Pokud jste nemocní během vaší výpovědní lhůty, prodlužuje nemoc trvání výpovědní lhůty? Může vám zaměstnavatel během vaší pracovní neschopnosti dát výpověď? Tyto otázky si dnes společně rozebereme.
Během pracovní neschopnosti nemůže dostat výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo zdravotních důvodů.
Naopak během pracovní neschopnosti může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr z následujících důvodů:
- při rušení zaměstnavatele nebo jeho části
- při porušení pracovní kázně
- a dalších, které jsou uvedeny v §54 Zákoníku práce
Pokud už ve výpovědi jste a během ní onemocníte, dostáváte se do takzvané ochranné doby (§53 odstavec 1 Zákoníku práce).
V následujících případech dochází k prodloužení výpovědní lhůty:
- Výpovědní doba se prodlužuje, když ochranná doba (typicky dočasná pracovní neschopnost zaměstnance) přesahuje konec (neprodloužené) výpovědní doby. Viz. §54 Zákoníku práce.
- Výpovědní doba se přerušuje a její zbývající část – časový úsek souběhu (standardní, neprodloužené) výpovědní doby a ochranné doby, kdy se tedy výpovědní doba a ochranná doba kryjí – doběhne až po skončení ochranné doby, pokud zaměstnanec nesdělí, že na takovém prodloužení pracovního poměru netrvá.
- Jestliže je např. zaměstnanec v prvním měsíci dvouměsíční výpovědní doby uznán na 2 týdny práce neschopným pro nemoc, nemá jeho nemoc vliv na délku výpovědní doby.
Příklad
Pro větší přehlednost si to pojďme uvést na příkladu. Zaměstnanec dostal výpověď k 16.8.2015, výpovědní lhůta dva měsíce tedy začala platit od 1.9.2015.
- Pokud byl zaměstnanec nemocný od 20.9.2015-20.10.2015, pracovní poměr skončí k 31.10.2015, protože nemoc skončila před koncem výpovědní doby.
- Pokud byl zaměstnanec nemocný od 25.10.2015-6.11.2015, pracovní poměr skončí k 12.11.2015, protože výpovědní lhůta bude prodloužena o 12 dní kdy byl zaměstnanec nemocný (v ochranné době) a pracovní neschopnost skončila až po konci standardní výpovědní doby.
- Pokud zaměstnanec oznámí zaměstnavateli, že na takovém prodloužení výpovědní lhůty netrvá, skončí pracovní poměr k 31.10.2015.
Hromadné propouštění
Při hromadném propouštění zaměstnanců má zaměstnavatel povinnost dodat krajské pobočce úřadu práce zápis o jednání s odbory o hromadném propouštění. Termín je 30 kalendářních dnů před skončením výpovědní lhůty. Pokud to nestihne, výpovědní lhůta se právě o těchto 30 kalendářních dnů zvětšuje.
Důležité informace k prodloužení výpovědní lhůty
Je důležité vědět, že se výpovědní lhůta, stejně jako ochranná, počítá na kalendářní dny a nikoliv dny pracovní!
Stejně tak je nutné vědět, že prodloužení výpovědní lhůty je možné pouze při výpovědi ze strany zaměstnavatele, nikoliv když ji podá zaměstnanec sám.
Ochranná doba rovněž nemá vliv na skončení pracovního poměru, který byl sjednán na dobu určitou. Tento pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby v pracovní smlouvě, i za předpokladu, že byl zaměstnanec v této době v pracovní neschopnosti. Zákoník práce tedy v tomto případě nebrání skončení pracovního poměru.
Komentáře
Dobrý den Petro,
pokud to počítám správně, 5 pracovních dní před koncem výpovědní lhůty budete v pracovní neschopnosti. A o těchto pět dní bude výpovědní doba prodloužena po skončení pracovní neschopnosti. Váš pracovní poměr proto skončí 2.7. Ohledně nástupu do nového zaměstnání, můžete se domluvit se stávajícím zaměstnavatelem, že vás uvolní rovnou po konci vaší pracovní neschopnosti.
