§ 223

  • (1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
  • (2) Krátí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou za neomluveně zameškanou směnu (pracovní den), může mu dovolenou krátit o 1 až 3 dny; neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn se mohou sčítat.
  • (3) Při krácení dovolené podle odstavců 1 a 2 musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů.
  • (4) Zaměstnanci, který zameškal práci pro výkon trestu odnětí svobody, se za každých 21 takto zameškaných pracovních dnů krátí dovolená za kalendářní rok o jednu dvanáctinu. Stejně se krátí dovolená pro vazbu, došlo-li k pravomocnému odsouzení zaměstnance nebo byl-li zaměstnanec obžaloby zproštěn, popřípadě bylo-li proti němu trestní stíhání zastaveno jenom proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný nebo že mu byla udělena milost anebo že trestný čin byl amnestován.
  • (5) Dovolená za odpracované dny a dodatková dovolená se může krátit pouze z důvodů uvedených v odstavci 2.
  • (6) Dovolená, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce, se krátí pouze z důvodů, které vznikly v tomto roce.

Předchozí stránka

Další stránka

Hledejte práci na Pracomatu:
Místo práce:
Profese, obor:
Klíčová slova:
Rychlé odkazy k práci v regionech:

Komentáře  

0 #12 Pracomat.cz 2020-11-26 13:15
Cituji Vladimír:
Dobrý den,pracuji v nepřetržitém provozu systémem 2/2/4 ...


Dobrý den Vladimíre,

z toho co uvádíte se zdá, že skutečně není důvod ke krácení dovolené. Obrátil bych se na zaměstnavatele, na základě čeho došlo ke zkrácení dovolené.
Citovat
0 #11 Vladimír 2020-11-26 10:04
Dobrý den,pracuji v nepřetržitém provozu systémem 2/2/4 (2 denní 12 hodin, 2 noční 12 hodin, 4 dny volna). Byl jsem na neschopence od 30.5. do 27.9. Firma mi zkrátila dovolenou o 1,5 dne, má na to nárok když jsem nebyl víc jak 100 směn doma?
Děkuji za odpověď.
Vladimír
Citovat
0 #10 Pracomat.cz 2020-08-31 20:45
Cituji Zdeňka Tománková:
Dobrý den, před pár dny jste mi odpověděli a můj dotaz ohledně ...


Dobrý den Zdeňko,

můžete se obrátit na inspektorát práce (www.suip.cz), případně se pustit s firmou do právního sporu. První možnost je rozhodně snazší a jednoduší. Samozřejmě nejsnazší by byla domluva s účetní, případně jejím nadřízeným.
Citovat
0 #9 Zdeňka Tománková 2020-08-31 17:54
Dobrý den, před pár dny jste mi odpověděli a můj dotaz ohledně krácení dovolení při ukončení pracovního poměru dohodou ke dni 31.8.2020 a nemocenské v předcházejících měsících. U právník mi potvrdil vaši odpověď, ale mzdová účetní z firmy si trvá na svém, že musím zaplatit min. 10 dnů dovolené. Prosím, na koho se mám obrátit se stížností, nebo na sjednání nápravy. Děkuji za odpověď
Citovat
0 #8 Pracomat.cz 2020-06-12 13:13
Cituji Jiří:
[

Ještě za námi nepřišel s ničím oficiálním, údajně řeší jak to udělat, aby to bylo právně v pořádku. Proto zjišťuji, jak je to tedy dle zákona....


Dobrý den Jiří,

uvedený argument je spíše úsměvný. Zaměstnavatel má právo dovolenou nařídit, tudíž je nesmysl, že by ho mohlo trápit že si ji zaměstnanci nestíhají vybrat. Obávám se, že vám prostě jen chce omezit benefity (délku dovolené). Nicméně nemá na to právo bez vašeho souhlasu.
Citovat
0 #7 Jiří 2020-06-12 12:55
Cituji Pracomat.cz:
Cituji Jiří:
Děkuji moc za odpověď. Pokud to chápu dobře, nenastala-li žádná z těchto událostí...


Dobrý den Jiří,

domnívám se že nikoliv. Čím argumentuje váš zaměstnavatel?


