, že každý zaměstnanec musí podat daňové přiznání za celý rok a v něm si nárokovat další slevy na dani, které jsou pak vyúčtovány a zaměstnanec tak může dostat vrácenou daň.

Mezi tyto ročně zúčtované slevy, zvýhodnění a odčitatelné položky patří: životní pojištění, penzijní připojištění, úroky z hypotéky, nebo stavebního spoření, školkovné, stravenky (paušál), bonus za darování krve dary a členské příspěvky odborům. Tyto položky mohou znamenat další úspory na daních, které vám stát vyúčtuje a případně vrátí přeplatek daně.

 
 

Často kladené otázky

1️⃣ Kolik je v čistém 20000, 30000, 40000 a 50000 hrubého?

Čistá mzda se počítá z více faktorů, takže není jedna odpověď na to, kolik je nějaká částka v hrubém. Můžeme vám ale říct, kolik čistého dostanete, pokud jste zaměstnanec, podepsal jste růžový papír a proto si uplatňujete slevu na poplatníka:

  • 20000 hrubého je 17370 Kč čistého
  • 30000 hrubého je 24770 Kč čistého
  • 40000 hrubého je 32170 Kč čistého
  • 50000 hrubého je 39570 Kč čistého

Čistou mzdu si raději přesně spočítejte v naší kalkulačce čisté mzdy pro rok 2023.

2️⃣ Výpočet čisté mzdy - Jak se počíta?

Kalkulačka čisté mzdy vypočítá z hrubé mzdy daně, slevy na dani abyste zjistili kolik peněz vám reálně přistane na účtu. Jednotlivé kroky výpočtu čisté mzdy:

  • Z hrubé mzdy se zaokroulením nahoru na stovky získá základ pro výpočet zálohy na daň. Z toho se vypočítá daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a ty se odečtou od základu daně
  • A nakonec se přičtou slevy na dani a daňová zvýhodnění (za poplatníka, pro studenty, na děti, pro invalidy, atd.).

Tím získáte čistou mzdu. Na konci roku vás pak ještě čeká roční zúčtování daně, ve kterém se vyúčtují dalčí odčitatelné položky.

 
 

Výpočet čisté mzdy 2023

Hrubá mzda existuje především proto, aby si zaměstnanec uvědomil a mohl zkontrolovat, kolik peněz si stát z jeho výplaty vyžádá na chod státu, zdravotnictví, sociální služby, atp. Každý zaměstnanec ví, že hrubá mzda je fajn jen na pracovní smlouvu, ale na účet dorazí čistá mzda, která je pokrácena o daně, ze kterých se dají odečíst některé slevy a zvýhodnění.

Slevy a zvýhodnění mohou snížit částku, kterou si vezme stát. Nejčastější položky jsou: sleva pro poplatníka (tu dostává prakticky každý zaměstnanec), sleva pro pracující studenty, sleva za děti (čím více dětí, tím větší sleva na dani), zvýhodnění pro invalidy, atp.

Přesnou výši čisté mzdy si tak každý musí spočítat podle své aktuální situace (a tím i slev, na které má nárok).

Naše kalkulačka čisté mzdy je naprosto přesná a dostanete co nejpřesnější informaci o tom, jaká čistá mzda vám nakonec dorazí na účet.