Dobrý den Veroniko,
k žádné takové změně nedošlo. Váš pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní lhůty.
Dne 16.3.2021 jsem podala výpověď (nekyvli mi na dohodu ukončení pracovního poměru ihned) a od 17.3.2021 jsem šla na neschopenku (podávala jsem výpověď z důvodu stále se vracející bolesti zad z práce). Od šéfovy mi bylo sděleno, že podle novely z letošního roku se výpovědní doba prodlužuje, i když ji podám jako zaměstnanec a jdu marodit. Nikde nemohu nic najít, ale pro jistotu se chci zeptat. Děkuji.
Dobrý den Petře,
obávám se, že za této situace byste neuspěl. Zákoník práce si mluví o tom, že je zaměstnavatel povinen pracovníkovi uhradit náklady, které vznikly zrušením dovolené. Nicméně toto není náklad, ale ušlý zisk.
chtěl bych se zeptat, jak by se měla následovná situace:
Beru si dovolenou, která mi byla schválená a při které mám naplánovanou práci na DPP. Kdyby mi tuto dovolenou firma zrušila a já tak nemohl udělat práci dohodnutou na DPP z důvodu časové vytíženosti, můžu si pak nárokovat ztracený výdělek, který bych na DPP měl?
Děkuji
S pozdravem
Petr
Dobrý den Lído,
pokud to chápu správně, otec dostal výpověď ze strany zaměstnavatele a během výpovědní lhůty se dostal na nemocenskou, na které stále je. Proto nedošlo k uplynutí výpovědní lhůty (ta byla přerušena nemocenskou) a tudíž nemůže být ukončen pracovní poměr a vyplaceno odstupné. Co by se stalo v případě jeho úmrtí je otázka spíše na právníka, ale domnívám že by "pohledávka" za odstupné byla součástí dědictví.
Dobrý den Antoníne,
není to pravda. Výpovědní doba se prodlužuje pouze při výpovědi ze strany zaměstnavatele (a pokud na tom zaměstnanec trvá). Ve vašem případě končí pracovní poměr dne 31.8.2020 bez ohledu na to, zda bude práce schopen či nikoliv.
Dobrý den Viktore,
děkuji za upřesnění, v době nemoci (respektive její části) jste byl zaměstnán. V takovém případě vám to na nárok na podporu vyjde, jen její výše nebude nijak vysoká. Pokud vám to váš zdravotní stav dovoluje, tak si myslím že i přesto jde o dobré řešení situace.
V návaznosti na #199 a #200 očividně jsem špatně popsal moji situaci:
Od 31.4.2019 do 30.8.2019 jsem marodil ve společnosti v které jsem pracoval 10 let.
K 30.8.2019 jsem ukončil neschopenku a pracovní vztah v této společnosti ze zdravotních důvodu.
Od 3.9.2019 jsem nastoupil do nového zaméstnani kde bohužel se mi vrátily předešlé zdravotní problémy a musel jsem od 12.9.2019 jit opět na neschopenku. Zaměstavatel využil svého práva a k 25.9 2019 (během neschopenky, která trvá po dnešní den ! ) propustil mne ve zkušební době.
Takže jsem nezaměstnaný a na neschopence od 12.9.2019 po dnešní den.
Vzhledem k předešle pracovní neschopnosti (31.4-30.8.2019) a současné neschopence od12.9.2019(po dnešní den)jsem zažádal o invalidní důchod,který byl zamitnut.
Mé zdravotní problémy přetrvávají a k 24.5.2020 mi konči podpůrčí doba v délce 380 dní(placená neschopenka)
Bez finančních prostředku zůstat nemohu tak od 25.5.2020 budu nucen i se zdravotnimy problémy jit se zaregistrovat na Úřad práce.
Vzhledem na součet neschopenek o délce 380 dni budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti ?
Hezký den.
Viktor
Dobrý den Viktore,
pokud váš pracovní poměr skončil a vy jste následně byli více než rok nemocný, tak nárok na podporu v nezaměstnanosti nemáte.