Ještě za námi nepřišel s ničím oficiálním, údajně řeší jak to udělat, aby to bylo právně v pořádku. Proto zjišťuji, jak je to tedy dle zákona.
Neoficiálně k nám přišla informace, že by to mělo být kvůli tomu, že si zaměstnanci nestíhají dovolenou vybírat a ta jim přechází do dalšího roku, proto by se měla zkrátit na těch 20 dní, i když takový důvod mi přijde úplně "směšný". Bohužel přesnější informaci zatím nemám, pouze tu, že je to v jednání.
Citovat
0 #6 Pracomat.cz 2020-06-12 10:47
Cituji Jiří:
Děkuji moc za odpověď. Pokud to chápu dobře, nenastala-li žádná z těchto událostí...


Dobrý den Jiří,

domnívám se že nikoliv. Čím argumentuje váš zaměstnavatel?
Citovat
0 #5 Jiří 2020-06-12 10:39
Cituji Pracomat.cz:
[quote name="Jiří"]Dobrý den,
rad bych se prosím zeptal, zda může, a případně za jakých ....


Dobrý den Jiří,

ke krácení dovolené může dojít...

Děkuji moc za odpověď. Pokud to chápu dobře, nenastala-li žádná z těchto událostí, jak píšete, tak žádná jiná argumentace zaměstnavatele není dle zákoníku práce v pořádku? Pokud to nepodepíši, nemůže mi dovolenou zkrátit ani v dalších letech? 25 dní je nyní součástí pracovní smlouvy.
Citovat
0 #4 Pracomat.cz 2020-06-11 21:48
Cituji Jiří:
Dobrý den,
rad bych se prosím zeptal, zda může, a případně za jakých ....


Dobrý den Jiří,

ke krácení dovolené může dojít pokud jste dlouhodobě "mimo práci". Ať už se jedná o pracovní neschopnost (ke krácení dochází po 100 dnech pracovní neschopnosti), dobu ve výkonu trestu nebo neomluvené absenci. Pokud žádná z těchto možností  nenastala, pak není zkracení dovolené možné bez vašeho souhlasu (pokud je 25 dní dovolené součástí pracovní smlouvy)
Citovat
0 #3 Jiří 2020-06-11 12:08
Dobrý den,
rad bych se prosím zeptal, zda může, a případně za jakých podmínek, zaměstnavatel zkrátit v probíhajícím kalendářním roce celkový počet dní dovolené? V našem případě chce zkrátit od poloviny roku namísto 25 dní na 20 dní, tedy ubrat 2,5 dne za půl roku. Je toto možné udělat bez mého schválení nebo ne? Případně zda tím neporušuje nějaký zákon či podobně.
Děkuji za odpověď.
Jiří.
Citovat
0 #2 Pracomat.cz 2020-03-31 17:22
Cituji Láďa:
Dobrý den. Započítávají se do krácení dovolené (100dní) i dny, které jsou státním svátkem a tyto dny nejsou pracovním dnem ....Dobrý den Láďo,

Krácení dovolené je řešeno v § 223 ZP. Dovolím si kus citovat:

...Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu....
Pokud v pracovní svátky nebyla plánovaná pracovní směna, nemá je zaměstnavatel do tohoto limitu počítat a tudíž by ve vašem případě nemělo dojít ke krácení dovolené - nebyl by naplněn limit 100 dní za rok.
Citovat
0 #1 Láďa 2020-03-31 16:06
Dobrý den. Započítávají se do krácení dovolené (100dní) i dny, které jsou státním svátkem a tyto dny nejsou pracovním dnem u zaměstnavatele. Můj případ spočívá ve skuečnosti, že jsem v kalendářním roce zameškal rovných 100 dní, avšak byly mi do této doby započítány 4 dny státních svátků.Navíc mi byly dovolená zkrácena o 2 dny při předepsané dovolené 16,5 dne. Nástup byl v 9.4.2020. Při započítání 1/12 je to 1,5 dne?
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji.

Důvodem pro zpracování osobních údajů je oprávněný zájem poskytovatele. Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email (je nepovinný, nemusíte ho vyplňovat) používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email pro jiné účely nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Registraci na ÚOOÚ najdete zde. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]