Marodim 14 mesicu. Invalidní důchod mi neuznaly.Když skončím neschopenku ( jsem nezaměstnaný) a půjdu zaregistrovat se na Úřad práce zda dostanu podporu v nezaměstnanosti ?
Jednou z podminek pro ziskani podpory v nezaměstnanosti je že musim se podílet aspoň 12 měsicu na důchodovém pojištěni za poslední dva roky.
Tak mám nárok na podporu nebo ne ?
Děkuji za odpověď.
Viktor
Dobrý den Anno,
na úřad práce se dostavte až poté co skončí vaše pracovní neschopnost. Rozhodně ji kvůli tomu není nutné ukončovat předčasně.
Dobrý den Honzo,
při výpovědi z Vaší strany se výpovědní lhůta neprodlužuje a končí k poslednímu únoru.
Dobrý den Bohumilo,
Neplatnou výpověď může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Takže pokud dostal zaměstnanec výpověď v květnu, uplyne dvouměsíční lhůta pro odvolání 30. září.
Dobrý den Marcy,
ve zkušební době vás nemoc chrání proti ukončení pracovního poměru jen prvních 14 dní jejího trvání. Během této doby je zkušební poměr "zapauzovaný". Takže pokud onemocníte, zaměstnvatel může zkušební dobu ukončit až po 14 dnech vaší nemoci.
Pokud jsem ve zkušební době a přijde mi výpověď dnes s tím že pracovní poměr se ukončuje k 30.10. a já 29.10. onemocním. Jak je to s prodloužením? Nejedná se o výpověď dohodou.
Dobrý den Bohumilo,
jako nejsnažší řešení mi přijde dovolenou zaměstnanci nakázat třeba hned na začátku výpovědní lhůty a po jejím skončení pokračovat "na překážky" (aby nechodil do práce). Pokud mu však chcete dovolenou proplatit po skončení pracovního poměru, můžete. Nicméně až po skončení pracovního poměru, tedy v lednové výplatě.
Dobrý den Viktore,
pokud máte i po vysvětlení OSSZ pochybnosti o správnosti jejich postupu, můžete si nechat ukázat jejich výpočet, ať si ho můžete ověřit. V případě, že budete přesvědčen, že je jejich postup nesprávný a oni to neakceptují, tak vám opravdu nezbývá nic jiného než soudní spor.
Opět navazuji na Vaši odpověď #186.
Už jsem se obracel na OSSZ Tachov s žádostí o vysvětlení výpočtu nemocenské.
Odpověď v tlf.rozhovoru cituji:
" A co bych chtěl když jsem odpracoval jenom šest legendárních dnů. Nemocenska je vypočtena správně,a když se mi nelíbí tak ať je podám k soudu !!! - konec citátů.
Z mého pohledu problém je ve špatném vypočítání DENNÍHO VYMĚŘOVÁČÍHO ZÁKLADU protože někdo, a kdo ???,nesprávně nebo podle sebe vypočítal průměrnou měsični mzdu.
Nerozumim,zda zakon pro výpočet nemocenské ,je stejný pro každý výpočet nemocenské.
Už nevim, zda někdo je schopen poradit a pomoct v mém konkrétním případě ?
Bezmoc je velká věc (děkuji za pochopení)
Hezký den.
Viktor
Dobrý den Viktore,
máte pravdu, od července 2019 je nemocenská i za první tři dny nemoci a doba, kdy vám náleží některá z dávek nemocenského pojištění se skutečně počítají mezi vyloučené dny. Výše dávky se počítá z výše příjmů za 12 kalendářních měsíců před měsícem, kdy vznikla pracovní neschopnost. Skutečně jste měl v obou období stejný příjem? Pokud ano, doporučuji se obrátit přímo na OSSZ a požádat o osvětlení jejich výpočtu dávky.
Navazují na moji otázku #183 a Vaši odpověď #184
Zda dni první neschopenky nespadají pod VYLOUČENÉ DNY a tim pádem se nezapočitávájí do dnu rozhodných pro výpočetní denního vyměřovacího základu pro současnou neschopenku.
Děkuji za odpověď.
Hezký den.
Viktor
Dobrý den Viktore,
do příjmu pro výpočet druhé nemocenské vám mohl snížit i čas před pracovní neschopností, než nastal příjem z první nemocenské (který byl nižší, než mzda, kterou by jste dostal v zaměstnání bez nemoci).
Ve výpovědní době pro nadbytečnost jsem onemocněl a šel jsem na neschopenku.
Marodil jsem do konce srpna (4měsice).Po ukončení nescneschopenky 2 září jsem nastoupil do nového zaměstna.
Bohužel po šesti odpracovaných dnech se mi nemoc vrátila a byl jsem nucen jit opět na neschopenku.
Nerozumim ,proč denní vyměřovácí základ pro výpočet současné nemocensķé se liší ( pomalu o 300kč nižší ) od předešlé i když platy v předešlém a současném zaměstnání jsou cca.stejne.
Děkují za odpověď.
Hezký den.
Viktor
Dobrý den Eleno,
jelikož jste podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, nemá na ni vaši případná nemoc žádný vliv. Pracovní poměr končí tak, jak je uvedeno v dohodě.
chci se zeptat: 29.8. jsem podepsala dohodu o ukonceni prac.pomeru. Co se stane pokud pujdu jeste pred 31.10. (kdy ma byt ukoncen prac pomer) na neschopenku? Pokud skončí moje neschopenka drive, jak 31.10.
Děkuji moc za odpověď
Dobrý den Viktore,
hlásit na ÚP se můžete až poté, co vám skončí nemocenská. Nemocenskou budete pobírat dál a lístek na peníze předejte bývalému zaměstnavateli. Ten jej poté předá správě sociálního zabezpečení.
V září jsem nastoupil do nového zaměstnani- smlouva na dobu neurčitou s třiměsični zkušební dobou.
Bohužel jsem onemocněl a zaměstnavatel po dvou týdnech nemoci mi poslal výpověď ze zaměstnani.
Jsem i nadale na neschopence,co bude dal:
Mám se někde hlásit? Budu i nadále pobírat penize za marodku ? Komu mám nosit lístek na peníze na konci měsíce?
Děkuji.
Viktor
Dobrý den,
ano, týka se to i tohoto případu. Zaměstnanec v pracovním poměru na dobu určitou má nárok na pracovní volno z důvodu hledání nového zaměstnání, nicměné je to bez náhrady mzdy.
mám smlouvu na dobu určitou do konce tohoto měsíce. Mám i já nárok na 1/2 dne týdně na hledání nového místa?
Děkuji
Dobrý den Zdeňku,
k prodloužení výpovědní lhůty dochází pouze v případě, že se jednalo o výpověď ze strany zaměstnavatele.
27.4.2019 jsem podal zaměstnavateli výpověď bez udání důvodu, 1.5. mi začala běžet výpovední lhůta a skončit tedy má 31.7..
7.-24.7. jsem byl na nemocenské a zaměstnavatel mi teď tvrdí že dobu nemocenské budu muset nahrazovat. Je tomu skutečně tak? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Petře,
nemoc vám ukončení pracovního poměru ve zkušební době nezachrání, ale může ho odložit. V rámci zkušební doby jste totiž chráněn proti jejímu ukončení první dva týdny. Poté již váš zdravotní stav nehraje pro ukončení zkušební doby roli. Zároveň se o dobu nemoci zkušební doba prodlužuje. Nelze ji tedy přečkat "v nemoci".
Jsem ve zkušební době ve které budu koncit ze strany zaměstnavatele.
Muze mi nejak pomoci, když budu nemocný?
Petr
Dobrý den Dominiku,
při výpovědi ze strany zaměstnance k prodloužení výpovědní lhůty nedochází.
Děkuji za odpověď
Dobrý den Vladimíro,
jako zaměstnanec můžete ukončit pracovní poměr okamžitou výpovědí při splnění podmínek uvedených v §56 ZP (pracomat.cz/.../...) . Konkrétně se jedná o situaci, kdy zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Pokud byla tato podmínka splněna a výpověd byla oprávněná, tak si můžete stěžovat u inspektorátu práce - www.suip.cz/
Dobrý den Marie,
v případě, že byla výpověď ze strany zaměstnavatele a ve výpovědní lhůtě onemocníte, tak se automaticky výpovědní lhůta prodlužuje. Jedinou vyjímkou je, pokud na prodloužení netrváte a písemně tuto skutečnost oznámíte zaměstnavateli. V takovém případě pracovní poměr končí uplynutím výpovědní lhůty.
Dobrý den Marie,
ano váš nárok na odstupné se tímto nijak nemění.
Dostala jsem výpověd ze strany zaměstnavatele,důvod výpovědi-nadbytečnost zaměstnance, ktera byla podepsána 23.5.19 a pracovní poměr by měl skončit uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty tj. dnem 31.7.19..A NÁSLEDNĚ ZE ZAKONA BY MĚLO NÁLEŽET ODSTUPNÉ...od 3.6 jsem bohužel na pracovní neschopnosti, která pravděpodobně bude dlohodobá...takže ve výpovědní lhůtě jsem onemocněla.Jak to bude dál ...Mám pak nasledně nárok na odstupné, i když pracovní neschopnost bude pokračovat po uplynutí výpovědní lhůty? děkuji za odpověd.
Dobrý den Ilono,
pokud jste stále ve výpovědní lhůtě a zaměstnavatel pro vás nemá práci, pak se skutečně jedná o překážky na straně zaměstnavatele. Druhou možností je jít na "dohodu", doplnit odstupné o ty dva měsíce výpovědní lhůty a skončit dříve.
Dobrý den Renáto,
i po skončení zaměstnaneckého poměru za příjemce nemocenského pojištění (zjednodušeně řečeno onemocníte, poté váš pracovní poměr skončí a kvůli nemoci se nemůžete registrovat na ÚP) platí zdravotní pojištění stát. Ale je potřeba tento fakt oznámit zdravotní pojišťovně. Sociální pojištění platit nemusíte, to není povinné.
Jsem ve výpovědní lhůtě z mé strany, pracovní poměr mi končí 31. 5. 2019. Lékařka mi oznámila, že bych měla podstoupit zdravotní zákrok co nejdříve, tudíž se může stát, že překročím v rekonvalescenci konec pracovního poměru. Je mi jasné, že pracovní poměr skončí k 31. 5. 2019. Dovoluji se zeptat, jak to bude se zdravotním a sociálním pojištěním, když budu v pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru. Jaké kroky mám učinit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Ireno,
při výpovědi ze strany zaměstnance k prodloužení výpovědní lhůty nedochází.
Dala jsem výpověď k 31.3.2019 a tedy výpovědní lhůta mi končí 31.5.2019 - kdybych marodila v tomto mezidobí, prodlužuje se mi výpovědní lhůta?Předem vám děkuji za odpověď.Bojim se, že bych v této práci musela být déle. Od 1.6 2019 nastupuji do jiné.
Dobrý den Ondřeji,
vaše nemoc na vašem nároku na odstupné nic nemění, to je za dobu odpracovanou ve firmě, která již proběhla.
Měl bych dotaz.
Dostal jsem výpověď ze strany zaměstnavatele ke konci Dubna 2019. Společně s výpovědi jsem podepsal odstupné ve výši třech průměrnych platu.
Moje otázka zní, jelikož jsem onemocněl a není zaručené že se do práce ještě vrátím, mám i v tomto případě nárok na odstupné?
Děkuji za Vaši odpověď
S pozdravem
Ondřej Barák
Dobrý den Markéto,
pokud nemoc skončí dřív, než bude konec výpovědní doby (u vás tedy nejspíš 31.3.2019), tak k prodloužení nedochází. Pokud bude nemoc pokračovat i přes konec výpovědní doby, tak k prodloužení dochází. Pokud však prodlužovat nechcete, stačí o této skutečnosti zaměstnavatele před koncem výpovědní doby oznámit a k prodloužení opět nedojde.
Dobrý den Veroniko,
doporučuji přímo kontaktovat zaměstnavatele ať víte jaká je jeho reakce a návrh řešení situace. Pokud bude stále trvat na výpovědi, můžete mu zkusit pohrozit inspektorátem práce či soudním sporem.
Dobrý večer, předem moc děkuji za rychlou reakci. Ano, výpověď jsem dostala v době ošetřování dítěte. Moje pracovní neschopnost začala v polovině ledna, tedy v avizované výpovědní době a DPN trvá. Pracovní poměr měl skončit 28.2., ale já oznámení o tom, že považuji výpověď za neplatnou zaslala až 28.2. večer. Do té doby jsem myslela, že prostě jsem ve výpovědi a že se mi vzhledem k trvající DPN prodlouží výpovědní doba...
Dobrý den Veroniko,
pokud to chápu správně, tak jste dostala výpověď pro nadbytečnost v době, kdy jste ošetřovala dítě? Jestli ano, tak v tomto případě je výpověď neplatná. Jestliže, ošetřování začalo až poté co vám byla doručena výpověď, tak by mělo dojít k prodloužení výpovědní lhůty (kvůli pracovní neschopnosti).
Dobrý den Bohumilo,
den po třetích narozeninách dítěte.
Dobrý den Bohumilo,
rodičovská dovolená je obdobím, kdy je rodič poměrně silně chráněn. Klasická výpověď v tu dobu je možná jen z velmi závažných důvodů typu zrušení zaměstnavatele nebo hrubé porušení pracovních povinností. Dohodu o ukončení poměru mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem však zákon nezakazuje. V případě, že zaměstnanec nechce sám poměr skončit je pro zaměstnavatele ukončení pracovního poměru během rodičovské velmi nepravděpodobné.
Dobrý den Jaroslavo,
na vašem nároku na odstupné to nic nemění. Jen pokud vaše neschopenka bude delší než výpovědní lhůta, může dojít k prodloužení výpovědní lhůty. Ale to je bráno jako forma ochrany zaměstnance, takže pokud budete chtít, prodloužení výpovědní lhůty nemusí nastat.
Dobrý den Evo,
protože jste podala výpověď vy, tak k prodloužení nedochází. Prodloužení by mohlo nastat pokud by byla výpověď ze strany zaměstnavatele.
Dobrý den Kláro,
prodloužení výpovědní doby při výpovědi ze strany zaměstnavatele je vaše právo a nikoliv povinnost. Pokud zaměstnavateli písemně potvrdíte, že na prodloužení výpovědní lhůty netrváte, tak váš pracovní poměr skončí k 31.12.2018 (předpokládám výpovědní lhůtu dva měsíce). Poté budete mít nárok na vyplacení odstupného.
Dobrý den Hano,
přiznám se, že nerozumím dotazu. Chcete být na nemocenské, abyste uměle protahovala pracovní poměr s původním zaměstnavatelem? Pokud ano, tak to lze tímto způsobem řešit. Pokud onemocníte během výpovědní lhůty, tak se lhůta prodlužuje.
Dobrý den Petře,
podle nás to vliv na výpovědní lhůtu nemá.
Nemá tedy vliv, že jsem onemocněl před počátkem běhu výpovědní lhůty? Zaměstnavatel mi tvrdí, že v tomto případě běží výpovědní lhůta až po zkončení pracovní neschopnosti.
Dobrý den Petře,
pokud je výpověď z vaší strany, tak nemoc nemá na délku výpovědní lhůty vliv.
Cituji Pracomat.cz:
Dobrý den Petře,
pokud mě paměť neklame, tak oznámení o tom, že netrváte na prodloužení výpovědní lhůty je nutno učinit ještě před jejím uplynutím, tzn. před 31.8.2018. Pokud jste tak neučinil, tak bych na vašem místě toto oznámení stejně poslal, zaměstnavatel ho může schválit i tak.
Dobrý den Míšo,
pokud ukončíte pracovní poměr dohodou a po jeho ukončení onemocníte, tak záleží na tom, za jakou dobu po ukončení pracovního poměru onemocníte. Jestliže zaměstnanec nastoupí na nemocenskou v zákonné 7denní ochranné lhůtě po skončení pracovního poměru, potom mu vznikne nárok na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. V prvních 14 dnech nemoci náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel.
Dobrý den Míšo,
pokud jste výpověď podala vy, tak k prodloužení výpovědní lhůty pro nemoc nedochází. Ta se týká jen výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Dobrý den Alice,
na to zaměstnavatel právo nemá. Podle §53 2) ZP se výpovědní lhůta prodlužuje jen v případě, že výpověď dal zaměstnavatel:
Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Podala jsem výpověd v půlce května, tedy mi platí od začátku června do konce července.
Ted jsem pár dní na neschopence a z práce se mi ozvali s tím že mi o dny co strávím na neschopence prodlouží výpovědní lhůtu.
Mají na to právo?
Ještě když jsem výpověd podala já a ne zaměstnavatel?
Děkuji Alice
Dobrý den Michale,
když nebude doma při kontrole, tak vám hrozí odebrání nemocenské a v krajním případě i pokuta. Ta je maximálně 20 000 Kč, ale přistupují k ní až u opakovaných prohřešků.
Dobrý den Pavle,
když jste podal výpověď sám, tak se výpovědní lhůta v případě nemoci neprodlužuje.
podal jsem výpověď s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Pracovní poměr by mi měl končit 31.5.2018.
Chci se zeptat, v případě mé nemoci, prodlužuje se mi výpovědní lhůta? Tj., skončí můj pracovní poměr 31.5. nebo bude prodloužen o dny nemoci?
Děkuji
Dobrý den Bohumilo,
pravidelné pracovnělékařské prohlídky jsou povinné.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den Zdeňku,
ano dotanete peníze od firmy za těch pár dní do konce měsíce, poté další až od 15tého dne nemoci od sociálky. Jen doplním že jste povinen předat neprodleně zaměstnavateli rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, poté (až skončí) rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti a dále též potvrzení o době jejího trvání.
Dobrý den. Děkuji za odpověď.Chápu to tedy správně, že by mi měla být vyplacena zbylá nemocenská od zaměstnavatele (asi 5-6 dní), jsem tudíž pořád zaměstnancem firmy a potvrzení o zaměstnání bych měl dostat až po skončení nemocenské, resp. následném doběhnutí výpovědní lhůty? Zaměstnavatele jsem neinformoval o tom, že netrvám na prodloužení výpovědní lhůty. Bylo mi akorát doručeno potvrzení o zaměstnání, kde je napsáno, že jsem pracoval u firmy do 31.3.2018 (musel jsem podepsat). Může to firma brát jako informaci, že nechci prodloužit výpovědní lhůtu? Bylo mi napsáno, že od 1.4. už od firmy žádné peníze nedostanu, že až od 15. dne od sociálky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Adélo,
při výpovědi ze strany zaměstnance k prodloužení výpovední lhůty při nemoci nedochází.
Dobrý den Zdeňku,
výpovědní doba se prodlužuje o dobu trvání nemoci (leda že byste zaměstnavatele informoval o tom, že na prodloužení netrváte, ale to jste pravděpodobně neučinil). Na nemocenskou od zaměstnavatele nárok máte, protože jste v době nemoci jeho zaměstnancem.
moje pracovní smlouva mi končí 31.7.2018.
chtěla bych podat výpověd, která mi poběží od 1.5.2018. kdybych si vzala neschopenku od 1.5.2018 do konce smlouvy prodlouží se mi výpovědní lhůta?
Dobrý den Katko,
při výpovědi podané zaměstnancem k prodloužení výpovědní lhůty nedochází.